Výlet do Barokní lékárny U Bílého jednorožce v Klatovech


Město Klatovy nabízí mnoho turistických cílů a zajímavostí. Jednou z nich je bezesporu lékárna v centru města, hned vedle kostela Neposkvrněného početí Panny Marie a sv. Ignáce.

Barokní lékárna U Bílého jednorožce Klatovy

Možná si říkáte, co byste měli vidět v lékárně. Vězte však, že tento netradiční výlet ve vás zanechá spoustu příjemných dojmů. Navíc se návštěvník Barokní lékárny U Bílého jednorožce i leccos přiučí a doví.

Barokní lékárna U Bílého jednorožce Klatovy

Tobiáš Stilling získal roku 1639 tzv. Skřivánkovský (později Panský) dům, ve kterém začal provozovat lékárnu. Ta se později stala lékárnou jezuitskou a její název je odvozen od zubu bílého mořského narvala, který je pověšen nad vchodem lékárny a také v jejích prostorách, který lidé považovali za roh bájného jednorožce. Z tohoto zubu se vyráběli různé masti a prášky.

Barokní lékárna U Bílého jednorožce Klatovy 2

Otevírací doba

Květen – říjen  denně kromě pondělí 9.00 – 12.00 a 13.00 – 17.00 hod. 

Zařízení lékárny je z roku 1773 a budova jako lékárna fungovala až do roku 1966, kdy byl interiér upraven na lékárnické muzeum, které je celoročně (mimo sezonu uzavřeno) přístupné veřejnosti.

I když se všude dočtete, že musíte být objednaní, není tak úplně pravda.

Prohlídky se konají každou hodinu a pokud se postavíte ke vchodu lékárny včas, určitě se do ní dostanete. Jedinou podmínkou je, že skupinka musí mít minimálně 5 osob, jinak na prohlídku můžete zapomenout.

TIP: V Klatovech navštivte také katakomby, kde uvidíte mimo jiné i mumie.

Uvnitř lékárny na vás dýchne historie a vaše oči neovladatelně kmitají po všech vystavovaných artefaktech i po nádherném vybavení. Průvodci výklad podávají takovým způsobem, že jej dychtivě hltáte a těšíte se na další a další zajímavosti. V lékárně mají i pijavice, které vtipně chtějí vyzkoušet nakrmit i krví návštěvníků, ale jde samozřejmě jen o legraci. O jejich léčebných účincích se ovšem dovíte také dosti.

Barokní lékárna U Bílého jednorožce Klatovy 3

Vstupné – ceník

Prohlídka Barokní lékárny U Bílého jednorožce trvá necelou hodinu a zaplatíte za ni 60 korun. Uvnitř u stolečku, který slouží jako pokladna, můžete zakoupit i řadu upomínkových předmětů a za příplatek není problém si cokoli v lékárně vyfotit nebo nafilmovat.

Web: www.klatovy.cz

Ubytování v Klatovech a okolí