Výlet k prameni Labe v Krkonoších


Klenoty české přírody se ukrývají po celé zemi. Ať už se vydáte na jih, na západ či na východ, vždy budete mít co obdivovat. Za zmínku ale jistě také stojí výprava na sever k prameni Labe, jedné z největších řek Evropy. Řeka Labe protéká Česku republikou a Německem a ústí do Severního moře.

Kde najdete pramen Labe

Pramen Labe vyvěrá v Krkonoších nedaleko hranic Polska, přesněji na Labské louce. Označení pramene je však pouze symbolické a leží na rozcestí turistických tras. Kromě menšího posezení zde můžete najít zeď se znaky 26 měst, kterými Labe protéká.

Pravý pramen se nachází na louce jen pár desítek metrů od značení, ovšem cesta na ni je zakázána. Poblíž pramene se nachází Labský a Pančavský vodopád, ke kterému lze dojít po jedné z tras.

Jak se dostat k prameni

Cesty, kterými se dostanete k prameni, existují tři. Nejpohodlnější variantou je samozřejmě cesta autobusem z Rokytnice nad Jizerou až k Vrbatově boudě, kde se můžete občerstvit. Po červené trase můžete narazit na mohylu lyžařů Vrbaty a Hanče, bunkr dříve sloužící k opevnění hranic, již zmíněný Pančavský vodopád a Labskou boudu. K prameni pak dojdete po 1 kilometru. Nevýhodou cestování autobusem, obzvlášť v létě, je jeho přeplněnost. V některých letních dnech o místo v autobuse budete doslova bojovat.

TIP: Rokytnice nad Jizerou – ostrov klidu v Krkonoších

Pro jedince, kteří si užívají více procházky, existuje cesta z Medvědína dlouhá 6 kilometrů či trasa z Jilemnice podél údolí Jizerky. Díky úchvatné přírodě si pěší cesty jistě užijete mnohem více než jízdu autobusem. Příroda a výhledy na okolní hory vám doslova vezme dech.

V létě je pramen Labe jednou z hojně navštěvovaných míst a není se čemu divit.

Příroda, která pramen obklopuje, je nádhernou ukázkou toho, jaká je Česká republika krásná země a že není třeba cestovat do zahraničí a na jiné kontinenty, abyste objevili opravdovou krásu.

Ubytování v okolí Rokytnice nad Jizerou

Fotogalerie

Navštivte také: Sněžné jámy v Krkonoších.

Sdílejte článek s přáteli
  •  
  •  

Napsat komentář