Vyhlídka Mariina skála Jetřichovice (České Švýcarsko)


Mariina vyhlídka v Jetřichovicích je jedno z nejhezčích míst, kam se vydat v Českém Švýcarsku. Předpověď počasí hlásila 30C, proto jsme vyrazili do zdejších lesů, v domnění, že se trochu ochladíme.

Mariina skála parkování

Na podobných turisticky oblíbených místech je často problém zaparkovat a najít volné místo. Nám to ale vyšlo, protože, i přes nelibost rodinných příslušníků, jsem tento nedělní výlet naplánoval na brzké dopoledne a přijeli jsme sem po 10H, kdy se skoro ještě vesnice probouzela a stejně tak i turisté, které sem přijížděli.

Parkování - Vyhlídka Mariina skála Jetřichovice
Parkování v Jetřichovicích

Potkáte zde nejen dost Němců, ale i Poláků. Z obou zemí to do Jetřichovic není daleko a určitě se i cizincům zde líbí.

Mariina vyhlídka trasa

Od parkoviště, které je zdarma u Penzionu a restaurace Švýcarský dvůr, se dejte po červené. Jděte podél bývalé ozdravovny a u sousoší poté rovně do lesa, kde na vás po pár metrech čeká cesta v písku.

Vyhlídka Mariina skála Jetřichovice 9
Cesta k Mariině vyhlídce

Tu ale po chvíli vystřídají schody, na které nejen vy, ale hlavně vaše nohy, budou vzpomínat ještě pár dní po výstupu.

Je jich zde snad 500, některé krátké, jiné delší, ale určitě je třeba upozornit, že tato trasa není vhodná pro hodně malé děti a s kočárkem nebo na kole toto nemá vůbec cenu zkoušet, neprojedete.

Přestože mi turistická navigace psala délku trasy kilometr a 30 minut času na výstup, asi bych nějaký ten metr i minutu připočetl.

Po té půlhodině jsme došli k rozcestníku, odkud to je jen 200 metrů, které ale vedou pouze po schodech.

Vyhlídka Mariina skála Jetřichovice 16
Po těchto dřevěných schodech musíte jít také

Dopoledne zde ještě moc lidí nebylo, takže se nám na schodech moc nepotkávalo a pomalu ale jistě jsme za pár minut byli až na zdejší vyhlídce.

Turisté z Německa ji najdou pod názvem Marienfels.

Mariina skála a výhled odtud, to je opravdu pecka. Díky tomu, že je nahoře na skále přístřešek – vyhlídkový altán, dá se kolem něj projít a vyfotit všechna místa  kolem dokola. Od roku 2021 je na vyhlídce nový altán.

Mariina vyhlídka Jetřichovice - České Švýcarsko
Mariina vyhlídka Jetřichovice

Je vidět vyhlídkové místo Vilemínina stěna, Jetřichovické skalní město, zřícenina hradu Falkenštejn a dokonce odtud dohlédnete až na Bukovou horu.

Vyhlídka Mariina skála Jetřichovice 23
Výhled z Mariiny vyhlídky

Dále odtud můžete pokračovat po červené na výše zmíněnou Vilémininu stěnu, kterou také z Mariiny vyhlídky uvidíte. Případně se vrátit po stejné trase, kudy jste přišli od auta a odtud po žluté na Falkenštejn.

Můžete i absolvovat celý okruh, který je zde dobře značen, kdy navštívíte všechna místa zde zmíněná.

Výlet lze spojit s návštěvou nedaleké Mezní louky, kde najdete pro děti pěkný lesní park, ale hlavně odtud dojdete až na Pravčickou bránu, což je ten pravý symbol národního parku České Švýcarsko. Kdo se chce ale projít na pohodu, tomu doporučím trasu Pavlíniným údolím.

Mapa

Ubytování Jetřichovice