Vylodění v Normandii


Snídaně je evropská, odjíždíme v 8.15 hod., neboť vedoucí zaspala. Vrcholem zájezdu je muzeum v Arromanches, vylodění v Normandii začalo 6.6.1944.

Operace vylodění spojenců v Normandii

Na 30 km vznikly pláže UTAH + OMAHA (pro vojáky USA), GOLD (GB), JUNO (Kanada) a SWORD (GB + Francie), nejprve staré lodi různých států byly potopeny u skal Calvadosu, 115 betonových bloků vytvořilo 8 km dlouhou hráz 2 km od břehu, 7 vykládacích plošin pro 7 lodí do 110 m délky měří celkem 750 m, 2 vykládací silnice 1.200 m pro vykládání materiálu, za 12 dnů byl postaven betonový přístav Winstona Churchila – Mulberry B – Gold, bouře 19. – 22.6. zničila Mulberry A – Omaha.

Normandie vylodění

Obranu přístavu zajišťovalo 100 balónů ve výši 500 – 800 m, aby se do nich zamotala letadla při případném bombardování, 150 protileteckých děl a umělá mlha po dobu šesti týdnů, celkem čtyři silnice složené z pěti částí táhly z Anglie – Cherbourk 160 km rychlostí 6 km/hod., předem byli vysazeni parašutisté s materiálem pro invazní jednotky, dopadli ale daleko od břehu a narazili na Němce.

V muzeu vidíme 2x film o vylodění, fotku i sochu generála Aloise Lišky, velel Československé samostatné brigádě při obléhání Dankerque, dále sochu generálů de Gaulla a Clarca. Přejezd do největšího města Normandie Rouen – 130.000 obyvatel, Vilém Dobyvatel ho připojil k Anglii a Jana z Arcu pomohla za stoleté války k jeho vrácení, byla upálena 30.5.1431 vedle nynější tržnice, popel vysypán do Seiny, srdce hozeno k mostu.

Více napoví Wikipedie – Den D, vylodění spojenců, mapa.

Cestu domů jedeme severním okruhem kolem Paříže, vidíme fotbalový stadion Paris St. Germain.

La Defense je v ose Champs Elysees a Vítězného oblouku, najednou špička a pak celá Eiffelovka a Sacre Coeur, cestou tam jsme v SRN viděli malou Eiffelovku. Nestavíme ani v Remeši u Notre Dame a řítíme se domů, cesta zpět je vždy rychlejší.

Fotogalerie

1. díl cestopisu – Bretaň s výletem do Normandie
2. díl cestopisu – Francouzskou Bretaní po stopách Keltů
3. díl cestopisu – Vylodění v Normandii