Výlet do Olomouce trochu jinak


Historické město Olomouc je 6. největším městem v České republice. Po Praze je to také druhá největší památková rezervace. Uchvátí Vás její nádherné centrum, které se pyšní dvěma náměstími, mnoha kostely, ale také svou zelení, která je propletená celým centrem.

Olomouc zajímavosti

Olomouckou dominantou jsou náměstí, dolní a horní, která jsou také nejstarší ze všech, které Olomouc má. Na dolním náměstí jistě nepřehlédnete barokní tordovaný (točený) Morový sloup se sochou P. Marie na vrcholu.

Morový sloup v Olomouci

Olomouc se také pyšní svým orlojem z 15. století. Jedná se o jeden z mála heliocentrických orlojů na světě. Velkou zvláštností jsou zlaté kameny, tzv. Stolpersteiny v chodnících, připomínající nelehké a tragické osudy židů. Naleznete jich zde celkem 243.

TIP: Památník Černý kříž u Domašova nad Bystřicí

Říká se jim také kameny zmizelých. Mají vybízet k tomu, aby se kolemjdoucí zastavili a sklonili se ke jménu oběti.

Duchovní Olomouc

Při procházce centrem Olomouce můžete navštívit mnoho duchovních míst, která Vás ohromí. V samém centru kousek od náměstí stojí kostel svatého Mořice s vyhlídkovou věží. Mezi horním a dolním náměstí se romantickými uličkami dostane ke kostelu sv. Michala, Kapli sv. Jana Sarkandra, kde byl původně umučen. V dómské ulici stojí za návštěvu novodobá katedrála sv. Václava.

Katedrála Sv.Václava v Olomouci

Olomoucké parky a jejich krásy

Olomoucké parky se rozléhají kolem celého centra Olomouce. Jsou vnímány jako oáza klidu, ale příjemně si zde i zasportujete. Cyklostezky a inline stezky, které jsou hojně rozmístěné po celém městě, najdete i tady.

TIP: Vánoční trhy Olomouc. Prožijte advent v hanácké metropoli

Zvláštností parku na Flóře je také kardiostezka. Parky v Olomouci mají rozlohu 47 hektarů a jsou to Smetanovy, Čechovy a Bezručovy sady.

Park v Olomouci

Velmi krásná je hlavní alej Smetanových sadů dlouhá 710 metrů. Také známé jako olomoucká Flora. Konají se zde nejrůznější akce, výstavy a prodej květin. V Bezručových sadech je od dubna do října otevřeno rozárium s botanickou zahradou. Najdete zde expozici s 10000 keři růží domácích, ale i světových odrůd.

Parkování v Olomouci

Parkovišť je po celém centru mnoho. Doporučuji parkoviště u Terezské brány nebo v blízkém obchodním centru Šantovka, kde máte první 3 hodiny parkování zdarma. Obě parkoviště se nachází se v blízkosti všech zmíněných památek, které tak budete mít jen pár kroků pro jejich návštěvu. S parkovacími lístky se po Olomouci trápit nemusíte. Zaplatit můžete přes mobilní aplikaci a dobu parkovaní tak bez problému prodloužit.

Tip na ubytování

Penzion U kapličky

Určitě také navštivte:

Sdílejte článek s přáteli

Napsat komentář