Vyhlídka Stráž Rokytnice nad Jizerou


Pokud si někdy uděláte výlet do malebného městečka Rokytnice nad Jizerou, vyhlídka Stráž je místo, které byste neměli vynechat. Nachází se několik několik málo kilometrů od tohoto krkonošského sídla. Řeč je o lesoparku Hlídka na Stráži, vytvořeném architekty z ateliéru Mjölk.

Rozhledna Stráž Rokytnice nad Jizerou

Díky tomuto komplexu, vystaveném v roce 2021, se vám naskytne dechberoucí a zcela jedinečný pohled na Rokytnici, Lysou horu a Kotel.

Vyhlídka Stráž Rokytnice nad Jizerou

Vrchol vyhlídky se nachází v nadmořské výšce 778 m n. m.. Na vrcholu Strážníku můžeme nalézt celkově čtyři vyhlídky, pojmenované podle patronů, nacházejících se v erbu Rokytnice, tedy vyhlídky Liška, Horník, Ovce a Medvěd.

Všechny vyhlídky jsou zabezpečeny řetězy a u vyhlídek nechybí ani odpočinková místa s lavičkami, kde si můžete odpočinout a načerpat síly. Každá z vyhlídek vizuálně odpovídá svému patronovi a ke každé vyhlídce se píše kratičký příběh.

Vyhlídka Stráž Rokytnice nad Jizerou 2

Liška, tedy vyhlídka na první skále, se nachází v poloze, kdy její dlouhé tělo stojí na kameni a její ocas trčí do údolí. Z této vyhlídky je nejkrásnější pohled na Rokytnici a okolní kopce. Bystrým okem by měla sledovat poslední zbytky tajícího sněhu na Lysé hoře a měla by vědět o prvních petrklíčích na svazích Krkonoš.

Medvěd, tedy druhá vyhlídka, je schovaná v lese kousek od Lišky. Stojí na kusu kamene mezi borůvčím a kouká do korun stromů. Vyhlídka je vysoká, tudíž je z ní vidět, i když se po horách válí mlha. Při troše štěstí, můžete v okolních lesích zahlédnout datla nebo můžete narazit na srnčí rodinku.

Vyhlídka Stráž Rokytnice nad Jizerou 3

Ovce se na Stráž zatoulala z luk Horní Rokytnice a schoulená v lese mezi borůvčím hlídá cestu k Horníkovi. Ten stojí na vysoké skále a jeho mohutná postava, která odkazuje na hornickou minulost Rokytnice, shlíží do údolí Jizery. Když se pozorně zaposloucháte, uslyšíte šumivé vody řeky, která si prodírá cestu divokým údolím z hor.

Hora Strážník je pojmenována podle své úlohy, kterou plnila v minulosti. V minulých časech totiž tento vrchol plnil roli strážného vrchu. Pokud strážci viděli blížící se nebezpečí, zapálili strážný oheň, kterým varovali okolní obyvatelstvo a také strážníky na nedalekém vrchu Kozákově. Ti varovali obyvatelstvo žijící ve Středních Čechách.

Kudy autem + parkování

Vyhlídka Stráž je nejlépe dostupná pěšky nebo na kole přímo z Rokytnice. Pokud máte v úmyslu se k vyhlídce přiblížit autem, existují tři nejvhodnější varianty: Zaparkovat na parkovišti P4 v Horní Rokytnici a na vyhlídku vyrazit po zeleně značeném, čtyři kilometry dlouhém, poznávacím okruhu.

Druhou variantou je parkoviště nad Františkovem, odkud se na vyhlídku vydáte po trase, značené červenou turistickou značkou. Tato varianta je dlouhá cca 3 km. Nejbližší parkovací místa jsou u Hotelu Na Stráži. Na toto místo je příjezd možný pouze ve směru od Jablonce nad Jizerou.

Mapa

Ubytování v okolí

Kam dál na výlet