Vyšlápněte si na Pajrek v Pošumaví

Asi 15 km jihozápadně od Klatov leží obec Nýrsko. Je považována za bránu do západní části Šumavy, kterou lidé jen projedou a pokračují za vyhlášenými turistickými cíli v pohoří. Málokdo však ví, že i tady najde krásnou přírodu chráněné krajinné oblasti, vyhlídky na obzor plný kopců a dokonce zříceninu středověkého hradu. To vše bez přítomnosti hlučících davů.


Vzhůru na hrad Pajrek!

Zaparkujte u místní sjezdovky a in-line dráhy a vydejte se po málo frekventované asfaltové silnici proti proudu řeky Úhlavy. Hned po 100 metrech vás překvapí první zajímavost – Park paměti. Uvidíte zde pamětní kameny spisovatelů, kteří se v Nýrsku narodili. Každý kámen se tvarově liší od ostatních a byl dovezen z místa, kde ten který literát žil nebo jej navštěvoval. Jen o malý kousek dál se nachází Lesní divadlo. Dovnitř se nedostanete, ale i exteriér divadla je velmi působivý. Po dalších 200 metrech odbočte vpravo do lesa. Nebojte, stojí tu rozcestník, a zelená turistická značka vás bezpečně dovede do cíle.

Naučná stezka

Nyní vás čeká asi kilometrové pozvolné stoupání, během něhož se určitě několikrát zastavíte prohlédnout si přírodní pozoruhodnost nebo jen posedět na odpočinkových místech. Vede tudy totiž i Naučná stezka Nýrsko s přírodopisnými ukázkami. Jako první je „bývalá ptačí rezervace“, ze které zůstalo již jen několik kamenů s vyrytými nápisy.

TIP: Javorná na Šumavě – malebná vesnička u Železné Rudy.

Další stanoviště se jmenuje Mravenci a již z dálky uvidíte proč. Obrovská mraveniště vás nenechají na pochybách, že jdete správně. Potřetí spočinete, abyste si vychutnali krásný výhled na vodní nádrž Nýrsko a v pozadí se tyčící Šumavské vrcholy.

Po zastávce „lišejníky“ dorazíte do chatové osady Pajrek, kde si sami vyberete pokračování cesty. Na kratší trase (černá zkratka Naučné stezky a zároveň zelená turistická stezka) se seznámíte ještě s „lípou velkolistou“ a „houbami“. Na delším červeném okruhu NS zase objevíte „panorama“ Královského hvozdu. Každopádně v obou případech dojdete do správného cíle.

Obří sídlo

Podle pověsti zde v dávných dobách žil obr, takže hrad musel být doslova obří, ale dnes na místě naleznete jen zachovalé zbytky zdí. Cestičky mezi nimi vybízejí k bližšímu prozkoumání. K odpočinku v lesním tichu láká turistický přístřešek. Posedět můžete také na přilehlé vyhlídce na nádrž Nýrsko.

Zpátky cestou necestou

Možností, jak se dostat do výchozího bodu, je hned několik:

  1. Vrátit se stejnou cestou.
  2. Pokračovat po červeném okruhu Naučné stezky do Nýrska (cca 1 km) a tam proti proudu Úhlavy dojít k parkovišti (taktéž červené značení NS, přibližně 700 m).
  3. Využít žlutou a pak hnědou zkratku NS do Nýrska. Celkově ušetříte asi jen 600 m, ale zkrátíte si hlavně nezáživný pochod městečkem (po červeném okruhu NS).
  4. Nejkratší možnost je na hnědé zkratce NS po zastávce č.13 odbočit doprava na místní neznačenou cestičku. Asi po 150 metrech se ocitnete na vrcholu sjezdovky, na jejímž úpatí se nachází parkoviště, tedy váš výchozí bod.

Fotogalerie

Ubytování v okolí

Napsat komentář