Výlet na Kazatelnu v Chřibech přírodní rezervací Ocásek


Z Koryčan můžete vyrazit na pěší výlet po stinných kopcích. V předjaří, kdy ještě lístky nevystrkují své růžky z pupenů ani les mnoho stínu nedodá, ale přesto je v něm minimálně o 10°C chladněji, než jinde.

Parkování

V Koryčanech (Zlínský kraj) se dá obstojně parkovat u fotbalového hřiště. Menší počet vozidel se dá umístit i na ulici Zdravá voda, kousek do kopce od rozcestí Koryčany – autoservis, bus. Pokud by byla obě parkoviště plná, pak lze přijet přímo až k vodní nádrži Koryčany. Ta by jarní otužilce možná lákala ke koupání. Voda je tu čistá a chladná, protože břehy jsou ukryty v údolí, jenže – ochranné pásmo vodního zdroje tuto kratochvíli zakazuje. Odtud se totiž bere pitná voda pro širý okolní kraj.

Kazatelna Chřiby
Kazatelna Chřiby

Skalní útvar Kazatelna a Ocásek – kudy vede trasa

Nejkrásnější trasa po okolí vede po zelené značce. Ta nejprve stoupá na nezalesněný vrcholek Vršava, aby se pak klikatila kolem Pečínkovy skály až ku hradu Cimburk. Na ten vede odbočka dlouhá 300 m a určitě stojí za navštívení. Pokud ale neskončíte u piva v bufetu na hradě, nýbrž vydáte se dále po zelené, a pak přeskočíte na červenou, zavede vás cesta listnatými lesy kolem tvrdých arkózových skal až na Kazatelnu. To je kus skály, ve kterém jsou vytesány schody, díky kterým se dá vystoupat až na její vršíček. Před skalou je vysekaná široká a dlouhá paseka, tak můžete kázat mladým stromečkům, co je vám libo.

Červená značka se brzy mění na zelenou a zavede poutníky na kopec pokrytý přírodní rezervací Ocásek. Tady vás uchvátí přírodní chrám se sloupy z šedivých letitých bukových kmenů a větvovou klenbou převysoko nad vámi. Právě v době sucha a kůrovcové kalamity jsou takováto místa vzácnější, než kdy jindy.

Kam dál při zpáteční cestě

Cestu zpátky můžete zvolit přímou – sestupit po zelené do Stupavy, a pak se vrátit podél nádrže nazpět. Anebo si trasu proudloužit opět po zelené značce zříceniny hradu Střílky. Zde musíte odbočit po modré, která vás dovedel nazpět k rozcestníku Koryčany – autoservis, bus.

Ubytování v okolí