Výlet do Chýnovských jeskyní a na zámek Červená Lhota


Blíží se víkend a nevíte kam vyrazit za čerstvým vzduchem? Kam, ale v nepříznivém počasí? Naše volba nás zavedla do jeskyní. Nedaleko jihočeského Tábora u obce Dolní Hořice se nachází krásný jeskynní komplex. Neočekávejte zde žádné krápníky a podobné barokní útvary.

Tyto barvené jeskyně mají jiný původ, jak jsme se dozvíte na komentované prohlídce.

Chýnovská jeskyně

Jeskyně je národní přírodní památkou a patří k největším krasovým útvarům v Jižních Čechách. Na stěnách se střídají vrstvy amfibolitů a vápenců, vytváří tak krásnou barevnou směsici. Hojně se zde vyskytují i různé minerály. Chýnovské jeskyně drží jeden primát, jedná se o první zpřístupněnou jeskyni na území dnešního Česka. Pro veřejnost byla zpřístupněna záhy po svém objevení již v roce 1868.

Otevírací – provozní doba

  • Duben, květen, červen, září: 9 – 15:30 h
  • Červenec, srpen: 9 – 17 h
  • Listopad – březen: zavřeno celý den

V pondělí zavřeno po celý rok.

Vstupné

  • Plné – 100 kč
  • Snížené – 80 kč
  • Dětské – 60 kč

Co uvidíte pod povrchem?

Chýnovská jeskyně Vás uchvátí nejen krásnou kaplí, ale také překrásným jezírkem na dně prohlídkové trasy. Výzkum jeskyní zde stále pokračuje, avšak velká část nově objevených prostor je zatopená. Z jara zde můžete vidět i zbylé přezimující netopýry. Nachází se zde v Evropě největší přirozené zimoviště netopýra řasnatého.

TIP: I v parném létě jsou teploty v jeskyni nízké, proto si nezapomeňte vzít teplé oblečení a pevnou obuv.

Celková délka jeskyní přesahuje kilometr a okruh zpřístupněné jeskyně má 220 m. Trasa vede po mnoha schodech a klesá až do hloubky 42 m po povrch země. Prohlídka trvá asi 45 minut a během ní se dozvíte více nejen o objevení jeskyně, ale také důležité informace o geologické struktuře zdejšího jeskynního komplexu. Trasu nedoporučujeme pro malé děti, a především pro kočárky. U vchodu do jeskyní se nachází malé občerstvení a krámek se suvenýry.

Web: www.caves.cz/jeskyne/chynovska-jeskyne

Z pohádky do pohádky

A co dál? Nedaleko obce Pluhův Žďár se nachází pohádkový zámek Červená Lhota. Zámek si jistě pamatujete z pohádek O zatoulané princezně, Zlatovláska nebo O štěstí a kráse.  Zámeček, který odrážejíc se ve vodě působí majestátně, je ve skutečnosti jen malým sídlem, jenž svou velikostí mnohé návštěvníky překvapí. Pokud nemáte náladu absolvovat prohlídku, zkuste obejít zdejší rybník. Naskytnou se Vám nezapomenutelné romantické pohledy.

Navštivte také: Muzeum čokolády a marcipánu Tábor.

Mapa

Ubytování v Táboře a okolí

Fotogalerie

Napsat komentář