Moravský kras je bezpochyby proslulý především svými podzemními poklady v podobě jeskyní. Veřejnosti přístupné je momentálně pět jeskyní: Jeskyně Balcarka, Punkevní jeskyně, Sloupsko-šošůvské jeskyně, jeskyně Výpustek a Kateřinská jeskyně, do které se teď společně podíváme.
Obsah článku
Parkování
Nejlépe se do blízkosti Kateřinské jeskyně dostanete autem, které zanecháte na parkovišti ve Skalním mlýně (parkovné na celý den stojí 100 kč). Jezdí sem však i sezónní autobus, tzv. Krasobus (linka 226), kterým se z Blanska můžete jednoduše dostat až do Skalního mlýna. Pak už je to ke Kateřinské jeskyni pěškobusem co by kamenem dohodil.
Kateřinská jeskyně pověst
Pojmenování “Kateřinská” dostala jeskyně díky pasačce, která podle pověsti zabloudila právě v jejích spletitých chodbách při hledání jedné ze svých oveček. Pasačka – Kateřina – se už prý nikdy z jeskyně nevrátila.
Moravský kras Kateřinská jeskyně – prohlídka
Do Kateřinské jeskyně se vstupuje velkou kamennou bránou, která jako by zvala do jiného světa. A opravdu, vstupní chodbou se dostaneme až do velkého otevřeného prostoru jeskyně, tzv. Hlavního dómu, kde se můžete shlédnout v průzračném jeskyním jezírku a obdivovat vzrostlé krápníky.
Čeká nás zhruba půlkilometrový okruh, na kterém strávíme celkem 40 minut. Před námi se rozprostírá jeden z největších jeskynních prostorů, které se v ČR nacházejí. Tady chtěli ve 40. letech nacisté vybudovat továrnu na válečný průmysl bez ohledu na přírodní bohatství, mnozí z nich zde při bezohledném ničení podzemní krásy zahynuli.
TIP: Jeskyně Výpustek
V Hlavním dómu se občas pořádají živé koncerty, tento zážitek musí být, díky prostředí I výjimečné akustice, opravdu nádherný. I nás provází hudba, ač reprodukovaná.
Procházíme kolem Medvědího komína, kde si můžeme prohlédnout kosterní pozůstatky medvědů, kteří se sem prý nešťastně propadli, když si nevěda svého osudu, nad jeskyní upravovali brloh.
Projdeme se bambusovým lesíkem, který je tvořen ze stalagmitů a stalagnátů. Některé “bambusy” dosahují délky až tří metrů! Ikonou jeskyně je také socha Čarodějnice, která vznikla díky sintrovým nátekům.
Kateřinská, podobně jako ostatní jeskyně, si udržuje celoroční teplotu kolem 7-8 ˚C. Proto byla také vhodným útočištěm pro naše praprapředky. Že se zde opravdu usídlili dokazují mimo jiné nálezy kamenných nástrojů z mladší doby kamenné.
Díky vstupence, kterou jste si zakoupili si po zdařilém nalezení cesty ven z jeskyně můžete prohlédnout ještě nedaleký Dům přírody, kde najdou vyžití velcí i malí skrze interaktivní expozice a 3D kino.
A pro jistotu připomínám, nezapomeňte se na prohlídku jeskyně pořádně obléct. Z vlastní zkušenosti vím, že kraťasy a tričko vás před rampouchy u nosu nezachrání.