Výlet do Černobylu, známého místa z populárního seriálu


Láká vás prozkoumávat místa, která byla svědkem děsivých událostí? Nebo jenom toužíte poznat kus historie na vlastní kůži? Pak by měl být Černobyl na vašem seznamu míst, která musíte navštívit!

Černobyl asi není potřeba blíže představovat. Mnoho z nás si tuto tragédii z havárie, výbuchu a požáru v této jaderné elektrárně živě pamatuje, učilo se o ní ve škole anebo alespoň vidělo stejnojmenně nazvaný seriál z koprodukce společností HBO a Sky. Jak se ale na toto místo v současné době dostat a co od samotné návštěvy můžete očekávat? Právě v tomto článku tyto informace naleznete!

Jak se dostat do Černobylu

Pokud nejste výzkumník nebo radiologický fyzik, tak se do Černobylu bez zvláštních povolení jenom tak nedostanete. Naštěstí i vzhledem ke stále stoupající popularitě daného místa a vidině zisku vzniklo několik společností, které zajistí jak veškeré záležitosti potřebné pro vstup do zóny, tak samotnou organizaci výletu.

Takových společností je opravdu několik a je na vás, kterou si vyberete. Ceny jednotlivých společností se zpravidla pohybují stejně, stejně jako samotná organizace. Určitou výhodu pro české/ slovenské občany pak můžou být ty společnosti, které zajišťují výlety v češtině.

Pro někoho může být ale nevýhodou, že výlety většinou začínají až v Kyjevě, hlavním městě Ukrajiny. Není to ale taková překážka, jak by se mohlo na první pohled zdát. Do Kyjeva se levně dostanete nízkonákladovou leteckou společností Ryanair a to již za několik set korun. Ale pozor! Je nutné mít platný cestovní pas. Bez toho neodcestujete.

Zájezd Černobyl cena – kolik to bude stát

Exkurze do Černobylu se i díky stále vzrůstající popularitě staly velmi výdělečným byznysem. To si uvědomují i samostatní prodejci, a proto jsou ceny exkurzí oproti ostatním cenám na Ukrajině vyšší. Samozřejmě záleží, na kolik dní se do Černobylu pojedete podívat.

Za jednodenní výlet zaplatíte v průměru 3 tisíce korun, dvoudenní výlet vás vyjde přibližně na 7 tisíc korun a třídenní výlet až na 11 tisíc korun.

V ceně je obsažena přeprava na místo, služby průvodce, zajištění veškerých povolení, strava a podle délky výletu také rozšířený program.

Jak je to s radiací

I když je radiace neviditelný zabiják, návštěva Černobylu je bezpečná. Je obecně známo, že přeletem přes oceán do USA dostanete větší dávku radiace, než při samotné návštěvě Černobylu. Před samotným výletem dostanete instrukce, jak se máte na místě pohybovat, a kterým místům se vyhnout. Některá místa jsou stále zamořená, těm se samozřejmě vyhnete (jako třeba nemocnice v Pripjati, kde je možné chodit pouze v ochranném obleku). Stačí se tedy držet instrukcí průvodce a nic vám nehrozí. Ovšem pokud se vydáte na místa, na která nemáte a porušíte obdržené instrukce, může se stát, že se vrátíte zpátky bez bot, které budou zamořeny. Každá taková věc totiž musí zůstat na místě a je přísně zakázáno takové předměty vyvážet mimo zónu. Během exkurze několikrát projdete přes dozimetrické kontroly, které zamoření odhalí. Jedno ze stanovišť je možné vidět v galerii na konci článku.

Průběh výletu

V základním balíčku, jednodenním výletu, stihnete navštívit jak samotné městečko Pripjať, které byla tragédií zasaženo nejvíce, dostanete se také do blízkosti samotné elektrárny a v neposlední řadě uvidíte také radar Duga – jeden z největší radarů na světě své doby.

Výlety začínají vždy ráno. Poté, co budete rozděleni do několika skupin (pokud je vás více, budete samozřejmě spolu) se vydáte na více než dvou hodinovou cestu na určené místo. Při příjezdu zpravidla obdržíte základní dozimetr, který měří radiaci, které jste vystaveni po dobu exkurze. Průvodce vás nejprve vezme do Pripjati a ukáže vám nejznámější místa, jako jsou například zábavní park se slavným ruským kolem, hlavní náměstí, kino, ale i fotbalové hřiště.

K vybraným místům vám dá také výklad a ukáže vám i historické fotografie, abyste si mohli srovnat, jak se tato místa za tu dobu, co si žila svým životem, změnila. Pokud k tomu bude příležitost, vezme vás i na místa, která nejsou tolik přelidněná a na která se běžně nechodí a zároveň je jejich návštěva bezpečná – jako třeba rychlá prohlídka jednoho z domů/ paneláků. Pokud si ale myslíte, že uvnitř uvidíte byty ve stavu, ve kterém je zanechali původní obyvatelé, když ve spěchu opouštěli své domovy, budete zklamáni. Většina věcí je již dávno pryč, zůstaly pouze maličkosti, které na místě zůstaly zapomenuty. Jedno z míst, které je možné během exkurze navštívit, je také dětská školka. Návštěva takového místa je velmi emotivní.

Následně se pojedete podívat do blízkosti samotné elektrárny, kde si opět budete moci na fotografiích srovnat, jak se místo za tu dobu změnilo. Poslední zastávkou je poté radar Duga s následným přesunem zpátky do Kyjeva.

Co si přivést

Kromě zážitku na celý život budete mít možnost na místě koupit také upomínkové předměty, jako třeba magnety na ledničku, pohledy nebo dokonce plynovou masku.

Kam dál

Když už jste v Kyjevě, byla by škoda neprozkoumat i toto město. Oproti zbytku Ukrajiny je luxusním místem, to se ovšem odráží i na cenách. Přesto můžete čekat, že výdaje budou stále nižší než ve střední Evropě. Na samotný Kyjev si vyhraďte alespoň 3 dny.

Ubytování

Fotogalerie