Výlet z Peruce do Libochovic


Je slunečný únorový den a my stojíme na náměstí Emila Filly v Peruci před kostelem sv. Petra a Pavla. Na sousedním domě je pamětní deska významnému občanovi a pedagogu Františku Danešovi, v malém parčíku stojí zvonička vyrobená z jednoho kusu dřeva.

Výlet z Peruce do Libochovic

Výlet z Peruce do Libochovic - alej

Míjíme vchod k zámku, galerii E. Filly a do zámeckého parku s Muzeem českého venkova. Po modré naučné stezce Perucko jdeme k Boženině studánce, kde podle pověsti kníže Oldřich uviděl Boženu v potůčku prádlo perúcí, ve své kronice Kosmas pěje ódy na dívčinu krásu: „Bylať vzhledem vynikající, pleti bělejší než sníh, jemnější než labuť, lesklejší než stará slonová kost, krásnější než safír.“

Boženina studánka

Oldřichův dub

Kolem radnice prudce klesáme k tisíciletému Oldřichovu dubu, je 26 metrů vysoký, obvod kmene má 775 cm a je to možná nejstarší strom v Čechách.

Oldřichův dub

Po chvíli ze silnice odbočujeme vlevo podle lesa do modřínové aleje a míříme k místu naší svačiny s panoramatem lounských kopců.

Krásnou (Čechovu) vyhlídku opěvoval Svatopluk Čech – „Zas vidím horstva věnec modrosmavý, jenž děcku již své krásy v obzor víl, zde Milešovku, s nižších sester davy, tam Košťál strmý, Lysý Radobýl“. České středohoří zde maloval Emil Filla.

Lounské kopce

Pokračujeme lesem po měkkých a suchých cestách pod modrou oblohu a sluncem zářícím na plný výkon, zima se vzdává své vlády a blíží se jaro, objevují se první jarní květy, ze zimních úkrytů vylézá dosud spící hmyz a včely podnikají první průzkumné lety.

Jdeme kolem přírodní památky V Hlubokém, procházíme osadou Chrastín a Horka, míříme do Libochovic. Přestože jsme větší část výletu šli lesem, bylo dost míst s možností výhledů do okolní krajiny, a proto nevyužijeme možnost navštívit vyhlídku s rozhlednou Stradonka.

K rozhledně

Pod námi byly vesnice na březích Ohře, v pozadí dominující Házmburk a hradba vrchů Českého středohoří – jedním slovem úžasné. Přes řeku Ohři a zkratkou kolem zámku míříme k autobusovému nádraží do oblíbené restaurace Konírna, v nohách máme 13 km.

Restaurace Konírna

Síly doplňujeme jehněčím s bramborovým knedlíkem, špenátem a plzní, bylo skvělé a předčilo naše očekávání kvalitou, množstvím i cenou !

Jehněčí

Související:

Kamenný pastýř – největší menhir v Čechách

Napsat komentář