Výlet k prameni Labe kolem Pančavského vodopádu

Klenoty české přírody se ukrývají po celé zemi. Ať už se vydáte na jih, na západ či na východ, vždy budete mít co obdivovat. Za zmínku ale jistě také stojí výprava na sever k prameni Labe, jedné z největších řek Evropy. Řeka protéká Českou republikou a Německem a ústí do Severního moře.

Kde najdete pramen řeky Labe

Pramen Labe vyvěrá v Krkonoších nedaleko hranic Polska, přesněji na Labské louce. Označení pramene je však pouze symbolické a leží na rozcestí turistických tras. Kromě menšího posezení zde můžete najít zeď se znaky 26 měst, kterými Labe protéká.

Pramen Labe znaky měst

Pravý pramen se nachází na louce jen pár desítek metrů od značení, ovšem cesta na ni je zakázána. Poblíž pramene se nachází Labský vodopád.

Trasy, jak a kudy se dostat k prameni Labe

Cesty, kterými se dostanete k prameni, existují tři.

Nejkratší cesta k prameni Labe (3km)

Nejpohodlnější variantou je samozřejmě cesta autobusem z Rokytnice nad Jizerou až k Vrbatově boudě, kde se můžete občerstvit.

Vrbatova bouda

Autobus dojede až sem, odtud pak budete odjíždět – z levé strany toho kruhu.

Výhled z Vrbatova návrší

Na zelené trase můžete narazit na mohylu lyžařů Vrbaty a Hanče. My jsme sem také odbočili, ale pak se vrátili a pokračovali po červené.

Mohyla Hanče a Vrbaty

Dále uvidíte bunkr dříve sloužící k opevnění hranic, již zmíněný Pančavský vodopád a Labskou boudu. K prameni pak dojdete po 1 kilometru. Nevýhodou cestování autobusem, obzvlášť v létě, je jeho přeplněnost. V některých letních dnech o místo v autobuse budete doslova bojovat.

Jeli jsme z Rokytnice, autobus měl odjezd v 9:43h ze zdejšího autobusového nádraží.

Zastávka na autobusovém nádraží v Rokytnici nad Jizerou

Radši jsme přišli dřív, cca půl hodiny před odjezdem a byli jsme zde první. Do půl 10 už tu bylo asi 20 lidí. Bus jede z Harrachova, pokud můžete, doporučuji jet odtamtud. Míst k sezení bylo málo, i když jsme byli v buse první, sedli jsme si jen dospělí, naše děti musely stát.

Cestou turistů přibývalo a před koncem trasy to vypadalo asi takto. Připomínám, že to bylo v pondělí dopoledne koncem července. Nechtěl bych to tady vidět o víkendu.

Autobusem na Zlaté návrší z Rokytnice

Střední trasa (6km)

Pro jedince, kteří si užívají více procházky, existuje cesta z Medvědína dlouhá 6 kilometrů či trasa z Jilemnice podél údolí Jizerky. Díky úchvatné přírodě si pěší cesty jistě užijete mnohem více než jízdu autobusem. Příroda a výhledy na okolní hory vám doslova vezme dech. V létě je pramen Labe jednou z hojně navštěvovaných míst a není se čemu divit.

Nejdelší trasa (9km)

Pro nejdelší trasu je výchozím bodem Špindlerova bouda, odtud to je 9 km a délka trasy cca 3 hodiny + to samé i zpět.

Příroda, která pramen obklopuje, je nádhernou ukázkou toho, jaká je Česká republika krásná země a že není třeba cestovat do zahraničí a na jiné kontinenty, abyste objevili opravdovou krásu. Je to moc pěkný výlet i s dětmi, nebojte se, zvládnout to bez problémů.

Parkování

V obci Horní Mísečky je placené parkoviště, takže odtud lze také vyrazit. Připočítejte si ale navíc 4km tam a 4 zpět. Pokud byste se náhodou vešli do autobusu, pak si tuto část trasy značně zkrátíte. Větší šance je ale cestou dolů než nahoru.

