Výlet k prameni Labe v Krkonoších

Klenoty české přírody se ukrývají po celé zemi. Ať už se vydáte na jih, na západ či na východ, vždy budete mít co obdivovat. Za zmínku ale jistě také stojí výprava na sever k prameni Labe, jedné z největších řek Evropy. Řeka Labe protéká Česku republikou a Německem a ústí do Severního moře.


Kde najdete pramen řeky Labe

Pramen Labe vyvěrá v Krkonoších nedaleko hranic Polska, přesněji na Labské louce. Označení pramene je však pouze symbolické a leží na rozcestí turistických tras. Kromě menšího posezení zde můžete najít zeď se znaky 26 měst, kterými Labe protéká.

Pravý pramen se nachází na louce jen pár desítek metrů od značení, ovšem cesta na ni je zakázána. Poblíž pramene se nachází Labský a Pančavský vodopád, ke kterému lze dojít po jedné z tras.

Trasy, jak a kudy se dostat k prameni

Cesty, kterými se dostanete k prameni, existují tři.

Nejkratší cesta k prameni Labe (3km)

Nejpohodlnější variantou je samozřejmě cesta autobusem z Rokytnice nad Jizerou až k Vrbatově boudě, kde se můžete občerstvit. Po červené trase můžete narazit na mohylu lyžařů Vrbaty a Hanče, bunkr dříve sloužící k opevnění hranic, již zmíněný Pančavský vodopád a Labskou boudu. K prameni pak dojdete po 1 kilometru. Nevýhodou cestování autobusem, obzvlášť v létě, je jeho přeplněnost. V některých letních dnech o místo v autobuse budete doslova bojovat.

Střední trasa (6km)

Pro jedince, kteří si užívají více procházky, existuje cesta z Medvědína dlouhá 6 kilometrů či trasa z Jilemnice podél údolí Jizerky. Díky úchvatné přírodě si pěší cesty jistě užijete mnohem více než jízdu autobusem. Příroda a výhledy na okolní hory vám doslova vezme dech. V létě je pramen Labe jednou z hojně navštěvovaných míst a není se čemu divit.

Nejdelší trasa (9km)

Pro nejdelší trasu je výchozím bodem Špindlerova bouda, odtud to je 9 km a délka trasy cca 3 hodiny + to samé i zpět.

Příroda, která pramen obklopuje, je nádhernou ukázkou toho, jaká je Česká republika krásná země a že není třeba cestovat do zahraničí a na jiné kontinenty, abyste objevili opravdovou krásu. Je to moc pěkný výlet i s dětmi, nebojte se, zvládnout to bez problémů.

Autem se až k pramenům Labe dojet nedá, což je ale možná dobře.

Ubytování v okolí Rokytnice nad Jizerou

Fotogalerie

Časté dotazy:

Ve kterém pohoří pramení Labe

Dotaz hlavně do zeměpisu, pohoří se jmenuje Krkonoše.

V jakém kraji najdu prameny Labe

Jedná se o kraj Královehradecký.

Jaká je nadmořská výška

V tomto místě jste v necelých 1400 metrech nad mořem.

Navštivte také:

Sněžné jámy v Krkonoších

Napsat komentář