Výlety autem po řeckém ostrově Kréta


Během našeho putování jsme navštívili města Chania a Paleochora, starověký Knosos, pláž Elafonisi a Stavros, Cretaquarium, vyhlídku Zourva i soutěsku Theriso a další krásy Řecka.

Kréta autem – zajímavá místa a přírodní zajímavosti, co navštívit

Ostrov Kréta je největší z řeckých ostrovů, a to, že měří 250km na délku, neznamená, že jej projedete z jednoho cípu na druhý za 2 hodiny, přestože celou severní část protíná dálnice. Ta je kapitola sama pro sebe. Píšu o ní v části druhý autovýlet.

Řecko Kréta Chania

Město Chania autobusem MHD

Po vyslechnutí důležitých informací od paní průvodkyně jsme v 11:10 vyrazili do 2 největšího města Kréty, a to Chanie. Protože hotel Elotia leží v části v okrajové části tohoto města, lze se tam dopravit MHD, které jezdí několikrát za hodinu a zastávka je hned před hotelem.

Autobusové nádraží v Chanii je klasicky jako ve všech městech v Řecku nedaleko přístavu, takže cesta od nádraží k nejzajímavějším pamětihodnostem je vždy celkem krátká, viděli jsme místní tržnici, kde je asi 70 krámků, kde si každý vybere vhodný dárek pro své blízké.

Tržnice - Chania Řecko Kréta

Jako na každé naší dovolené v Řecku jsme si koupili několik triček, ale bylo těžké si vybrat, protože druhů bylo nepřeberné množství, že se jim ani do tržnice skoro nevešly a určitě někde vedle tržnice měli tito prodejci velkosklad oblečení.

Přístav s majákem parádní, jak vidíte na fotkách a oběd jsme si také dali.

Chania Řecko Kréta

Paradoxně levnější než v restauraci u hotelu a přitom chutnější. Pokud se díváte na maják od přístavu, pak se dejte vlevo kolem vojenskéhu muzea až dojdete k soše „ruky“, kde je za „hradbami“ pěkná místo u moře na focení s majákem v dáli.

Chania Řecko Kréta 2

Odtud už to je jen kousek k autobusovému nádraží, kde cestou narazíte na místní fastfood ala McDonald pod názvem Goody´s.

Goodys - Chania Řecko Kréta

Prý by tam měly být k dostání i řecké speciality jako gyros a podobně, ale kromě klasických jídel jako hamburgerů, hranolek, salátů a sladkých nápojů jsme nic jiného v nabídce nenašli.

Místní zoopark nabídne pár „kusů“ zvěře jako kozy, pávi, labutě a další ptactvo, ale hlavně je tam pěkné hřiště pro děti.

Park - Chania Řecko Kréta

Najdete jej vedle fotbalového stadionu asi 500m od tržnice. Cesta na autobus zpět už byla rychlejší, zmrzlina dětem také chutnala. Cena za bus 1.5€/osoba, pokud si koupíte v automatu na lístky pak 1.1€ a když Vás bude víc, třeba 4 osoby, pak cena za taxík je 7.6€, což je dobrá varianta třeba v noci když autobus ujede, nejsou to ani 2€ navíc proti busu. V Chanii jsme byli autobusem 2x a paradoxně jednou jsme platili 1.5€ a podruhé pouze 1.1€ za lístek :)

Lístky na autobus - Chania Řecko Kréta

Výlety autem na Krétě

První autovýlet – pláž Elafonissi

Máme půjčené auto na 5 dní, místo nového Opel Astra pouze starší model, u nás Čr doposud prodávaný jako Opel Astra Classic. Cena za 5 dní v sezoně 270€ + za 60€ jsem natankoval a bylo ¾ nádrže plné, takže good, cena benzínu 1.82€/litr. Nejnižší cenu jsme viděli 1.711€ za litr. (červenec 2014).

Při zapůjčení auta se zeptejte na to, zda má havarijní pojištění (full insurance). Skoro všude Vám Řek potvrdí, že ano a vše je ok. Ale již nic neřekne o tom, že pokud byste nabourali nebo i Vám někdo auto odřel, pak platíte spoluúčast. Je to v podstatě to samé co v Čr, jen v Řecku je složitější to řešit.

TIP: Jak si půjčit auto na Krétě a jaké pláže navštívit.

V plánu byla návštěva nejhezčí pláže na Krétě, která se jmenuje Elafonissi a najdete ji na jihozápadním cípu ostrova, od našeho letoviska v Chanii je to sice asi 80 kilometrů, část se dá jet po místní dálnici označované Old National Road, ale zbytek pojedete podél pobřeží nebo přes hory, kde se skoro nikde nedá jet víc než 40km/h, takže cesta trvá minimálně 2 hodiny.

