Výlet lodí z Litoměřic do Velkých Žernosek a Libochovan


Hledal jsem program na nedělní odpoledne s vnoučaty a nalezl lodní dopravu z Ústí n.L. do Litoměřic, ráno loď vypluje z Ústí n.L. a ve 14.30 hod. se z Litoměřic vrací zpět. Poprvé jsme zkusili popojet o dvě stanice do Velkých Žernosek.

Plavba po Labi Litoměřice – Velké Žernoseky

Loď Porta Bohemica

Sledujeme panorama Litoměřic, biskupskou rezidenci i chátrající mrazírny, dříve Labskozámecký pivovar, koupaliště na Písečném ostrově s tobogánem, podjedeme Tyršův most z roku 1910 i nový generála Chábery z roku 2009, v červnu 2013 se osvědčil při povodni.

Litoměřice - panorama

Za třetím – železničním mostem jsou již vidět zdymadla Lovosice, vplouváme do plavební komory a za námi rychle vjíždí malý člun, horní vrata se zdvíhají.

Železniční most a Radobýl

Horní hladina ve zdymadle Lovosice je 143,62 m.n.m., dolní hladina je 141,19 m.n.m., vodní stav v Ústí n.L. je 118 cm. Přestože teploměr ukazuje 39 C vzduch, 27 C voda, na palubě pod střechou ve stínu je příjemně.

Horní vrata zdymadel u Lovosic

V Lovosicích letos na uměle vytvořeném kopečku, kde se v minulosti skladoval led pro chlazení piva v blízké restauraci, vyrostla nová 7,3 metrů vysoká rozhledna s ochozem ve 4 metrech, není sice na kopci, není nijak vysoká, ale prý tu stála od nepaměti, tak sem patří !

Rozhledna Lovosice

Blížíme se k přívozu Velké Žernoseky – Malé Žernoseky, podle názvu by Velké měly mít více obyvatel než Malé, ale je tomu právě naopak, loď Ludmila je v provozu od června do září. Při naší první jízdě jsme po hodině jízdy s vnoučkem vystoupili v přístavu Velké Žernoseky, chvíli u přístaviště hledal kešku a nalezl. Domů jsme se vrátili busem. S druhými vnoučaty jsme pokračovali do třetí zastávky – Libochovan, objeli jsme Kalvárii s třemi kříži a přírodní rezervací, projeli kaňonem Porta Bohemica – Bránou Čech a v 16 hod. byli na místě.

Porta bohemica z lodi

Výlet lodí po Labi

Loď Porta Bohemica pokračuje do Ústí n.L., v pozadí je Prackovická estakáda na dálnici D8 a my objevujeme krásné sportoviště přímo u přístaviště, hřiště na volejbal a cvičící stroje, všichni si zacvičíme. Mírně unaveni se jdeme občerstvit na náves do restaurace Na Kovárně, točí zde Březňáka, Staropramen a kofolu, malou za 15, velkou za 25 Kč a v mrazáku mají asi deset druhů nanuků. Svačinu zapíjíme na zahrádce, stejně jako řada cyklistů projíždějících kolem po Labské cyklostezce a po chvíli jdeme k nádraží Libochovany. Cesta lodí stála nás čtyři celkem dvacet korun, zpět do Litoměřic jsme jeli vlakem zadarmo, protože průvodčí k nám nedošel, dojeli jsme v 17,30 hod., přesedli na MHD a po 18. hod. byli doma, děti na výlet vzpomínaly ještě další dva dny.

Doporučujeme: