Výlet do Miedzygórze v Polsku za 23 metrů vysokým vodopádem


Miedzygórze (česky Vlčí Důl) – maličká vesnice nacházející se v polském vojvodství Dolní Slezsko, v okrese Klodzko, velmi dobře dostupná pro všechny české turisty. Rozprostírá se v přírodní rezervaci Králického Sněžníku a je malebným přírodním koutkem s nejpřitažlivějším místem pro návštěvníky. Tím je překrásný vodopád na říčce Wilczka o výšce 23 metrů.

Miedzygórze Polsko

Hustá zeleň kolem vodopádu, soutěsky, umělé můstky, odpočívadla – to vše vytváří neuvěřitelnou scenérii daného místa. Nikdo z návštěvníků se nemůže dost vynadívat na bublající vodní tok a pro pořízení fotografií, je toto místo doslova jako stvořené. Vstup do celého prostoru okolí vodopádu je volně přístupný. Pro lepší orientaci vede danou rezervací značená červená turistická trasa, která začíná z parkoviště u ulice Wojska Polskiego. Přes několik můstků pokračuje po vytvořeném umělém schodišti zasazeném do krajiny až na lesní stezku Powstańców Ślaskich, po níž se dostaneme ke kostelu Panny Marie Sněžné nacházejícím se pod vrcholem Góry Igliczne. Celá tato nenáročná cesta má délku 2,5 km s převýšením 230 metrů.

Pro návrat lze využít druhou značenou cestu. Souběžně s modře značenou trasou s názvem Klodzka Droga św. Jakuba jde i žlutá značka, které návštěvníky dovedou zpět do obce Miedzygórze. Vzdálenost je sice trošku větší (3,1 km), ale zato si můžeme udělat příjemnou přestávku v její polovině, kde se dá navštívit pohádková zahrada s názvem Ogród Bajek. Tato zastávka zaujme především všechny děti, protože rozmanitost pohádkových postaviček, barevných domečků a nejrůznějších tajuplných zákoutí pobaví každého, kdo do ní vstoupí.

Tip: Kladská Nisa – polská řeka s českým rodokmenem

V samotném centru Miedzygórze narazíme na spousty ubytovacích zařízení, restaurací, občerstvovacích stánků, prodejen se suvenýry a mnohými upomínkovými předměty, z nichž si určitě každý něco vybere. Za návštěvu pak ještě stojí oba kostely. Kostel św. Józefa Oblubieńca je postaven níže ze dřeva a druhý kostel św. Krzyźa je kamenný a tyčí se nad obcí, čímž vytváří jistou dominantu onoho místa.

Věřím, že každý, kdo se vypraví do Miedzygórze, bude touto vesničkou doslova nadšen až uchvácen.

A jak se tam nejlépe dopravit?

Pro pohodlnější turisty je ideální cesta autem, od hraničního přechodu v Dolní Lipce po silnici č. 33 přes Miedzylesie až do Domaszkówa, kde se odbočí doprava. Vzdálenost 22 km. Pro sportovce je z České republiky výborně značená středně náročná cyklotrasa č. ER-2 o délce 21 km.

Fotogalerie

Související:

Napsat komentář