Výlet do Javoříčských jeskyní přes zříceninu hradu Branky


Máte rádi procházky, vyhlídky a třeba i jeskyně? Pak je pro vás ideální zaparkovat auto na parkovišti v Javoříčku a vydat se na šestikilometrový okruh, u kterého těsně před koncem narazíte na restauraci a vstup do Javoříčských jeskyní (samozřejmě je možné jít okruh i opačně).

V úvody trasy se vydáte po žluté a zelené turistické značce. Právě zelená značí naučnou stezku Špraněk, kterou celou obejdete. Jedná se o kopcovitý terén, ve kterém se po přibližně dvou a půl kilometrech napojíte na červenou a budete pokračovat zároveň po zelené.

Ještě před touhle odbočkou si můžete odskočit na Špláz, což je nejvyšší místo v okolí. Kromě krásné přírody se vám naskytne příjemný výhled do údolí, kde se nachází vesnice Březina. Potom přijde na řadu velmi příkrá a úzká cesta ze svahu dolů.

Následně kolem potoku po více než čtyřech kilometrech dorazíte k prvnímu cíli. Tím je zřícenina hradu Branky. Zde se můžete kochat skalní bránou, různými jeskynními otvory a zkamenělým zámkem. V této oblasti můžete pořídit množství zajímavých a hezkých fotografií. Ať už vás samotných či přírodních úkazů.

Na zříceninu se lze vydat po schodech a ač byste čekali krásný výhled, tak kvůli okolním kopcům a stromům se před vámi rozkryje pouze omezený, ale přesto hezký pohled na blízkou krajinu.

Poté už nepůjdete po schodech dolů, ale napojíte se téměř na vrcholu na cestičku, která vás dovede až k restauraci a vstupu do jeskyní. Můžete se už sami rozhodnout, zda i Javoříčské jeskyně navštívíte či se občerstvíte, nebo se raději vydáte na necelý kilometr vzdálené parkoviště k vašemu autu.

Okruh měří přibližně šest kilometrů.

Fotogalerie

Kam dál v okolí: