Výlety po řeckém ostrově Kos


Kos je jeden z těch menších ostrovů, což ale nic nemění na to, že navštívit byste jej také měli, památek je k vidění dost. Ostatně celé Řecko jich má mnoho.

Řecko Kos autem


Start výletů jsme měli v letovisku Marmari před hotelem Blue Jay (v roce 2012) a poté v roce 2022 před hotelem Thalasea beach, ve kterém jsme strávili také pohodovou dovolenou. Hyundai Getz, zapůjčený na 2 dny z půjčovny Tigaki Tours sídlící hned naproti hotelu, splnil funkci a jezdil bez problémů. V roce 2022 jsme za půjčení Hyundai i30 na 3 dny dali v srpnu 163 €.

Autopůjčovna >> Auto můžete zamluvit už v ČR přes internet na Rentalcars.com

Řecko Kos autem

Cestujeme autem po ostrově Kos a navštívíme zajímavá místa

Díky zapůjčenému vozu výlety na Kosu můžete zvládnout bez problémů za 1 den. A hned vám dám tip na úvod, doma před dovolenou si stáhněte do mobilu offline mapy.cz a také google mapy. V mapách od Seznamu najdete vždy to místo i zajímavosti v okolí a pak je toto zadáte do google navigace a i bez internetu zde budete v pohodě jezdit. Mapy.cz se nám občas sekly, proto je doporučím spíše na pěší výlety po městě Kos a plánování tras.

My tyto výlety absolvovali „na pohodu“ během 3 dní, protože je vždy dobré mít výlet půldenní a pak si vynahradit čas na pláž v okolí. Cestovali jste tedy nejprve po západní části ostrova, druhý den prošli město Kos a projeli východní část a nakonec třetí den cestování zakončili ve středu ostrova.

Co vidět na Kosu

Asklepion

Asi 5km od hlavního města je Asklepion, největší historická památka na ostrově a ukázka toho, jak vypadalo starověké Řecko, má několik podlaží, každé odděluje asi 30 schodů, z nejvyššího bodu je pěkný výhled na ostrov. Jedná se o něco jako první lázně, v dobách antiky nalézali nemocní lidé úlevu a uzdravení.

Asklepion - Řecko Kos

Vstup je 4€ za osobu (rok 2012), děti neplatily, parkoviště je zdarma jako všude na ostrově a cesta k této památce je dobře značena, takže se zabloudit nedá.

Asklepion - Řecko Kos 3

Pojedete-li z Marmari, pak je to směr Kos Town a před ním odbočka vpravo na kopec.

Starodávné ruiny Asklepion byly pěkné, ale kolem 10h to řádně smažilo, takže to bylo skoro na úmor a všude žebrající kočičky, něco pro dětičky.

Asklepion - Řecko Kos 2

Lázně Embros

Z Asklepionu můžete přes hlavní město vyrazit k termálním pramenům, tyto jsou na mapě na pravé straně ostrova, nikde žádná odbočka není, takže dojedete také v klidu. Zaparkujete u silnice a sejdete asi 300 metrů z kopce k moři, kde můžete ulehnout na lehátko u restaurace, ale lepší volba je využít tyto termální prameny, teplota vody dosahuje cca 50C a prý je léčivá, pokud máte kožní nemoci např., nevím, dlouho jsme tam nevydrželi :)

Empros Thermal - Řecko Kos

Bublalo to dost a lidí tam bylo taky plno, škoda, že jsme tam nejeli třeba navečer, protože jsme se tam plahočili v tom největším vedru po kamenité cestě. Byly tam všude šutry, po pláži se nedalo moc chodit a bylo tam jen minimum lehátek se slunečníkem.

Empros Thermal - Řecko Kos 2

Vydrápali jsme se nahoru a chtěli jsme na nejbližší pláž, ale všude byly kameny a tak jsme se vydali směr Kardamena, ale tam bylo skoro nemožné se k pláži dostat.

TIP na hotel v okolí: Sovereign Beach

Nikde ani cedulka s navigací kudy na pláž. Tak jsme to vzdali.

Výlet autem po ostrově Kos v Řecku

Antimáchia

Zde najdete mlýn, který je prý poslední svého druhu, ale dovnitř jít nešlo a tak jsme jen zaparkovali a udělali pár fotek.

Toto je mlýn se staženými plachtami.

Větrný mlýn - Antimachia Kos Řecko

Silnice lepší než na Korfu. Tedy ty hlavní – červené. Pak jsou žluté a poté jen ty „nezpevněné“. Nahoře na kopečcích se pasou převážně kozy a v nížinách kravičky. U silnice je tu pár stánků se zeleninou a ovocem.

