Výlet na Polaneckou Nivu v Ostravě


Město Ostrava je převážně vnímáno jako průmyslová oblast. Avšak při pohledu z vyvýšených míst spatříte nejen továrny, ale celou Ostravu jako město poseté zelení s mnoha stromy a travnatými plochami. Díky rozložení města na velké ploše bez výrazně ohraničeného středu, jako je tomu u měst s historicky starší výstavbou, zbývá spousta prostoru pro zeleň.

A ta bují divoce nejen mezi městskými čtvrtěmi rozloženými daleko od sebe, ale také na jejích okrajích.

Lužní lesy a Polanská niva

Do Ostravy přitékají dvě řeky, Ostravice a Odra. A právě podél toku Odry najdete nádherná místa, která stojí za to navštívit. Lužní lesy Polanecké Nivy se nacházejí v Jižní části města mezi čtvrtí Výškovice a vesnicí Polanka nad Odrou.

Tok řeky Odry byl v minulosti upraven, tak aby tekla přímo a nezaplavovala okolní obce. Tím vznikla slepá ramena, která dnes tvoří soustavu rybníků lemujících Odru, v nichž bují pestrý život.

Inspirujte se tipy kam vyrazit v Ostravě.

Polanská Niva je oblast, kde byly lužní lesy, mokřady a louky vyhlášeny chráněnou krajinnou oblastí a ponechány přirozeným přírodním procesům. Žije zde velké množství různých druhů ptactva, převážně kachny divoké, datli ale i volavky. V rybnících jsou vysazeny ryby, převážně kapři. Nad pěnícími vodami řeky poletují modré a zelené vážky. Spatřit můžete i želvu bahenní, jak se sluní na kousku dřeva plovoucího ve vodě. V posledních letech jsou zde také známky přítomnosti bobrů a vyder. Les je nejkrásnější na jaře, kdy vykvétají jarní bylinky a posévají zemi záplavou bílých květů.

Polanecká Niva
Polanecká Niva

Trasa

Trasa vede od železničního mostu, který překlenuje Odru mezi Zábřehem a Výškovicemi. Cesta vede svěžím lesem podél řeky a její součástí jsou volně spadlé stromy, jejichž překonávání vám dodá pocit dobrodružství. Cesta trvá asi 3,5 km a končí v Polance nad Odrou.

TIP: Stará Ves nad Ondřejnicí má krásný zámek

Stojí však za to ve výletu pokračovat dál k Polaneckým rybníkům, které jsou také součástí meandrů řeky Odry. Je tam velmi krásně, budete se kochat krásou labutí, volavek a vrbových alejí lemujících hladinu.

Související:

Napsat komentář