Výlet z Holan kolem rybníků k Dolanskému vodopádu


Během dnešního výletu navštívíme městečko Holany u České Lípy, odkud se vydáme kolem zdejších rybníků ke zřícenině hradu Milčov, projdeme se přes starý kamenný most, uvidíme Dolanský vodopád a také sochy, které můžete znát z jednoho českého filmu.

Výlet je to nenáročný, takže i s kočárkem jej zvládnete.

Dolanský vodopád

Parkování

Jako vždy na tomto webu popíšu, kde nejlépe zaparkovat. V Holanech je na křižovatce restaurace s venkovní zahrádkou, což je dobré poznávací znamení a za ní je velké parkoviště, kde můžete zdarma auto nechat.

Parkoviště Holany

Kudy pěšky kolem rybníků

U restaurace je turistický rozcestník, takže jej následujte a jděte po červené až k rybníku a pak dále. Vpravo je vidět zřícenina hradu Rybnov, ze které toho ale opravdu moc nezbylo. U rybníka uslyšíte a uvidíte hodně žab.

Také na městys Holany a vpravo kopec Vlhošť je moc pěkný pohled.

Městys Holany a kopec Vlhošť

Od rozcestníku Rybnov jděte dále po silnici kolem autokempu Jachta, kde je také možné auto nechat na zdejším parkovišti a zkrátit si cestu, jenže byste přišli o zajímavost, kterou popíšu na konci článku.

Autokemp Jachta Holany

Po chvíli dojdete do dalšího kempu, ale nikde žádná závora není, takže pokračujte stále po silnici. Vlevo uvidíte stánek s občerstvením, pokud by vás přepadl hlad či žízeň.

Pár metrů odtud je vlevo zřícenina hradu Milčany (Vítkovec), sice to jsou jen 2 zdi, které zbyly, ale jako zajímavost na trase se tu určitě stavte.

Zřícenina hradu Milčany (Vítkovec)

Cesta dále pokračuje chatovou oblastí, určitě nejeden z nás by zde chtěl mít víkendový domeček, je tu opravdu nádherně a koupání hned „u domu“.

Poté, co dojdete k poslední zdejší chatě, na mostkem odbočíte do lesa.

Cesta z Holan k Dolanskému vodopádu

Zde začíná nejhezčí část trasy. Foto budiž důkazem.

Les u Dolanského vodopádu

Kamenný most u mlýnského rybníka, ke kterému dojdete po chvíli, tolik neoceníte, když stojíte na něm, ale stačí popojít kousek do kopečka vpravo v lese a uvidíte toto.

Kamenný most u Mlýnského rybníka

Dolanský vodopád

Nadšeni pokračujeme dál podél Hrázského rybníka a po cca 200 metrech dojdeme k Dolanskému vodopádu. Přestože v Čechách panují sucha, zde voda teče z nedalekého rybníka, takže nehrozí, že by vyschnul. Video zde.

Dolanský vodopád a jeskyně

Vedle něj vpravo je jeskyně, bohužel jsem ji z blízka nevyfotil, „turisté“ před námi měli nápad, že zde posvačí a tím pádem zabrali celé místo.

Lidi, buďte ohleduplní, 20 metrů odtud jsou lavičky a ty si nikdo fotit nebude. Bohužel se podobný úkaz stává dost často, že si „turisté“ sednou na jediné fotogenické místo v cíli výletu.

Šli jsme tedy dál až k Dolanskému rybníku, kde na jeho okraji je socha panny a hastrmana (vodníka).

Socha panny a hastrmana

Pokud vám toto místo bude povědomé, tak je to proto, že se zde natáčel film Hastrman.

Kdo by ještě měl čas, chuť a síly, může jít dál stále po červené turistické značce. Cestou lze vidět zbytky Dolanského mlýna, skalní sklep a můžet dojít až k silnici spojující města Litoměřice a Zahrádky u České Lípy – kudy jsme poté jeli zpět. Tady by se také dalo zaparkovat a trasu jít obráceně, navíc je nedaleko i skalní vyhlídka Smrtka.

Já ale nechal auto záměrně v Holanech, kam jsme došli stejnou cestou zpátky od vodopádu, protože jsem chtěl ještě navštívit skalní tvrz Jiljov, ke které dojdete za 10 minut od parkoviště, ale na druhou stranu, než jsou ty vodopády. O tom se dočtete zítra.

Ubytování v okolí

Kam dál na výlet:

Žandov – Bobří soutěskou k vodopádům

Napsat komentář