Vysoký Ostrý – nejhezčí vyhlídka na řeku Labe u Ústí nad Labem


Vysoký Ostrý je další místo, kam se v okolí Ústí nad Labem můžete vydat na výlet. Vím, že to píšu skoro u každého článku zde na webu, ale tato vyhlídka opravdu stojí za to.

Trasa autem z Ústí n.L.

Přestože je několik turistických tras, kudy se na tento kopec vydat, a brzy zmapuji i ty další, dnes vám popíšu trasu autem a asi nejkratší cestu k vyhlídce.

Vyhlídka Vysoký Ostrý - Ústí nad Labem

Z centra UL jeďte na nový most přes Labe a dále po hlavní do kopce ulicí Nová. Vpravo je vidět rozhledna Sedlo, o které jsem také psal. Následně u hřbitova odbočte vlevo a pokračujte na Kojetice ulicí Kojetická. Poté, co vyjedete nad městskou část Střekov, odbočte vpravo na obec Nová Ves.

Vysoký Ostrý – parkování

Poté, co skoro celou obec Novou Ves projedete, zaparkujte vpravo na celkem velkém parkovišti. Žádné parkovné se neplatí.

Vysoký Ostrý - parkoviště

Kudy pěšky k vyhlídce

U parkoviště je turistický rozcestník.

Vysoký Ostrý - rozcestník

Chcete-li jít nejkratší cestou, pak pokračujte po silnici do kopce cca kilometr a poté odbočte doprava na louku.

Vysoký Ostrý - odbočka na vyhlídku

Vyhlídka je na kopci s vysílačem, takže se to nedá minout, i když právě zde se mi ta zelená značka ztratila. Nakonec to nevadilo, protože jsem tam došel za chvilku a i dle map, na které jsem se poté koukal, to je opravdu nejkratší přístup. Jen doporučuji všem, abyste vyrazili v den, kdy bude sucho, protože i když to je místo pro výstup nejkratší, po včerejší bouřce bylo opravdu dost bláta a slušně to klouzalo.

Vysoký Ostrý - cesta

Ale za chvilku jste nahoře a asi vám nemusím povídat, jaký je odtud super výhled na Ústecko, podívejte se na foto.

Vysoký Ostrý vyhlídka - Ústí nad Labem

Stejně jako u rozhledny Kohout, kde jsem byl den předtím, je i zde z vyhlídky vidět více méně jen na jednu světovou stranu, to ale nevadí, protože kaňon řeky Labe s okolními kopci je prostě úchvatný a stále mě to okolí města překvapuje, i když už zde žiju 16 let.

Je odtud vidět na velkou část Českého středohoří a také kus Krušných hor.

Vysoký Ostrý vyhlídka - Ústí nad Labem 2

Neodpustím si připomínku (jako vždy). Proč jezdit na přeplněnou vyhlídku Máj u Prahy, odkud není skoro nic vidět přes ten strom, když můžete mít mnohem hezčí výhled jinde a bez lidí. Sice bych asi polemizoval, jestli není ještě lepší místo a nedaleko odtud – vyhlídka Skalky u Moravan, ale stejně jako tady i tam budete pravděpodobně sami.

Naučná stezka pod Vysokým Ostrým

Jít zpět stejnou cestou by byla nuda, takže jsem opět mrknul na turistické mapy v mobilu a zvolil trasu po naučné stezce. Půjdete cca půl kilometru dolů z druhé strany kopce a poté odbočíte cestou vpravo na NS.

Vysoký Ostrý - naučná stezka - Ústí nad Labem

I v letních dnech zde je prima ovzduší, jen při tom výšlapu na začátku výletu se trochu zpotíte. Poté, co dojdete na další lesní křižovatku, můžete po zelené pokračovat doprava nebo doleva.

Vysoký Ostrý - naučná stezka - Ústí nad Labem 2

Já šel vlevo a po pár desítkách metrů se mi naskytnul další krásný výhled na městskou část Brná opět s řekou Labe.

Vyhlídka Brná - Ústí nad Labem

Právě odtud létají paraglidisté na padácích.

Paragliding stanoviště - Brná - Ústí nad Labem

Tudy přijdete, vlevo je vidět Vysoký Ostrý.

Vysoký Ostrý - Ústí n.L. - trasa

K autu už to je odsud jen kousek, jděte po louce a pak se napojíte na silnici, po které jste přišli od auta. Cestou uvidíte i pěkný výhled na Ústí.

Vyhlídka na Ústí nad Labem

Další a náročnější turistická trasa vede od hradu Střekov, ale o tom třeba příště.

Mapa