Je to skoro dvě milénia, kdy se vulkán tyčící se nad Neapolí rozhodl potrestat pýchu a vzpupnost tehdejších obyvatel římského impéria. Ukázal světu svou sílu a moc. Pod nánosem popela a lávy pohřbil široké okolí včetně tehdy slavného a bohatého přístavu Pompeje. Nádherné okolí dnešního Neapolského zálivu zmizelo z mapy tehdejšího světa.
Obsah článku
Sopka Vesuv a Pompeje
Až moderní archeologie začala odkrývat zašlou slávu Pompejí a také připomínat sílu, kterou disponovala sopka dosud majestátně odpočívající nad Neapolí. Pokud se rozhodnete trávit dovolenou ve zdejším nádherném kraji zvaném Calabrie, určitě stojí za to se na Vesuv vypravit.
Jak se dostat na Vesuv
Zvláště odolní turisté odstaví své vozidlo v zhruba 11 kilometrů vzdáleném městečku Ercolano, které je velmi malebnou osadou a také centrem místní vinařské oblasti. Pod horkým neapolským sluncem je to ale túra hodná opravdového ironmana.
Mnohem pohodlnější je vyjet až na samotný svah sopky. Vzhledem k tomu, že celé území kolem Vesuvu je přírodní rezervací, je vjezd motorových vozidel omezen pouze na vzdálenost zhruba kilometr od vrcholu.
Turisty pak čeká nádherná procházka v prostředí, které je přímo nabyté přírodní silou a energií, která je vyzařována přímo z nitra Země. Sluncem rozpálená láva, která na povrch vyvřela při poslední sopečné erupci v roce 1944. Toto zvláštní a neopakovatelné aroma spolu s vůni všudypřítomné mimózy tvoří zvláštní magický celek, který by ocenili ti nejlepší parfuméři světa. Žluté mimózově květy budí dojem, že si do nich slunce uskladnilo číst svého svitu na horší časy.
V momentě, kdy turista dorazí až na samotný vrchol mocného vulkánu, je odměněn nádherným pohledem na azurově modrý neapolský záliv, který je velmi frekventovanou dopravní tepnou mezi Neapolí a okolími ostrovy, jako je Capri, Ischia, nebo Proccida. Rybářské čluny nebo velké trajekty píší do mořských vln bílé řádky jako spisovatel skládá slova svého románu na papír.
Kráter
Pohled do kráteru Vesuvu je velkou připomínkou, jak silná umí být matka příroda.
Kaldera Monte Somma, která tvoří základ sopky Vesuv je z velké části zaplněná. Budí tak dojem, že sopka je vyhaslá. Tento dojem ale klamný. V nepravidelných intervalech se objevují drobné vývěry páry nazývané fumeroly. Drobné obláčky dávají vědět, že Vesuv nevyhasl. Pouze spí a je jen na něm, kdy se probudí a opět se rozhodně ztrestat neúctu a pýchu lidstva.
Výlet stojí za to
Výlet k tomuto silnému ochránci i potencionálními katovi Neapole a okolí rozhodně stojí za to. Žádné přecpané památky, žádné stánky s hamburgery na vrcholu a kupodivu ani žádní neukáznění turisté. Pouze nádherná příroda, vůně květin, a nakonec jako odměna malý obchůdek s proslulým vesuviánským vínem. No nezkuste to!