Vypravte se na Kozlovský kopec. Je zde rozhledna i známá chata

Nad nejlidnatějším městem okresu Ústí nad Orlicí, tedy nad Českou Třebovou, spatříme zajímavé turistické i kulturní místo s názvem Kozlovský kopec. Na jeho vrcholku ve výšce 601 m. n. m. nalezneme mimo rozhledny také horskou chatu Maxe Švabinského, s jehož jménem je spojeno široké okolí.


Kudy na vrchol

Východiskem pro dosažení tohoto cíle je město Česká Třebová. Pro návštěvníky je ideálním startem vlakové nádraží, ze kterého nás povede zelená turistická trasa. Nejprve projdeme malebným městským parkem Javorka, přes který pokračujeme nenáročnou stezkou až k běžeckému lyžařskému areálu Hory. Zde se k nám přidá žlutá turistická trasa, jenž vede z parku Javorka přes Robův kopec.

Společně nás dovedou k empírové poutní kapli Panny Marie Pomocné, kde se mimo jiné nachází také studánka s pramenitou čistou vodou s názvem Na Horách a zachovalá křížová cesta.

Dále dorazíme k rozcestí Uhrovy doly, kde odbočíme vlevo na modře značenou trasu, po níž se dostaneme až k samotné rozhledně. Po cestě mineme další zajímavé místo, kterým je pravěká osada Křivolík, kde se každý z návštěvníků podívá na pravěké stavby a dozví se něco o životě našich dávných předků. Tato výletní trasa má délku 4,7 km, je nenáročná a zvládne ji úplně každý.

Rozhledna Kozlov

Samotná rozhledna má výšku 55 metrů. Tvoří ji čtvercová ocelová konstrukce, v jejímž středu je točité schodiště se 174mi schody. Ve výšce 33 metrů má vyhlídkový ochoz, k němuž vede 133 schodů. Výše je vstup pro návštěvníky zakázán, jelikož tato část patří k technickému zabezpečení telekomunikačního vysílače. Výhledy z rozhledny jsou fascinující.

Rozhledna Kozlov
Rozhledna Kozlov

Jako na dlani máme město Českou Třebovou s okolím, v dálce pak Jeseníky, Králický Sněžník, Orlické hory, Českomoravskou vrchovinu a za dobrého počasí také Krkonoše. Rozhledna je otevřena o víkendech od dubna do října mezi 10.00 hod. až 18.00 hod., v červenci a srpnu pak každý den. Vstupné je symbolické – 20 Kč. K rozhledně je možný přístup i autem nebo na kole a to po asfaltové příjezdové cestě vedoucí alejí Maxe Švabinského.

Chata Maxe Švabinského

Chata je od rozhledny vzdáleny pouhých 120 metrů. Původně byla postavena v roce 1933 podle projektu Adolfa Šimka, ale k dalším úpravám došlo v roce 1941.

Chata Maxe Švabinského na Kozlovském kopci
Chata Maxe Švabinského na Kozlovském kopci

Současná podoba chaty je od roku 2003, kdy byla provedena rozsáhlá rekonstrukce. V samotné chatě se nachází vkusná restaurace, kde je možné celodenní stravování. V horních patrech pak rádi ubytují každého návštěvníka. Vedle chaty v letních měsících provozují venkovní terasu a pro nejmenší návštěvníky je k dispozici dětské hřiště. Otevřeno zde mají od dubna do října, ale samotné místo lze navštívit třeba na běžkách i v zimních měsících.

Restaurace u chaty Maxe Švabinského
Restaurace u chaty Maxe Švabinského

Tip kam na výlet v okolí:

Hřebečské důlní stezky u Moravské Třebové