Vrsar v Chorvatsku nabídne dobré ubytování i v kempu


Chcete prožít dovolenou u moře, nedaleko od Česka, v malém městečku, s místní kuchyní a bez sousedů z ulice? Navštivte Chorvatsko a město Vrsar a nebydlete nikde v hotelu, ale v kempu.

Vrsar Chorvatsko – městečko s bohatou historií

vrsar chorvatsko 2

Vrsar, ani ne dvoutisícové přímořské městečko, se nachází na poloostrově Istria a z České republiky tam dojedete za přibližně 9 hodin. Odměnou za upocenou cestu zvlášť na slovinsko-chorvatské hranici vám bude malebný přístav s typickými bárkami, nízké domky, potulující se kočky, dominanta města kaštel Vergolini a skvělé restaurace.

vrsar chorvatsko 1

Procházka starými uličkami, nejlépe vpodvečer, je obzvlášť působivá. Od kaštela budete mít nádherný výhled na moře. Během toulek také určitě narazíte na uličku pojmenovanou po slavném milovníkovi Giacomu Casanovovi, který si prý Vrsar oblíbil. Mimochodem, na spoustě míst najdete italské nápisy. Istrie kdysi patřila Itálii a dodnes tu žije italská menšina.

Procházku můžete zakončit v jedné z početných restaurací nabízejících zdejší kuchyni: čevapčiči a další pochoutky z mletého masa, selátko na rožni, ryby, mořské plody. V přístavu nezapomeňte na skvělou zmrzlinu.

Historie

Toto rybářské městečko se může pochlubit poměrně bohatou minulostí. Již ve dvanáctém století bylo zmiňováno jako sídlo biskupa, které se sice později přestěhovalo do nedaleké Poreče, nicméně vysoký církevní hodnostáři se pravidelně vraceli do své zdejší rezidence v kaštelu Vergolini. Dost možná krása zdejších dam ale určitě i krása Vrsaru přitahovala samotného Giacoma Casanovu, který zde také často pobýval.

V úzkých uličkách městečka

Městečko působí na návštěvníka dojmem, jako kdyby se zde zastavil čas, jako kdyby sem ani nedoléhal zběsilý rytmus moderní doby. Snad jen po ránu, dříve než se sluneční paprsky opřou plnou silou dláždění uliček, ožijí zdejší zákoutí hlasy návštěvníků. Brzy však horký vzduch zalehne městečko jako těžká peřina a jen v těch nejužších uličkách, někdy i jen pár desítek centimetrů širokých, pod střechou barokního kostela sv. Antona, nebo ve stinných prostorách Mariánského kostela lze nalézt trochu úlevného stínu.

Vrsar – místo rekreace, sportu, kultury

Vrsar Chorvatsko

Život se v časném dopoledni přesouvá k životodárné vodě a tisíce rekreantů si užívají chvíle volna na kamenitých plážích Limského zálivu i blízkých ostrovů. Zdejší letovisko ale nenabízí jen koupání.

Na milovníky cyklistiky to čeká síť cyklostezek, zklamáni nebudou ani milovníci vodních sportů nebo adrenalinových aktivit.

Pro vyznavače naturismu je připraven oblíbený naturistický kemp Koversada, diskrétně situovaný na okraji města Vrsar, a na milovníky kultury se pamatuje především hudebními koncerty.

Za historií, odpočinkem i poznáním

Malebné letovisko na pobřeží Jaderského moře osloví každého. Člověk toužící po klidu tu nalezne tichá zákoutí, gurmána potěší typické chorvatské hospůdky s bohatou nabídkou kulinářských specialit a romantici se mohou pokochat výhledy na sluncem zalitý Limský záliv. Není proč váhat. Léto je tady a do Vrsaru je to jen pár hodin cesty!

Vyzkoušejte kempování

Vrsar je známý díky svým naturistickým kempům, ale ani pokud neholdujete tomuto stylu, nebudete zklamáni. Různých kempů je tam dostatek. My jsme vyzkoušeli Valkanelu a byli jsme spokojení. Kemp je prostorný, udržovaný, vybavený, voda čistá, vyžití různorodé. Můžete si vybrat pláž oblázkovou, kamennou nebo písčitou, k dispozici je bazén, obchod, restaurace, kiosky, hřiště i půjčovna sportovní vybavení. Protože Češi příliš kempování v Chorvatsku neholdují, nemusíte se bát, že na místní pláži potkáte známé z práce nebo půl vaší ulice.

Vrsar ubytování (booking)

Jediné, co se kempu dá vytknout, jsou vysoké ceny v obchodě a restauraci. Mimo kemp se najíte a nakoupíte daleko levněji. Zato kiosek s ovocem byl bezkonkurenčně nejlepší a s milou obsluhou. Pokud navíc přijedete mimo sezonu a ubytujete se ve vlastním stanu, bude vás dovolená stát pakatel.