Výlet na hrad Kašperk a zříceninu Pustý hrádek


Hrad Kašperk je další z oblíbených turistických cílů nejen při cestě z Kašperských hor, ale i z dalších míst v okolí blízkém a vzdáleném. Byli jsme zde také a o zážitky se rádi podělíme.

Parkování

Když vyrazíte dopoledne, nemusíte se obávat, že byste zde místo nenašli. Parkoviště je pod hradem naproti penzionu Rychta na Račánku.

Parkovné lze zaplatit kartou, skvělá možnost, kterou jsem zde mnohokrát na podobných místech využil. Cena je obvyklých 50 kč.

Parkoviště hrad Kašperk

Kudy ke hradu

Máte dvě možnosti, ta kudy jsme šli my, je podle mě snazší. Od parkoviště půjdete rovně do kopce po silnici a následně na rozcestí Žlíbek doprava po zelené. Nezapomeňte u rozcestníku Kašperk odb. pokračovat vlevo. Cesta je pohodová, kupodivu i chvíli z kopce, ale u hradu samozřejmě kopec vyjít musíte. Můžete jít i s kočárkem, pokud máte dítko malé, dostanete se sem zcela v pohodě.

Hrad Kašperk – nejvýše položený kamenný hrad v Čechách

Hrad Kašperk

Vstup na nádvoří je zdarma, pokud nechcete absolvovat prohlídku. I ten pohled z druhé strany hradu za to stojí. Je až obdivuhodné, jak velký ten hrad je a kolik práce museli lidé vynaložit, když jej stavěli. Sami si všimněte, jak jsou ty zdi rovné.

Hrad byl vybudován v roce 1356.

Je ve velmi zachovalém stavu. Investorem stavebních prací je město Kašperské hory, na webu se můžete dočíst, co vše se zde zrenovovalo, opravilo a vylepšilo, je toho opravdu dost.

Hrad Kašperk nádvoří

Pokud vám toto nádvoří, ale i celý hrad připomíná místo ze známé pohádky, pak vám prozradím, že se zde natáčel první díl Anděl páně.

Hrad Kašperk nádvoří 2

Otevírací doba

Jaká je návštěvní doba hradu zjistíte na webových stránkách, odkaz je na konci článku. Každý měsíc to je jinak, proto ty aktuální informace hledejte tam.

Vstupné

Můžete si vybrat ze 3 prohlídkových okruhů:

  • Život na hradě (60 minut, 125kč, zlevněné 100 kč)
  • Proměny hradu (55 minut, 125kč, zlevněné 100 kč)
  • Dětská prohlídka (70 minut, cena 80 kč)

Vstup se psem

Pokud se vás pes vejde do tašky, můžete ho vzít s sebou i na prohlídku.

Pustý hrádek – nedaleká zřícenina

Kdo půjde na začátku trasy od auta vlevo, ten uvidí hrad Kašperk právě z této zříceniny. Já měl trasu naplánovánu obráceně, takže jsme šli na hrad a poté na zříceninu Pustého hrádku. Cesta to je tedy hodně přes kořeny, tudy s kočárkem ne, a pokud nemáte kvalitní obuv, také sem raději nechoďte.

Cesta na Pustý hrádek od Kašperku

TIP: Ubytujte se nedaleko v Penzionu pod Ždánovem v Nezdicích na Šumavě

Pustý hrádek

Kdo je ale dobře vybaven do přírody, ten po žluté dojde až na vyhlídku, ze které je asi nejhezčí pohled na Kašperk.

Vyhlídka na hrad Kašperk z Pustého hrádku

Zpět k autu dojdete po žluté turistické značce.

Trasa na Pustý hrádek

Web: www.kasperk.cz

Ubytování v okolí