Výlet do Pardubic – města perníku

Pardubice – metropole Pardubického kraje, město s bohatou historií, je známé nejen díky perníku. Je ideální pro pěší výlety, protože se celé centrum dá krásně projít a udělat si tak příjemnou procházku.


Město Pardubice

Pokud do Pardubic přijedete vlakem, od nádraží se můžete vydat přímo k Pernštýnskému náměstí. Cesta zabere asi dvacet minut a potkáte rovnou dvě zajímavosti tohoto města. Hned u východu z nádraží stojí socha pardubického rodáka Jana Pernera, který byl stavitelem železnic. Po cestě na třídě Míru uvidíme bronzovou sochu letce Jana Kašpara.

Dalším zajímavým místem je Východočeské divadlo. Jedná se o krásnou secesní budovu. Základní kámen divadla byl položen roku 1907 a stavba trvala dva a půl roku. Výlet tak můžete spojit s kulturou, na své si zde přijdou milovníci činohry.

Při návštěvě Pardubic byste určitě neměli vynechat Zelenou bránu. Tato renesanční stavba je zbytkem starého městského opevnění, které zde stálo v šestnáctém století. Věž je přístupná návštěvníkům a nabízí výhled na město a také na Pernštýnské náměstí, na které se dostaneme, když bránou projdeme. Jedná se o nejstarší pardubické náměstí a jeho půdorys je obestavěn jednopatrovými domy v gotickém slohu. Při příchodu spatříme Morový sloup v barokním stylu. Postaven byl roku 1695 Italem, jehož jméno není známé. Později sloup upravil pardubický sochař Jakub Teplý. Významnou budovou na náměstí je Pardubická radnice. Na severní straně, na místě původní radnice a dalších tří zbořených domů, vznikl novorenesanční radniční komplex. Na průčelí můžeme vidět medailony zobrazující české krále. Fresky mezi okny jsou alegoriemi ctnosti.

TIP: Dětem se bude líbit nedaleká Perníková chaloupka.

Dále můžeme pokračovat k Pardubickému zámku. Vilém II. z Pernštejna přestavil původní hrad na renesanční zámek, který známe dnes. V aktuálních prostorech se nachází také Východočeské muzeum a Východočeská galerie. Zámecká věž o výšce padesát metrů poskytuje krásný výhled na okolí. Kromě historického centra Pardubic lze spatřit například Kunětickou horu, Hradec Králové nebo Elektrárnu Opatovice nad Labem. K zámku patří Tyršovy sady, kde potkáme spoustu pávů. Parkem můžeme projít zpět do centra.

zdroj: pardubice.cz

Doporučujeme:

Napsat komentář