Výlet údolím říčky Ponávky v Brně


Zajímavým tipem, kam vyrazit v Brně, je procházka kolem říčky Ponávky. V době omezených cest po Čr rozhodně zajímavá volba.

Parkování

Doporučuji parkoviště u Globusu v Brně-Ivanovicích nebo můžete zanechat vozidlo pod mostem u Královopolského nádraží. Na obou místech je dostatek parkovacích stání.

Vlak a autobus

Přijet ovšem můžete také vlakem do zastávky Brno-Královo Pole či Brno-Řečkovice. Poslední variantou je příjezd autobusem buď ke Globusu nebo opět do Řečkovic či Králova Pole.

Pěšky i na kole

Terén je příjemný jak na krátký cyklovýlet, tak i delší pěší procházku. Trasa vede více méně po rovině, přičemž nejdelší má 13 km. Možný příjezd vlakem umožňuje snadno dopravit kolo i pokud bydlíte v centru.

Kudy kam

Varianty jsou v podstatě dvě – jít proti proudu nebo po proudu.

Protiproudová varianta začíná u Kr.Polského nádraží. Nejprve se vydáte malý parkem úplně opačným směrem, než kam chcete jít. Chodník vás zavede tunelem pod tratí rovnou k Ponávce. Tady z mostku u ulice Myslínova je nejkrásnější pohled na spodní tok. Jsou zde 2 splavy, břeh je uklizený, tráva posečená a bez křovin. Kdybyste šli ještě pár desítek metrů po proudu, narazili byste na tajemný tunel, kterým říčka protéká pod městem. A kde se zase vynořuje? Až při soutoku se Svitavou. Schválně, zkuste na mapě objevit, kde to je!

Říčka Ponávka v Brně
Říčka Ponávka v Brně

A už si to můžete vesele šlapat po pravém břehu, pak po mostě přejít na levý, kde vás ulice Myslínova dovede až na kraj Zamilovaného hájku.  Záleží, v jakou roční dobu sem přijdete. Ponávka tu má retenční nádrž, která v předjarním tání bývá zaplavena vodou. V létě je tu kvetoucí louka a spousta komárů, na podzim barevné listí a bahno, v zimě občas i led, na kterém se dá bruslit.

Čtěte i další tipy z Brna.

Pro pěší je vhodné se po výstupu do lehkého kopečku odpojit od asfaltky a vydat se topolovou alejí s lískovým mlázím přímo podél říčky. Ta má charatker nížinného potoka, ale celkem rychle skáče a hlavně je stále čistší a čistší.

Dále vás cesta zavede kolem továrny Lachema, a pak zas můžete odbočit na pěšinku a šlapat si to rovnou podél vodního toku až do Ivanovic. Tam začíná asi nejkrásnější část celé trasy, která ovšem vede většinu času ve stínu. Na jednom místě je na Ponávce dokonce i kaskáda o výšce 1,5 metru připomínající vodopád. Není hned u cesty, nýbrž se schovává tak trochu za rybníkem. Najdete ji?

Kolem rybníčků už vás navigovat nemusím, jen je třeba vás upozornit na konec cesty: hranice okresu končí těsně za posledním rybníkem pod kopcem Strážná (naproti benzínce MOL). Dál už ani krok (naštěstí vládní nařízení už budou platit snad jen pár dnů a zase budeme cestovat po celé Čr).

Návrat

Pokud je na vás trasa příliš dlouhá, můžete se v podstatě kdekoliv odpojit a vrátit domů. Na zastávce vlaku, nebo autobusem od Globusu.

Info:

Řeka Ponávka pramení u obce Olomučany, kde můžete navštívit také Máchův pomník.

Doporučujeme:

Napsat komentář