Výlet na Radhošť v Beskydech


Hora Radhošť tyčící se v oblasti Moravskoslezských Beskyd byla od pradávna velmi důležitým místem pro valašský lid. Podle staroslovanské pověsti zde sídlil hrozivý bůh Radegast. Jeho kamenná socha stojí na trase mezi Radhoštěm a Pustevnami.

Byl bohem slunce a války a blahobytu. Jeho podobu si do svého znaku převzal Beskydský pivovar Radegast, jehož pivo můžete ochutnat na Radhošti v restauracích dřevěných chat.

Trasa

Trasa začíná ve vesnici Trojanovice, odkud vede lanovka nad vrcholky stromů směrem na Pustevny. Dá se tam dojít také pěšky pod lanovkou po modré značce nebo autem po cestě. Na Pustevnách je malé parkoviště, dál je vozidlům vjezd zakázán.

Z Pusteven vede po modré značce nenáročná Cyrilometodějská stezka, kterou zvládnou i menší děti směrem k soše Radegasta a poté k dřevěné kapli Svatého Cyrila a Metoděje. Po dosažení kapličky se většina turistů obrací zpátky na cestu k Pustevnám a pak lanovkou zpět. Pro náročnější turisty vede od odpočinkového místa Radhošť – hřeben zelená trasa směrem dolů do Trojanovic.

Co najdeme na hřebenovce

Hora Radhošť je velmi frekventované místo a každoročně ji navštěvuje mnoho turistů, nejen pro její přírodní krásy, ale také díky velké vybavenosti, která se na hoře nachází.

Na Pustevnách stojí horní stanice lanovky a několik dřevěných chat, které jsou historickými stavbami s velmi pěknými vyřezávanými motivy. Chata Libušín, Maměnka a horský hotel Tanečnica. Koná se zde několik akcí ročně, Festival ledových soch v zimě, Velikonoční trhy a další. Na vrcholu si můžete zakoupit množství místních suvenýrů, od replik sochy boha Radegasta, až po dřevěné malované valašky, které v minulosti používali místní obyvatelé.

U sochy Radegasta se nachází také malá chata s občerstvením, kde si můžete posedět a osvěžit se.

Kaple Sv. Cyrila a Metoděje je krásný dřevěný kostelík, jehož stavba započala v roce 1896 a je to významné poutní místo pro valašské křesťany.

Výlet na Radhošť a Pustevny je nenáročný, zábavný a vhodný pro všechny generace.

Další články o Beskydech:

Sdílejte článek s přáteli
  •  
  •  

Napsat komentář