Výlet letadlem do Eindhovenu v Holandsku


Přemýšlíte o víkendovém výletu do zahraničí, ale nelákají Vás turisticky profláknutá místa? Zkuste městečko Eindhoven v Nizozemí (Holandsku).

Oproti Amsterdamu nebo druhému největšímu městu Rotterdam je Eindhoven turisticky méně známým místem, přesto má co nabídnout. Jedná se o páté největší město v Nizozemsku. Nebývalému zájmu českých turistů se těší zejména díky své výborné dostupnosti. Z Prahy se na letiště dostanete letadlem z Letiště Václava Havla za necelé dvě hodiny.

Letiště Eindhoven (EIN)

Je vzdáleno cca 15 minut jízdy od centra města pomocí MHD. Web MHD naleznete zde: https://9292.nl/en

Vzhledem k nízkým cenám letenek do Eindhovenu (u Wizzairu zpáteční i méně než 700 Kč) pro vás toto město může být pouze přestupní stanicí. Například Amsterdam je od odtud vzdálen pouze hodinu a půl cesty. Pokud budete mít zájem, můžete využít přímé autobusové spojení z letiště Eindhoven do Amsterdamu.

Z letiště můžete snadno letět do velkého množství evropských destinací, jako jsou například Barcelona, Madrid, Dublin, Istanbul, Londýn, Paříž, Marseille, Milán, Řím nebo nově Brněnské letiště.

Ubytování v Eindhovenu

Pokud si chcete užít město jako místní, sáhněte tentokrát místo ubytování v hotelu po ubytování přes portál Booking. Najdete tam spoustu skvělých míst k ubytování – od centra města až po okrajové čtvrti, od malých pokojíčků až po celé domy. Typická nizozemská architektura, tedy červené cihly a velká okna bez závěsů, si vás získají na první dobrou!

Eindhoven Nizozemí

Eindhoven Nizozemí (Holandsko)

Eindhoven získalo městská práva v roce 1232. Velkou událostí pro město bylo založení továrny na lampy firmou Philips, což vedlo k přílivu nových pracovníku a zároveň obyvatel města. Díky této skutečnosti se Eindhovenu občas přezdívá „Město světla“. V roce 1920 se Eindhoven spojil s okolními pěti obcemi, které jsou nyní jeho městskými oblastmi (Gestel, Stratum, Strijp, Tongelre a Woensel.)

Ve městě žije cca 210 000 obyvatel, je tedy pátým největším v Holandsku. Celý region má přes 725 000 obyvatel. Ve městě sídlí Technická univerzita a Akademie designu. Je to město sportu, sídlí tu fotbalový velkoklub PSV Eindhoven, dále je v oblasti také velmi populární plavání. Jsou zde vynikající sportovní zařízení, včetně bazénů, hokejové kluziště, snowboardové centrum, lezecká stěna a velké golfové hřiště.

Eindhoven Holandsko

Památky

Hned na začátek je dobré zmínit, že ve městě nenarazíte na mnoho historických památek.  Město bylo totiž během 2. světové války několikrát vybombardováno. K vidění jsou tu tedy spíše budovy současné architektury. Nutno však podotknout, že i ty stojí za to! Jedná se o moderní město, plné mladých lidí. To je způsobeno hlavně tím, že se zde nachází významná technická univerzita.

Eindhoven Holandsko 2

Eindhoven co vidět

Flying Pins

Flying Pins neboli létající kuželky jsou plastikou sochařů Claese Oldenburga a Coosje van Bruggena, která vznikla v roce 2000. Plastika představuje bowlingovou kouli s deseti kuželkami a najdete jí na křižovatce vedoucí z Kennedyho náměstí.

Eindhoven Holandsko 3

Evoluon

Pokud při svých cestách rádi objevujete zajímavé budovy moderní architektury, Evoluon je pro vás to pravé. V budově připomínající létající talíř sídlilo v minulosti vědecké muzeum. Kvůli nízké návštěvnosti, ale bylo zavřeno a dnes zde sídlí konferenční centrum. Je to také oblíbené místo pro pracovní schůzky nebo tu můžete jen tak posedět s přáteli nad skleničkou vína. Za stavbou celé budovy stojí společnost Philips, která právě zde vznikla.

Philips Stadion PSV Eindhoven

Philips Stadion je domácím stadionem slavného nizozemského klubu PSV. UEFA ocenila tento stadion čtyřmi hvězdičkami, můžou se tu tedy hrát finálová utkání Evropské ligy UEFA. Kromě toho byl v  minulosti stadion dějištěm hned několika utkání EURA 2000, které hostilo Nizozemsko společně s Belgií. Leží na přesně stejném místě, jako původní stadion z roku 1913 a je nepřehlédnutelným prvkem města. Kromě fotbalových zápasů se zde odehrává také nespočet kulturních akcí. Kapacita stadionu je 35 000 lidí. Stadion je přístupný v průběhu celého týdne, kdy je možné jej navštívit společně s průvodcem a podívat se tak do zákulisí velkoklubu, kterým PSV zcela jistě je.

Philips Stadion Eindhoven Nizozemí

DAF muzeum automobilové techniky

Muzeum společnosti DAF mapuje historii firmy od roku 1928 až do současnosti. Celá expozice má prezentovat vynalézavost a technický vývoj společnosti DAF, což by mělo zaujmout i laickou veřejnost. Muzeum je rozděleno do několika podlaží. V přízemí lze vidět holandskou náves z 30. let s obchůdky, kavárnou a typickou garáží pro toto období. Dále na návštěvníky čekají vozy seřazené dle časové osy, které poukazují na jejich postupný vývoj. Vedle se nachází expozice motorů, které zase představují technologický vývoj motorů v průběhu let. Vyšší patra jsou věnována cenným exponátům prototypů vozů, které se nevešly do výroby. Návštěva muzea tedy rozhodně stojí za to.

Stratumseid – holandská Stodolní ulice

Když se řekne v Holandsku název Stratumseid, vybaví se lidem to stejné co Čechům, když se řekne „ulice Stodolní“. Jedná se o ulici s nejvyšším počtem barů. Čeká Vás více než 40 barů, klubů a restaurací, které zavírají až nad ránem. Mezi nejznámější bary patří bar „De Gaper“ (nachází se v části Wilhelminaplein), který nabízí až 200 druhů whiskey !

Zoo „Best Zoo“ kousek od Eindhovenu

Někteří z Vás chtějí cestovat i s dětmi, snažil jsem se tedy najít alternativu k výletu i pro ně. Bohužel, ZOOlogická zahrada přímo ve městě není. Nachází se několik kilometrů od něj. V případě, že si v Eindhovenu pronajmete automobil, dostanete se do této Zoo po dálnici A2, po výjezdu 27 na St. Oedenrode se poté vydáte dle ukazatelů. Zoo chová více než 80 druhů zvířat, od opiček až po dravé pumy.

Adresa Zoo do navigace: BestZoo, Broekdijk 15, 5681 PG BEST.

Nákupní možnosti

Stejně jako v jiných městech, i zde najdete velká obchodní centra s desítkami obchodů. Jedním z nich je Piazza Center v centru města. Rozdílná je hlavně otevírací doba tohoto obchodního střediska, obchody jsou otevřeny maximálně do 18:00, kromě pátku, kdy je otevřeno do 21:00.

Největším obchodním centrem je Galerie Heuvel s více než 50 obchody, otevírací dobu má stejnou jako Piazza Center.

Ať už tedy dáváte přednost sportu, modernímu umění či klasické architektuře, s Eindhovenem určitě nešlápnete vedle. Jak se říká, za pár korun dostanete hodně muziky.