Z Chanie jsme jeli podél severního pobřeží přes Platanias, Kolimbari a Kasteli a poté po západní části Kréty až dolů na Elafonisi.

Ale rozhodně ta delší cesta za to stojí, připadáte si jak v „Karibiku“, v radiu v baru na pláži hraje Bob Marley jeho hity v rytmu reggae a děti můžete nechat se cachtat i 100m od břehu, protože hloubka není víc jak 20cm.

Pláž Elafonissi - Kréta Řecko 1

Dá se dojít i na menší poloostrov, kde se musíte přebrodit částí cca 60-80cm hluboké vody, ale zase je tam méně lidí na pláži na rozdíl od hlavní pláže, kde v 12h kdy jsme přijeli bylo totálně plno, turisté z autobusů i aut vycházeli v houfech a tak nebyla šance najít volné lehátko, které paradoxně ani v tomto letovisku nestojí víc jak 7€ za 2 lehátka + slunečník. Takže jsme vzali za vděk dekou, co jsme měli s sebou, ale vítr foukal slušně a tak byla za chvíli pod pískem. Tato pláž je ideální pro šnorchlování, ryb a skal pod mořem hned u pláží je opravdu mnoho.

Pláž Elafonissi - Kréta Řecko 2

Zpět jsme jeli jinou cestou, přes městečka Vathi a Elos a pak rovně na sever k dálnici a „doprava“ :)

Víte, že jedna z nejkrásnějších pláží na Krétě se jmenuje Falasarna?

Druhý autovýlet – Knossos a Cretaquarium (ideál s dětmi)

Cesta k paláci Knossos po dálnici, kde se ale ani plnou rychlostí jet nedá a tak 140km nebylo na hodinu a půl, ale skoro 2,5. Knosos – nazývaný starověký Disneyland zaujme každého, i když malé děti na podobné historické „kusy“ mají svůj názor.

Knossos Řecko Kréta

Po procházce mezi zdmi historického paláce pořádně vyhládne, proto doporučuji restauraci hned u parkoviště vedle vchodu do paláce Knossos, vyšli jsme do 1 patra, kde si připadáte jako u babičky v obýváku, gyros pita v pohodě a chládek a klid od zástupů turistů ještě větší.

Velmi dobré informace najdete také na webu Kréta rovnou a Recko.name

V plánu byla návštěva akvária Cretaquarium, ne které upozorňuje cedule naproti parkovišti, takže jsme vyrazili směrem od parkingu vlevo, z kopce a kolem historického mostu mezi vinicemi projeli po klikaté silnici k aquariu se žralokem asi 20km od Knossosu.

Cretaquarium Řecko Kréta

Cretaquarium Řecko Kréta 2

Cretaquarium Řecko Kréta 3

Cesta zpět ale taky skoro 2,5h, kor, když jsme špatně odbočili a najeli navíc asi 20km (což je v Řecku tak 30minut jízdy). Nejnižší cena za benzín v horách v polovině ostrova, ale na dálnici za 1,755€/litr.

Cestování autem po Krétě – dálnice a silnice

Silnice a dálnice, to je kapitola sama pro sebe, to že má dálnice 2 pruhy a dvojitou čáru uprostřed neznamená, že nemohou předjíždět 2 auta z každé strany, silnice je dost široká aby se tam všichni vešli a to včetně autobusů a kamionů.

Dálnice na Krétě

Je to sice chaos, ale „organizovaný“.

V Čr už by díky tomu bylo 5 bouraček, tady sice jezdí jako „prasátka“, ale bouračku jsme nikde žádnou neviděli za skoro 1000km naježděných během dovolené na Krétě.

Na dálnici si dávejte pozor na dodržování rychlosti, nikdo z místních ani průvodkyně mi nebyli schopni říct kolik přesně je maximální povolená rychlost, ale většinou je tam 80km/h a prý ta rychlost je povolená 100km/h. Takže jsme jeli cca 90-100 a nikdo nás nezastavil, i když jsme viděli pár policejních akcí, kdy policisté v jejich jeepu zastavovali rychle jedoucí vůz.

A hlavně pozor na radary, které měří „zezadu“, sice je ně předem upozorněno 1-2 cedulemi, ale prý když pojedete víc jak o 10km/h než je povolená rychlost je to na pokutu. Ale co nám bylo řečeno, měly by se střídavě zapínat a vypínat takže ne všechny měří, ale radši jsme to nezkoušeli :)

Radar na Krétě

Třetí autovýlet – pláž Kostakis beach

Pěkných pláží je na ostrově mnoho, ale jelikož jsem za poslední 2 dny najel 500km a za hodinu jízdy i po dálnici se zde dá ujet maximálně 80km a mimo dálnici na vedlejších silnicích je nezřídkakdy rychlost pouhých 40km/h, sami si můžete spočítat kolik hodin jsme strávili v autě a proto dnes je den odpočinkový a auto bude využito jen pro přesun na nejbližší pěknou pláž, je jich pár vytipovaných.

