Výlet na Svatý Hostýn, poutní místo v Hostýnských vrších


Dám vám jeden tip na parádní výlet. Zajeďte si na Hostýn. Jedná se o mariánské poutní místo, nacházející se v Hostýnských vrších Zlínského kraje nad městem Bystřice pod Hostýnem. Někdy se můžete setkat i s názvem Svatý Hostýn. Toto překrásné místo, které v sobě skrývá neskutečnou sílu čisté přírody, bylo v roce 2018 prohlášeno národní kulturní památkou České republiky.

Leží v nadmořské výšce 735 m.

Okolí přímo vyzývá k návštěvě i s dětmi. Nabízí se zde procházka dvěma křížovými cestami, jedna je zděná a druhá kamenná Jurkovičova. Blízko zdejší větrné elektrárny se tyčí rozhledna, kdy se můžeme po vystoupání točitými schody kochat výhledem do okolní krajiny a na město Bystřice pod Hostýnem, které máme před sebou doslova jak na dlani.

Svatý Hostýn

Pokud rádi houbaříte, můžete se zkusit vydat do lesa na houby, protože lesy je toto místo obklopeno snad ze všech stran. Jestliže se na Svatý Hostýn skutečně rozhodnete vypravit, rozhodně nezapomeňte navštívit poutní kostel Bazilika Nanebevzetí Panny Marie. Za zmínku stojí fakt, že Baziliku v minulosti navštívil papež Jan Pavel II.. V místních stáncích si zde můžete zakoupit chutné perníkové srdce z pouti, za účelem občerstvení navštívit výdejové okénko v místní restauraci a dokonce se zde můžete i ubytovat.

Svatý Hostýn autem i pěšky

Povolenky k jednorázovému výjezdu na Sv. Hostýn lze získat v Bystřici pod Hostýnem v automatu umístěném na záchytném parkovišti vedle městského hřbitova u hlavní příjezdové silnice na Hostýn. Zařízení je v provozu nepřetržitě. Jednoduše si vytisknete povolenku přímo v automatu za poplatek 100,- Kč, který je určen na rozvoj a údržbu poutního místa. Přístroj přijímá mince i bankovky a vydává daňový doklad. Po vystoupání autem nahoru na Hostýn zde najdete parkoviště, kde auto ponecháte a zbytek výletu už absolvujete pěšky. Takže nelenit a vzhůru do přírody. :)

Kam dál v okolí:

Napsat komentář