Výlet do Švýcarska – Schiers, Luzern, Brienz, Rhonegletcher


Náš výlet do Švýcarska jsme započali návštěvou známého v malém městečku/vesnici Schiers. Schiers má něco málo přes 2,5 tisíce obyvatel a je to skvělé místo na obdivování okolní přírody, hor. Ať už je to pasivně, pouhým pohledem při posezení na terase, či aktivně při procházce, výšlapu nebo třeba jízdě na kole.

Hledáte-li ale něco živějšího, více kulturně „nabitého“, není Schiers správným místem.

Schiers Švýcarsko

schiers švýcarsko 1

Luzern

Přibližně hodinu a půl cesty autem ze Schiersu se nachází město Luzern.

schiers švýcarsko 2

Je to jedno z největších kulturních center Švýcarska. Nejnavštěvovanější památka města je Kaplový most (Kapellbrücke), což je nejstarší zakrytý dřevěný most z roku 1332, který vede přes řeku Reuss, a spojuje tak staré město s novým.

schiers švýcarsko 3

Jeho součástí je i Vodní věž. I církevní stavby Luzernu stojí za podívanou například Hofkirche nebo Jezuitský kostel. Ale pokud vás den strávený v ulicích města omrzí, můžete se opět vydat do hor, o ty není ve Švýcarsku nouze. Například hora Rigi, přezdívaná „Královna hor“, která se v okolí Luzernu nachází. Zde se nachází první horská železnice v Evropě.

Brienz

Dalším zajímavým místem je Brienz. Opět městečko sice malé, ale má co nabídnout. Je necelou hodinku autem od Luzernu. První, co zaujme váš zrak, bude křišťálově modrá barva jezera Brienz. Doslova.

brienz švýcarsko 1

Poté, co se z blízka pokocháte dostatečně, můžete nasednout na parní ozubnicovou železnici Brienz Rothorn Bahn a vystoupat s ní na vrchol Brienz Rothorn, do výšky 2350 m.n.m. a kochat se i shora. Odtud máte výhled jak na jezero Brienz, tak na okolní pohoří.

brienz švýcarsko 2

A „náročný“ výstup můžete zakončit na terase místní restaurace, kde se osvěžíte, ale i dobře najíte.

Rhonegletcher

Posledním místem, které určitě stojí za zmínku, je Rhonegletcher. Další hodina autem, tentokrát z Brienzu. Jeden z ledovců, který je snadno dostupný.

rhonegletcher švýcarsko 1

Zaparkujete, projdete „vrátnicí, sejdete pár metrů a jste na místě. Úzkým tunelem můžete projít až do nitra ledovce. Klaustrofobikům nedoporučuji. Pramení zde řeka Rhone, ze které se napájí Ženevské jezero.

rhonegletcher švýcarsko 2

Zajímavost na závěr: Rhonegletcher si můžete prohlédnout ve scéně z klasického Jamese Bonda „Goldfinger“ z roku 1964.

Ubytování ve Švýcarsku

Čtěte také

Napsat komentář