Výlet na vrch Radobýl u Litoměřic z Velkých Žernosek


Radobýl je kopec nedaleko města Litoměřice. Je několik tras, kudy na něj můžete vyjít, já zvolil netradičně tu z opačné strany, než se chodí obvykle. Stálo to za to?

Výlet na vrch Radobýl

Krásné jarní počasí svádí k tomu, abychom vyráželi na výlety. Také mě to popadlo v pondělí :) tak jsem vyrazil a hned rovnou vlakem z Ústí nad Labem do Velkých Žernosek, odkud to je na vrch Radobýl jen kousek.

Vrch Radobýl - Litoměřice

Obec Velké Žernoseky má vlakové nádraží vzdáleno více než kilometr „od cedule“ začátku obce. Pro místní obyvatele to je pravidelná procházka, ale výhoda pro všechny turisty, kteří se horu Radobýl také chystají navštívit, neboť nádraží je blíže obci Žalhostice, nad kterou se zmíněný kopec nachází.

Výstup na Radobýl – kudy vede cesta

Poté, co vystoupíte z vlaku, se vydejte doprava, než po pár set metrech dojdete k železničnímu přejezdu, kde je vedle něj nové Vinařství pod Radobýlem.

Vinařství pod Radobýlem Žalhostice

Projděte okolo něj a pokračujte po cestě do kopce.

Vrch Radobýl Litoměřice 2

Vrch Radobýl Litoměřice 3

Zde doprava.

Vrch Radobýl Litoměřice 4

Až uvidíte žlutou turistickou značku, odbočte vpravo na louku a dále jděte „mezi keři“ dokud nedojdete k lomu, což je hora Radobýl z druhé strany.

Vrch Radobýl Litoměřice 5

Odtud stále po žluté doleva až dojdete na rozcestí. Pokud byste šli z Litoměřic, což jsem již v jednom z minulých článků popisoval, přijdete také tudy. Dále již pokračujte na kopec, je to cesta na pár minut, dokud nedojdete na vrchol ke kříži.

Vyfotit si kříž na Radobýlu bez lidí, to se jen tak nepoštěstí. Chce to vyrazit v pondělí ráno :)

Vrch Radobýl Litoměřice 8

Výhled dnes nebyl nic moc, byl takový opar, ale jinak tu je krásně, co říkáte? Navíc když tu kolem dokola nikdo není, o to větší je radost se kochat pohledem do Českého středohoří s vyhlídkou na Lovoš, Milešovku, Hazmburk, Říp, jezero Píšťany, Tři kříže a samozřejmě královské město Litoměřice.

Vrch Radobýl Litoměřice 6

Vrch Radobýl Litoměřice 7

Než jsem vyrazil na výlet, opět jsem použil Mapy od Seznamu a ukazovalo mi to, že trasu z nádraží až na kopec půjdu hodinu. No nevím, za 35 minut jsem byl nahoře :) To se ale hodilo, protože jsem stihl dřívější vlak z Litoměřic do Ústí n.L.

Kudy z Radobýlu do Litoměřic

Sejdete stejnou cestou k rozcestí, kde je rozcestník a také lavička a budete pokračovat dále rovně po louce až k silnici, kolem vysílače.

Vrch Radobýl Litoměřice 9

Zde je také parkoviště, pokud byste nechtěli jít celou trasu pěšky, ale vyjeli autem. S malými dětmi to chápu, dospělý turista ale snad 6km ujde :o)

Po silnici jděte doprava a z kopce. Než ale dojdete  do Litoměřic, doporučuji před hřbitovem a u velkého komína odbočit vlevo, kde je památník – krematorium Richard. A nedaleko odtud je také vchod do podzemní nacistické továrny.

Litoměřice rovně

Odtud to už je do centra Litoměřic asi kilometr. Stačí jít stále rovně, dokud nedojdete k zimnímu stadionu, zde se dejte vlevo ulicí Švermova a dojdete do centra, stačí sledovat ukazatele. Ty jsou zde velmi dobré, ne jako v Brně

Z náměstí v Litoměřicích se vlakovému nádraží (dolnímu) dostanete Dlouhou ulicí.

Kdo by chtěl jet z nádraží horního, případně Cihelny, tomu doporučuji u výše zmíněné spalovny / komína odbočit vlevo a po 200 m po cestě dojdete k zastávce Cihelna.

Cihelna zastávka - Litoměrice - rovně

Odtud jede vlak jak na Horní, tak i na druhou stranu do Žalhostic a Lovosic a odtud také následně po přestupu do Ústí (nebo na druhou stranu do Roudnice n.L. nebo třeba i Prahy).

Sdílejte článek s přáteli

Napsat komentář