Vyhlídka Výrovna – Čermná u Libouchce

Dnes se podíváme na méně známou vyhlídku, která je ve vesnici Čermná u Libouchce. Vyhlídka se jmenuje Výrovna, ale můžete jí najít i pod názvem Jílovské Tisy nebo Jílovský vrch, a nachází se v lese mezi obcí Jílové a Čermná.


Vyhlídka Výrovna

Je nejenom cílem turistů, ale také paraglidistů, jelikož poblíž vyhlídky jsou dvě mýtiny přímo pro paragliding. O Výrovně se traduje, že dříve na tomto místě stával strážný hrad a chránil tak cestu, která vedla právě z jílového do Čermné.

Čermná u Libouchce - Vyhlídka Výrovna
Čermná u Libouchce – Vyhlídka Výrovna

Na vyhlídku se můžete dostat buď z vesnice Čermná, a nebo od Jílovského hřbitova. Z obou směrů se držíte žluté turistické značky, která Vás dovede až k vyhlídce..

Vyhlídka Výrovna - Čermná u Libouchce
Výrovna rozcestník

Cesta z Čermné -> Cestu bych doporučovala začít na návsi hned vedle hostince „U kaštanu“. U hostince naleznete rozcestník, který Vás navede směrem na most za kterým se po pravé straně nachází nachází barokní kostel sv. Mikuláše. Samotná cesta je dlouhá přibližně 2km a vede zprvu po asfaltové cestě, ale pak Vás zavede do lesa, kudy vede zbytek cesty až na vyhlídku. Pokud se na výrovnu vydáte, doporučuji si vzít odolnější obuv proti blátu. Rozvněž počítejte s tím, že se Vaši pejsci lehce zašpiní.

Cesta z Jílového -> Jak jsem již zmiňovala, tuto cestu je dobré začít od Jílovského hřbitova, ale pokud si někdo chce výlet prodloužit, může klidně začít v Jílovém třeba na náměstí. Z levé strany hřbitova vede cestička do lesa, která je přibližně 1.5 km dlouhá. Tato cesta je z 90% do kopce, ale není to nic strašného.

Ze samotné vyhlídky se Vám naskytne výhled na Tiské skály a Sněžník. Vyhlídka není tolik známá, tudíž je velmi nepravděpodobné, že byste zde narazili na jiné turisty, takže Vaši čtyřnozí miláčci se zde mohou bez problému proběhnout. Jen dávejte pozor na lesní zvěř. Když budete mít štěstí a vydáte se za slunečného, teplého dne, můžete zahlédnout i nějaké paraglidisty.

Související:

Napsat komentář