Výstup na Praděd údolím Bílé Opavy


Nejvyšší vrchol v Hrubém Jeseníku je právě Praděd, s výškou 1491 metrů. K tomuto nejznámějšímu horskému symbolu Moravy a Slezska se každoročně vydává čím dál více turistů. Jedním z důvodů je i relativně snadný výstup i pro nezkušené „horaly“.

Na kopci se nachází vysoký televizní vysílač vysoký 146,5 metrů, který je možné zahlédnout na kilometry daleko. Zajímavostí je, že věž vysílače je vyšší než vrchol Sněžky a díky tomu se jedná o nejvýše položený bod v celé České republice. Vysílač nabízí turistů kromě krásného výhledu z věže kolem dokola také restauraci a ubytování.

Kudy na Praděd – údolí Bílé Opavy

Výstup je možné zdolat několika způsoby. Jedním z nich je vystoupat údolím Bílé Opavy z Karlovy Studánky na Ovčárnu. Pokud si chcete trasu ulehčit, je možné využít autobusového spojení. Dále je třeba si zvolit po které turistické značce se vydáte.

  • Modrá trasa vede nenáročnou lesní cestou s jen občasnými spadlými stromy na cestě.
  • Žlutá stezka, která je náročnější fyzicky, ve smyslu zdolávání mostů, dřevěných žebříků a popadaných kmenů, nabízí za svoji náročnost krásné scenérie vodopádů, tůní, kaskád a peřejí na Bílé Opavě.

Nad vodopády se modrá i žlutá trasa protínají a tak je možné kombinovat je mezi sebou při cestě tam a zpět. Energii můžete doplnit po náročném výstupu například v turistické chatě Barborka, kde nabízejí tradiční české pokrmy a také možnost ubytování.

Výstup na Praděd
Výstup na Praděd

Od horské chaty už je výstup vzdálený méně než hodinu a terén už je také přívětivější, převážně jdete po zpevněné cestě. Podél cesty se nachází vyhlídky do údolí Desné a Praděd Rozcestí.

Jakmile se ocitnete před vysílačem Praděd, přivítá vás dřevěná socha Praděda, která symbolizuje mytického horského ducha a také vládce a strážce Jeseníků. Na rozhlednu vás vyveze výtah a vy tak šetříte nohy po dlouhé cestě. Při dobré viditelnosti je možné zahlédnout i 230 km vzdálené Vysoké Tatry. Na rozhledně a kdekoliv v okolí si nezapomeňte zakoupit turistickou známku s číslem 1.

Ubytování v okolí Pradědu a Karlovy Studánky

Bc. Šárka Sedláková

Doporučujeme:

Napsat komentář