Výlet na horu Smrk v Beskydech


Krásná příroda, úchvatný vodopád, který vás dozajista dostane a malá návštěvnost turisty. To je beskydská hora Smrk, tyčící se nad malebným městečkem Ostravice. 

Hora Smrk a další vrcholy Beskyd

Hora Smrk je jedním z vrcholů Beskyd. Nachází se hned naproti nejvyšší hoře, což je Lysá. Mezi Smrkem a Lysou horou se rozkládá město Ostravice. Smrk měří 1276 metrů spolu s Malým Smrkem, Smrčkem, Malým Smrčkem a Skalkou tvoří horský masiv.

Na jeho vrcholu nestojí žádná chata, výstup však stojí i tak za to. Na Smrku stojí dva památníky Johna Lennona a Jana Palacha. 

Trasa na Smrk (Beskydy)

Tras vedoucí na horu je několik, vycházejí ze Starých Hamrů, Šance, Čeladné a Ostravice. Nejvíce používaná je trasa z Ostravice, už jen kvůli snadnému dopravnímu spojení a také měří na rozdíl od ostatních tras jen 6,9 km.

TIP: Ostravice – město plné turistických zajímavostí

Vyjdete od nádraží v Ostravici a dáte se cestou směrem do hor. Ujdete kousek po cestě a zahnete mezi domečky doprava. Postupně tak začíná stoupání na horský masiv.

Zajímavostí po cestě je jednak velký dřevěný drak umístěný na plotě u křižovatky, jehož výroba pochází z Ráje dřevěných soch v Ostravici. Ale také vodopády Bučacího potoka.

K vodopádům cesta zahýbá u Hotelu Sepetná, kterým končí trasa Smrčková a poté se jde kousek po rovince a následně pokračuje prudký výstup doprava, až se dostanete zpátky k potoku, který lemuje počáteční trasu cesty.

Pakliže toužíte dosáhnout vrcholy horu, připravte si svaly. Trasa je před vrcholem velmi prudká a nachází se na ní obrovské balvany, po kterých místy budete šplhat po čtyřech.

Výhled však stojí za to. Z okolí vrcholu Smrku dohlédnete na Lysou horu, Malý Smrk, Ostravici a při dobrém počasí lze spatřit také Frýdlant nad Ostravicí. Samotný vrchol je pokryt hustým zalesněním a je na něm plošina, kde odpočívají turisté.

Smrk je přírodní rezervace, kde najdete velké množství květin, bujný porost s rozpadajícími se stromy a hojný lesní život.

Smrk v Beskydech