Po půl hodině jízdy na západ podél pobřeží jsme objevili cestičku k moři, kde bylo jen pár lehátek se slunečníky a vedle nich celkem pěkný hotel s bazénem. Sice pláž byla písčitá a vstup do vody s oblázky, ale bylo tam minimum lidí délka pláže opravdu pěkná, tak jsme zůstali. Na fotkách je vidět název i pláž – Kostakis beach.

Kostakis beach - Kréta Řecko

V Řecku není problém využít hotelového bazénu, i když tam nejste ubytováni, jen je slušnost si něco koupit v místním baru či přilehlé restauraci, tak jsme si koupili oběd a bazén naplno využili :)

Bazén - Kostakis beach - Kréta Řecko

Čtvrtý autovýlet – Paleochora

Hodinová cesta z našeho letoviska Agios Apostoli ze severní strany ostrova na jižní část Kréty do městečka Paleochora opravdu stála za to. Navštívili jsme mnoho řeckých měst i městeček, ale toto je rozhodně jedno z nejhezčích.

Paleochora Řecko Kréta

Příjezd z hor k moři sice moc nenaznačí, že se město nalézá hned u moře, ale jak část restaurací u kamenitého „mola“, pohled od trosek historického čehosi, ale hlavně malebné uličky nebo i jen výborná zmrzlina v restauraci prostě dokreslují pohodu a to, jak zde život plyne, nikde žádný stres, prostě paráda.

Jedná výtka na kráse je to, že pláž z jedné strany města i poloostrova je kamenitá a na druhé straně potom, co projdete město, sice je písčitá, ale do moře jdete přes pár velkých kamenů a to po celé délce pláže, takže pro děti moc nedoporučuji.

Ale nedaleko je dětské hřiště a několik taveren, takže o zábavu bylo postaráno.

My jsme zde byli právě v den, kdy extrémně fučelo, takže jen děti se vykoupaly u břehu v takovém malém „rybníčku“ vytvořeném z kamenů.

Pláž Paleochora Řecko Kréta

Budete-li mít na Krétě půjčené auto, určitě se v Paleochoře zastavte, rozhodně to stojí za to a když to půjde, využijte dálnici.

Pátý autovýlet – Vyhlídka Zourva, soutěska Theriso a pláž Stavros

Poslední den, co máme auto z půjčovny, jsme vyrazili na menší výlet po okolí. Po klikaté cestičce jsme přeš několik malých vesnic vystoupali od moře až do výšky 1300m n.m. do vesničky Zourva, odkud je neskutečně parádní výhled.

Vyhlídka Zourva Kréta Řecko

Sice by se sem autobus těžko dostal, ale o to víc si ceníme fotek, které jsme udělali, protože je nebude mít každý, kdo cestuje na tento ostrov a „vychytá“ všechny zájezdy, které cestovní kancelář na ostrově doporučuje.

Říká se jim fakultativní a většinou jsou dvojnásobně drahé, než kdybyste je absolvovali sami.

Ale to jen na okraj.

Z vesničky Zourva jsme se vydali z kopce směrem na město Chania přes soutěsku Theriso, jediná na Krétě, která se dá projet autem. No je to pár skal, mezi kterými vede silnice, v Čechách jich je mnohem víc a nikdo se tomu nediví :)

Z Chanie jsme jeli na pláž Stavros, kde se natáčela část filmu Řek Zorba.

Pláž Stavros Kréta Řecko

Pláž pěkná, ale taková malá a plně obsazená turisty na lehátkách, takže jsme jeli zpět na Chanii a zastavili se u jiné pláže, kde už bylo vln dost a pláž větší, takže jsme zůstali i na oběd v restauraci poblíž. Koupání super, jídlo už moc ne. Mastné jak špagety tak i pizza a to dost. Po vykoupání jsme vyrazili na poslední cestu astrou k hotelu Elolia.

Pláž Kréta Řecko

Procestovali jsme s rodinou již pár ostrovů v Řecku a dovolím si tvrdit, že ty menší Vás zaujmou více, jako třeba Korfu, Rhodos, Zakynthos. Na Krétě je vše vzdálené daleko a člověk by zde musel být měsíc, aby vše viděl. Ale nic to nemění na tom fakt, že v Řecku celkově je krásně, od pohodových lidí, kteří nic neřeší a nikam nespěchají až po krásné počasí po celé léto.

Mapa ostrova Kréta