Kefalos

Město nás moc nezaujalo, ale když vyjedete nad něj, pak ty výhledy jsou luxusní a fotek uděláte mnoho.

Výlet kolem ostrova Kos v Řecku

Řecko Kos autem

Ostrov Kos Řecko

Kamári

Zde jsme se zastavili pouze na obědě v restauraci Sebastian hned u silnice. Bylo to zde jedno z mála míst, kde měli můj oblíbený gyros pita a manželky oblíbenou musaku. Jídlo ale bylo dost mastné a asi bych vám nedoporučil sem zajet.

Taverna Sebastian Kamári

Každopádně výhled z restaurace je parádní, to se musí nechat. Toto místo je oblíbené hlavně kvůli nedalekým plážím, jak popisuji v článku Nejlepší pláže na ostrově Kos.

Ayios Stefanos bazilika

Právě díky výše zmíněným mapám CZ jsem objevil toto místo, kousek od výše zmíněné restaurace a určitě se sem také vydejte.

Ayios Stefanos bazilika Kamári

Ayios Stefanos bazilika Kamári 2

Je tu vedle hned pláž a najdete jej snadno, naproti je ostrůvek Kástri s kostelíčkem.

Ostrůvek Kástri Kamári

Agios Ioanes

Pozůstatky kláštera zcela vlevo dole na jiho západě ostrova, spíš to je řekl bych pro bugyny nebo čtyřkolky, ta silnice není nic moc. Nakonec jsme tam ale dojeli a jak jsem zjistil, byli jsme tu také podruhé. Jeďte stále po „hlavní silnici“ dolů, až dojedete na místo, kde je kavárna a odkud i od parkoviště uděláte pěkné fotky, jako třeba tuto.

Agios Ioannes Kefalos

Tento obrázek přesně vystihuje to, proč do Řecka jezdíme každý rok. Modré moře, vůně borovic (a hodně vzadu písčité pláže) :)

Autovýlet Řecko Kos

Paleo Pilí – zřícenina hradu

Nádherná zřícenina hradu přímo uprostřed ostrova. Dojedete sem snadno, parkoviště taky najdete dobře a pak už jen stačí jít do kopce, zde celkem nezvyk, ale o to větší paráda na vás čeká. Výhled z trosek hradu je super, uvidíte severní část ostrova a ta velká plocha je Solné jezero. Jak nám bylo sděleno, moc nemá význam tam jezdit. Cestou z hradu můžete odbočit vlevo na malém „paloučku“ a zde se podívat na další pozůstatky. Je tu také na kopci restaurace a dokonce i vlevo pod kopcem WC, to nám celkem udivilo. Po návratu k autu zde možná potkáte tradičního řeckého pasáčka, stylově oblečeného, určitě mu jako my věnujte nějaké to euro, za tu návštěvu si to ten hrad rozhodně zaslouží. Podobná místa v ČR byla zpoplatněna už na parkovišti a na kopci by taky někdo vybíral vstupné, zde to je tedy to nejmenší.

Fotogalerie

Vesnička Zia

Místo s nejhezčím výhledem na západ slunce na Kosu. Doporučeno je tedy sem vyrazit navečer a v jedné z mnoha kaváren se usadit nad dobrým jídlem a pitím a užít si tu romantickou atmosféru. My zde byli během dne, přesto se nám toto místo líbilo. Je zde mnoho krámků, kde se dají koupit upomínkové předměty, ale třeba i oblečení. Pokud přijedete zezdola, jsou tu dve parkoviště, ale doporučuji projet celou vesničku rovně a dojedete na další parking. Zde i v poledne najdete místo ve stínu pro své auto, to se zde cení zlatem.

TIP: Rhodos výlety autem

Zpět půjdete stejnou cestou kudy jste přijeli, lze navštívit zdejší zoopark (Natural park of Zia) a poté si toto místo v klidu prohlédnout. Kdo si troufá, může se vydat až na vrchol, kde je kostelíček. Autem mezi úzkými uličkami je ale cest dost složitá a finální zatáčka je v prudkém kopci, náš Hyundai tam prostě nevyjel, kola prokluzovala, takže doporučím spíše pěšky.

Fotogalerie

Zájezdy a dovolená Kos Řecko

Související:

Ostrov Kos určitě doporučím na dovolenou, ať již během letních prázdnin, tak i třeba po nich v září, protože moře je příjemně vyhřáté i ovzduší proti ČR je mnohem teplejší.

Užitečné informace: