Výlet do Třešti na Vysočině


Výlet do Třešti je příjemným zážitkem pro celou rodinu zejména v letních měsících. Toto malé městečko je známé především krásným prostředím v krásné přírodě Vysočiny a zálibou v sochách, které jsou rozmístěny porůznu po celém intravilánu.

Sochy v Třešti

Na sochy a pomníky narazíte v Třešti prakticky na každém kroku. Město je proslulé výstavou betlémů, která se pořádá každoročně v zimním období v domě J.A.Schumpetera, ale jelikož se jedná o stálou expozici, je možné si betlémy prohlédnou celoročně prostřednictvím místního informačního centra. Velký vyřezávaný betlém naleznete také u mostu při vstupu na naučnou a cyklistickou stezku.

Kromě betlémů můžete v městečku najít řadu dalších soch, které upomínají na různé významné osobnosti, svaté nebo fiktivní postavy. Známá je například dřevěná socha pana Tau nacházející se na náměstí před kostelem, kde se můžete také podívat na velké místní sluneční hodiny. Kromě něj můžete obdivovat třeba kovovou sochu bohyně Isis (Eset) nebo Jana Nepomuckého.

Zámek a zámecký park

Pokud se octnete v Třešti, rozhodně byste si neměli nechat ujít novorenesanční zámek, který slouží také jako třešťský hotel. Ten bude pastvou pro oči zejména pro milovníky architektury stejně jako městské sakrální stavby – gotický kostel sv. Martina a goticko-renesanční kostel sv. Kateřiny.

Zámecký park s mírným stoupáním je ideální pro kratší procházku nebo piknik. Park je nově upraven na diskgolfové hřiště, takže pokud chcete zabavit děti, rozhodně si s sebou vezměte frisbee.

Franz Kafka v Třešti

Jedním z lákadel Třešti je také tématika související se životem spisovatele Franze Kafky. Ten sem jezdíval za strýčkem a město mu věnovalo stálou expozici v místní synagoze. Upomínkou na Franze Kafku a židovskou komunitu Třešti jsou domky v židovské čtvrti, která obklopuje synagogu.

Výstup na Velký Špičák a naučná stezka

Kromě obdivování architektury a památek můžete do Třeště také za pěší turistikou a cyklistikou. Ve městě začíná naučná stezka na Velký špičák – jeden ze základních bodů československé trigonometrie. Naučná stezka nabízí příjemnou procházku přírodní rezervací, která je sjízdná také jako cyklostezka.

Fotogalerie

Kam dál na výlety:

Napsat komentář