Výlety k moři za teplem a sluncem


Kam se dá z Čech jet autem na víkend nebo několikadenní pobyt k moři? Přečtěte si, kde to bude pro vás nejlepší.

Kameny pláž

Německo

Hlavně pro obyvatele západních a severních Čech to je nejlepší volba. Sice teplota moře nebude zrovna vysoká, málokdy se dostane nad 22C, ale zase díky obsahu jódu ve vzduchu to je ideální, pokud vaše děti mají dýchací potíže. Mnohdy stačí tento výlet pojmout jako poznávací a u moře se třeba jen projít nebo posedět v restauraci a poslouchat šplouchání vln. Nevím jak vás, ale i je to mě dost uklidňuje a je to jeden z důvodů, proč se snažím každoročně rodinu „vyvézt“ k moři.

Ubytování v Německu (Rujána) >>

Přečtěte si cestopis z Rujány, což je ostrov, kam každoročně vyráží mnoho Němců, tak i Poláků, Holanďanů ale i dost Čechů. Na severu Německa můžete také navštívit oblíbenou oblast Meklenbursko Přední Pomořansko.

Vzdálenost Praha – Rujána je 640km.

Polsko

Baltské moře v Polsku je hodně oblíbené, díky několikasetkilometrovému pobřeží je to dobrý cíl jak pro severočechy, tak i obyvatele Čech východních a také turistů ze Severní Moravy, kteří budou nejčastěji vyrážet na poloostrov Hel.

Stejně jako v Německu je ale i „polské moře“ celkem studené. Pro hodně lidí to je důvod, proč sem nejet, ale kdo nechce celý den od rána do večera ležet na pláži, ale rád se v moři jen osvěží, pak na sever Polska rozhodně vyrazte.

Ubytování v Polsku (Balt) >>

Mě samotného také nebaví jen celou dovolenou trávit na pláži, a zde je hodně co vidět, jak pro děti, tak i pro dospělé. Pěkně to popisuje Míra v tomto článku.

Vzdálenost Ústí nad Labem – Miedzizdroje je 500 km.

Itálie

Klasika největší, kam se dá jet byť jen „na otočku“, je moře v Itálii a hlavně pro obyvatele jižní Moravy, Vysočiny nebo jižních Čech bude pravděpodobně cíl letovisko Bibione. V porovnání s Německem nebo Polskem zde bude teplota moře již přijatelná. Ceny ale už tak dobré jako v Polsku nebudou. Ale pokud zde jste na den dva, asi to není třeba tolik řešit. Často se také jezdí do Caorle, kde najdete český hotel Luisa a kdo si popojede kousek na jih, rozhodně se mu bude líbit v letovisku Rimini.

Ubytování v Itálii >>

Kdo se nechce koupat, ale spíše má zájem o památky, ten může vyrazit na jednodenní výlet do Benátek.

Vzdálenost Brno – Bibione je 670km.

Chorvatsko

Znám dost lidí, kteří do Chorvatska jezdí několikrát ročně „protože se tam domluví“. Nevím, těch 800 – 1000 km je celkem dost a oblázkové pláže by mě také nenalákaly. Osobně si myslím, že zlaté časy pro Chorvaty, kdy tam Češi jezdili opravdu dost, už jsou pryč. Šetří se všude a i ten škarohlíd, který nadával na studené moře, pak rok nato vypráví, jaká byla dovolená v Polsku skvělá :)

Udělejte si obrázek sami, zda pro vás je prioritou o 2C teplejší voda ale o pár tisíc dražší ubytování, nebo vám stačí se vykoupat jen občas, ale zase si užít dobré ceny a přátelskou atmosféru hostitelů.

Ubytování v Chorvatsku >>

Nejčastěji česti navštěvují letovisko Makarská, které je ale více na jihu a nemá cenu sem jen na pár dní nebo na víkend. Lepší volba je poloostrov Istrie.

Vzdálenost Praha – Istrie (Poreč) je 811km.

Já osobně letos volím Balt. Ale nedoporučuji to každému, protože pak se na ty pláže všichni nevejdeme :)