Vukovar, klenot chorvatské Slavonie


Když se řekne Chorvatsko, snad každý z nás si představí obvyklou dovolenou v jednom z nejznámějších letovisek, písčité pláže a spousty krajanů, na které můžeme narazit téměř na každém kroku. Tato země ovšem může nabídnout i mnoho zajímavých míst, které český turismus tolik nezasáhl. Jedním z nich je právě Vukovar.

Leží ve východním cípu severní části Chorvatska u hranice se Srbskem. Díky své poloze je velmi dobře dostupný automobilem.

Vukovar Chorvatsko

Toto krásné barokní město leží v chorvatské Slavonii. Právě poloha města se stala historicky velmi nešťastnou – po útoku armád bývalé Jugoslávie byl dobyt, obsazen a téměř zničen. To se stalo v počátku devadesátých let, nyní město získalo nazpět alespoň část ze své tehdejší krásy.

Vukovar Chorvatsko

Samotné centrum Vukovaru nám může nabídnou několik různých tváří. Můžeme tu narazit na pestrobarevné omítky klasicistních domů, které se nacházejí na části hlavní ulice. Jiné části města zase mohou připomínat velké staveniště, protože tu právě vrcholí obnova celých bloků. Přes všechny práce tu jsou stopy války stále dobře viditelné – ať už se jedná o pobořené domy nebo stopy od kulek v jejich zdech.

Ve Vukovaru nalezneme jak katolický kostel s klášterem řádu františkánů, tak i pravoslavný chrám svatého Mikuláše. Oba svatostánky již prošly rekonstrukcí.

Atmosféra války, která postihla toto město dýchá na pozorovatele velmi intenzivně. Ve městě narazíme na mnoho památníků těchto smutných událostí, nejrůznější obrazy či výstavy ukazující temnou historii. Přes tohle všechno je Vukovar plný nadšených lidí, kteří se snaží město obnovit a vrátit mu jeho dřívější lesk. Úkol to není vždy jednoduchý, i proto, že zde žije nejen Chorvati, ale i početná srbská komunita. Místní specialitou je samozřejmě rakija – lihový nápoj pálený ze šťavnatého ovoce, kterého tu v okolí samozřejmě každoročně dozrává velké množství.

Návštěvu Vukovaru je možné doporučit všem, kteří chtějí poznat Chorvatsko tak trochu z jiné stránky, spatřit na vlastní oči tiché svědectví o bouřlivých dobách na Balkánském poloostrově a sledovat, jak se lidé různých kultur dokáží s osudem vypořádat a opět vybudovat to, co bylo téměř srovnáno se zemí.

Ubytování ve Vukovaru

Související:

Napsat komentář