Výstup na Sinjal – nejvyšší horu Chorvatska


Chorvatsko zná každý. A skoro každý tu už taky byl, ale málo kdo se odvážil jít dál než k moři. Ale i země, které mají moře, mohou nabídnout zpestření jinak proválené dovolené. Jednou z možností je výstup na nejvyšší horu. V případě Chorvatska je to Sinjal. Leží v pohoří Dinara a má úctyhodných 1831 m. n. m.

Sinjal je nejvyšší hora, jakou Chorvatsko má

Na vrchol vede několik dobře značených cest. Naše výprava si vybrala tu, která je nejkratší a taky nejvyhledávanější. Vede z vesnice Glavaš (GPS souřadnice parkoviště 44.0111397N, 16.4193986E). Z tohoto parkoviště vás čeká 8 km dlouhý výstup s převýšením více jak 1200 m. Normální chůzí počítejte alespoň 4 hodiny.

Nezapomeňte si tedy pevnou obuv a dostatek jídla a pití. Především v letních měsících vám může nedostatek vody způsobit velké problémy.

Z parkoviště je cesta po celou dobu dobře značená a není kde zabloudit. Hned na začátku výšlapu vám cestu zpříjemní zachovalá zřícenina hradu.

Sinjal - nejvyšší hora Chorvatska

Za ním vás čeká první větší stoupání. Klikatou a strmou cestičkou se dostane do údolí. Ta vás přivede do úplně jiné krajiny, než by jste od Chorvatska čekali.

Sinjal - nejvyšší hora Chorvatska 2

Údolí vás povede mírným kopcem až k rozcestí. Zde se dejte vlevo.

Sinjal - nejvyšší hora Chorvatska 3

Cesta povede stále dál údolím a do mírného kopce. Lýtka pořádně zahřejete až k závěru trasy. Odbočka z rozcestí vás zavede ke zbytku listnatého lesu.

Stromy, kořeny a velké balvany. Toto všechno vám bude bránit ve zdolání vrcholu.

Pokud se ale nedáte, a tyto nástrahy překonáte, dostanete se na hřeben. Ten vás již dovede k samotnému nejvyššímu bodu Chorvatska. Pokud budete mít štěstí a bude vám přát počasí uvidíte krásné rozhledy. Pokud ho mít nebudete (jako my), uvidíte toto:

Sinjal - nejvyšší hora Chorvatska 4

V takovém případě vám nezbývá nic jiného, než se zapsat do vrcholového deníku a vydat se na cestu zpět. Nám se počasí změnilo docela rychle. Proto bych i v letním měsících doporučoval vhodné oblečení, které vydrží alespoň pár kapek. Cesta na vrchol není nijak extra náročná. Myslím si, že jí zvládnou i děti. Již samotná cesta nahoru je krásná a tak i v případě potřeby se jde kdykoliv otočit a jít zpět na parkoviště. Třeba se vám zadaří mít po celou dobu cesty super parťáky jako my:

Sinjal - nejvyšší hora Chorvatska 5

Za trochu chlebu a tuňáka nás doprovodili na vrchol a zpět.

Ubytování v Chorvatsku vybírejte zde