Na Zlaté návrší sice vede nejvýše položená silnice v České republice, autem se sem ale nedostanete. Z důvody ochrany přírody (pohybujeme se v Krkonošském národním parku) je zde provoz běžných dopravních prostředků omezen.

Hanč a Vrbata – příběh velkého přátelství

24. března 1913 se na vrcholcích Krkonoš odehrával každoroční běžkařský závod na 50 km. Mezinárodní účast a krásné počasí na startu slibovaly velké sportovní zážitky pro závodníky i diváky. Počasí se však v průběhu závodu začalo prudce zhoršovat a hlídky na trati postupně všechny závodníky stáhly do horských bud a závod tak předčasně ukončily. Jediný, koho, se nepovedlo zastavit, byl Bohumil Hanč. Jeho soupeři se ho vydali hledat, první ho ale našel jeho přítel Václav Vrbata. Promrzlému sportovci půjčil svůj oděv a vydal se hledat pomoc. Vánice ale sílila a ani jeden z hrdinů osudný den nepřežil. Na jejich památku byla právě na Vrbatově návrší vystavěna kamenná mohyla. Každoročně se také koná lyžařský závod s názvem Memoriál Hanče a Vrbaty.

Pančavský vodopád

Je považován za nejvyšší vodopád v České republice. Měří celých 148 m a je umístěný 1298 m nad mořem, takže poskytuje nádherný výhled na okolí celých východních Krkonoš. Tvoří ho potok Pančava, stékající do Labského dolu, který je z vodopádu vidět v celé své kráse.

TIP: Nejkrásnější podívaná na vodopád je ke konci dubna, či začátkem května, kdy v Krkonoších taje sníh. Přesto, že přístup k vodopádu je v současné době zpřísněn (nachází se v I. Zóně KRNAP), myslíme si, že i tak stojí určitě za to, ho alespoň jednou v životě vidět.

Vodopád je možné pozorovat z blízké vyhlídky umístěné nad vodopádem, která poskytuje výhled na nejhořejší část.

Pančavský vodopád

Další omezený výhled poskytuje Ambrožova vyhlídka, vzdálená asi 160 m od vodopádu. Z Ambrožovy vyhlídky mimo jiné uvidíte krásný výhled na Labský důl, Kozí hřbety či meandrující se tok Labe.

Výhled z Ambrožovy vyhlídky

Celý vodopád lze pozorovat z Labského dolu (z modré turistické značky).

Naše cesta vedla dále po Bucharově ceště kolem Labské boudy. Zde je možné se občerstvit, během několika dalším km už možnost nebude.

U Pramene Labe si taky můžete dát něco na zub z vlastních zásob před pokračováním výletu.

Pramen Labe

Bydleli jsme tentokrát v Rokytnici, takže naše cesta vedla tam. O úchvatné výhledy do okolí nebyla nouze ani minutu.

Cesta na Dvoračky od pramene Labe

Od pramene jsme šli po červené trase přes Labskou louku po České cestě a dále po vycházkové trase Liška.

Labská louka

Naším dalším bodem na trase byly Dvoračky. Na doporučení jsme si zde dali oběd, jak jinak než borůvkové knedlíky. Chutnaly moc, aby ne po 10km v horách. Co je příjemným zjištěním, že ve zdejší restauraci berou karty.

Borůvkové knedlíky na Dvoračkách

Výhled z Dvoraček na Rokytnici je nádhera.

Výhled z Dvoraček

Dále jsme šli po žluté až do našeho ubytování Rokytka Snowhouse. Kdo vybíráte apartmán či pension, za mě určitě doporučení.

Rokytka Snowhouse

Mapa

Časté dotazy:

Ve kterém pohoří pramení Labe

Dotaz hlavně do zeměpisu, pohoří se jmenuje Krkonoše.

V jakém kraji najdu prameny Labe

Jedná se o kraj Královehradecký.

Jaká je nadmořská výška

V tomto místě jste v necelých 1400 metrech nad mořem.

Jaká je délka trasy ze Zlatého návrší do Rokytnice

Celková trasa výletu od chaty k chatě byla 17km a zabralo nám to cca 4 hodiny chůze.