Výstup na Velký Lopeník v Bílých Karpatech

Velký Lopeník je se svojí nadmořskou výškou 912 metrů třetím nejvyšším vrcholem Bílých Karpat. Vrcholem prochází hranice se Slovenskem a místo je tak častým místem česko-slovenských setkání. Samotný vrchol je částečně zalesněn, ale o výhled do okolí nepřijdete.

Ten je umožněn díky 22 metrů vysoké dřevěné rozhledně postavené v roce 2005. Na vyhlídkovou plošinu vás dovede 101 schodů.

Na Velký Lopeník vede několik přístupových tras z různých směrů. My náš výšlap začneme na parkovišti u lyžařského areálu Mikulčin vrch.

TIP: Zde se můžete ubytovat v horské chatě Arnika.

Zelená značka nás odsud dovede přímo až k našemu cíli. Cestou můžeme navštívit Pohádkový les, kde se setkáme s dřevořezbami známých postav z dětských příběhů. Postupně budeme klesat až do Lopenického sedla, odkud se nám nabídne výhled do východního i západního údolí. Ze sedla si vyšlápneme prudce do kopce, abychom překonali 150 výškových metrů na Kobylec. Dále se po hřebeni dostaneme na Malý Lopeník a odtud již za doprovodu hraničních kamenů až na Lopeník Velký.

Zde se musíme občerstvit z vlastních zásob, zato však můžeme obdivovat startovní pokusy paraglidistů na slovenské straně. Poblíž vrcholu můžeme také uctít památku sovětských  vojáků padlých při osvobozování Československa od nacistické okupace. Boje o vrchol hory si vyžádaly na 250 obětí a v hromadném hrobě zde byly pochovány více jak dvě desítky vojáků.

Zpátky se zprvu vydáme stejnou cestou, ale již u Malého Lopeníku se vydáme směrem na západ po žluté turistické značce. Ta nás povede neustálým klesáním až do obce Lopeník. Ta je tvořena jakoby náhodně rozesetými samotami a shluky domů. Rozloha obce je tak sice velká, ale osídlení poměrně malé. Tomu bohužel odpovídají i nabízené služby, a tak je opět nutné myslet na dostatek vlastního proviantu.

V obci můžete obdivovat několik tradičních staveb, z nichž některé jsou chráněné státem jako památky lidové architektury. Na severním konci Lopeníku narazíme na Cestu hrdinů SNP značenou červenou barvou a budeme nuceni opět pracně nastoupat ztracené výškové metry. Nebude to však trvat dlouho a ocitneme se opět u chaty Lopata, kde náš výlet začal.

Fotogalerie