Vyhlídka Máj – Teletín. Nejznámější pohled na Vltavu


Vyhlídka Máj u Teletína je jedno z nejnavštěvovanějších míst u Prahy, odkud je řeka Vltava téměř jako na dlani. Stojí ale výlet za to?

Mám pocit, že pro zahraniční turisty je po Pražském hradě a Českém Krumlově právě tato vltavská vyhlídka dalším místem v seznamu „must visit“. Jak jinak by se dalo vysvětlit to, že i v březnu v poledne je zde totálně plno, zaparkovat téměř není kde a davy lidí proudí nahoru a dolů neustále. Říkal jsem si, zda tam na vyhlídce nedávají něco zdarma, protože tolik lidí (opravdu ne turistů) jsem viděl naposledy v létě cestou k Pravčické bráně v Českém Švýcarsku.

Vyhlídka Máj nad Vltavou

Většina z nás se pravděpodobně na tuto vyhlídku vydá autem. Dojeďte od obce Teletín a odtud dojdete po louce na vyhlídku.

Parkování

Abyste zaparkovali bez problémů, je nutné přijet dopoledne, kdy bude parkoviště volné. Kdyby nebylo kde zaparkovat, můžete auto nechat stát podél silnice z obou stran obce.

My stáli zde (viz foto v galerii), je to ještě před Teletínem při příjezdu od obce Krňany. Pozor ale, abyste nedopadli jako řidič škodovky parkující poslední, který nemohl vyjet. I když se to nezdá, je to od silnice docela z kopce na pole a to bylo sucho. Kdyby bylo po dešti, asi tam stojí ještě teď.

Turistická trasa – jak se dostat na vyhlídku Máj

Vyhlídka s výhledem na řeku Vltavu je snadno dostupná, stačí jít z obce Teletín do kopce od záchytného parkoviště. Nikde ale není cedule kudy jít, což je možná škoda. Ale nebojte, pravděpodobně málokdy zde budete sami. Stačí dojít po louce do lesa a pokračovat cestou rovně za nosem, až dojdete k vyhlídce. Je to cca 1 kilometr od parkoviště a kromě cyklistů na kole jsme viděli i dost rodičů s kočárkem, náročnost trasy není velká a zvládne to opravdu každý.

Čekal jsem od vyhlídky Máj hodně, přecejen když ji hodně lidí navštěvuje, asi by to mělo stát za to. Ale jsem zklamán. Davy lidí a výhled také nic moc. Pokud nemáte s sebou dron, fotky jak z katalogu neuděláte.

Protože jsem zjišťoval přes turistické mapy, kam se ještě v okolí na víkendový výlet vydáme, našel jsem další místo, což je nedaleká Smetanova vyhlídka. Určitě lepší cíl výletu v okolí, lidí méně a výhled hezčí. Zítra čtěte článek.

Pokud vyrazíte lodí po Vltavě na Slapy, určitě obě vyhlídky uvidíte. Ale shora to je přecejen lepší pohled.

Fotogalerie

Mapa

Kde na mapě leží vyhlídka Máj + adresa.

Ubytování v okolí

Související:

Hradištko – tip na výlet u Prahy