Vzhůru do Dublinu. Víkend ve městě whiskey a Oscara Wilda


Hlavní a největší město Irska se zhruba milionem obyvatel, které dalo světu pivo Guinness, whiskey Jameson i Oscara Wilda. To je Dublin, komorně působící metropole, v níž vás zahřeje srdečnost místních a kde strávíte nezapomenutelný víkend.

Irská metropole Dublin je sympatická už jen díky tomu, že se její urbanismus zcela odlišuje od vzhledu moderních evropských měst. Místo prosklených kancelářských budov, jaké jsou pro centra současných měst typická, zde atmosféru dob dávno minulých udržují georgiánské a viktoriánské domy. Možná je to tím, že celé Irsko a s ním i Dublin byl až do 90. let minulého století víceméně pozadu za vyspělými státy, křivka irské ekonomiky začala v této době strmě stoupat a společně s ní vzkvétalo i hlavní město.

Přestože mnoho lidí podotýká, že Dublin tak ztratil své kouzlo a lidskost, spíše opak je pravdou, neboť svou historickou podobu si město zuby nehty drží i nadále. Nicméně jak už to bývá, turistům město nastavuje většinou jen tu hezkou tvář, zatímco ta druhá, tedy chudé okrajové čtvrti, kam se státní peníze moc nedostanou, zůstává raději skrytá.

Oscar Wilde - socha v Dublinu
Oscar Wilde – socha v Dublinu

Letenky a doprava do Dublinu

Hlavní dopravní spojení z ČR samozřejmě zajišťuje letecká doprava (z dublinského letiště vyjíždí do centra každých 20 minut autobus, popř. si můžete vzít taxíka, ten je ale dost drahý). Přímé lety mezi Dublinem a Prahou zajíšťují letecké společnosti Ryanair, Aer Lingus, Smart Wings a American Airlines.

Dublin ubytování

Město při prvním zkoumání ubytovacích možností nepříjemně překvapí vyššími cenami. Pokud ale zapátráte hlouběji, objevíte pár skvělých míst, které peněženku tolik nezatíží. Jedním z nich je LIV Dublin, studentská kolej, jež nabízí útulné pokoje s vlastní koupelnou a sdílenou kuchyňkou. V ceně ubytování je snídaně, do přilehlé kafetérie můžete zajít i na oběd či večeři.

MHD v Dublinu

K cestování po městě je nejlepší a nejlevnější využít autobusy Dublin Bus (ty jezdí po tzv. Větším Dublinu, tedy až k hranicím sousedních hrabství, a jízdenky na ně zakoupíte u informačních přepážek CIE na letišti, a ve spoustě automatů a pokladen ve městě). Dále můžete využít vlaky DART (spojuje jižní a severní okraje města s centrem, má 25 zastávek a jízdenky se prodávají na každém vlakovém  nádraží), metro ale není ve městě ani v celém Irsku jediné. Jízda taxíkem není úplně nejlevnější, většina jich má taxametr, v některých je nutné se na ceně domluvit s řidičem už před cestou, stanoviště vozů taxi je např. u parků College a St. Stephen´s v centru.

Jízdenky MHD

Co se týká jízdenek, doporučujeme využít turistické jízdenky, které jsou třídenní (72 hodin) a opravňuje vás využít všechny prostředky městské hromadné dopravy ve městě. To vám dává možnost navštívit všechny zajímavá místa a památky bez starostí o platnost jízdenky. Jízdenky platí také pro Airlink Express, který vás dopraví z letiště do centra města nebo pro Hop On Off busy (turistická okružní jízda).

Pokud nebudete mít zakoupenou turistickou jízdenku, můžete využít vlakového spojení mezi letištěm a městem.

Jízdní řády si můžete naplánovat na stránkách dublinského dopravního podniku případně využijte aplikaci do smartphonů s Androidem nebo iOS. Aplikaci je možné stáhnout zde.

Vyhlídkové jízdy

Pokud chcete vidět nejzajímavější místa Dublinu a jeho okolí a chcete ušetřit svá chodidla, využijte některou z nabídek „Bus tours Dublin„. V nabídce je AirLink Bus, Hop on Hop off bus a Ghost Bus. Jejich trasy a ceny naleznete na přiloženém odkazu.

Dublin zajímavosti a nákupy

Ve městě nejezdí metro, hromadná doprava zahrnuje pouze tramvaje a autobusy. Centrum města ale není příliš rozsáhlé a většinu hlavních atrakcí lze bez větší námahy obejít i pěšky. Pokud se ubytujete v LIV Dublin, prohlídku můžete začít v 300 metrů vzdálené palírně proslulé whiskey Jameson. Poté pokračujte směrem k hlavní nákupní třídě O´Connell, kde se nachází například Penneys, odnož krále levné módy Primarku.

Třída O Connel
Třída O Connel

Ať už si chcete z Dublinu odvézt nějaký ten suvenýr na památku či pro příbuzné, nebo nějaké praktické věci, jakými jsou kupříkladu domácí potřeby a oblečení, rozhodně nehrozí, že byste nenašli, po čem prahnete. Obchodních domů, obchodů a obchůdků jsou v metropoli stovky, stačí si akorát vyhradit dost času. My jsme se rozhodli, že vám čas trochu ušetříme, proto na následujích řádcích nabízíme výběr toho nejlepšího.

Nejstarším obchodním domem ve městě je Clery&Co (Lower O´Conell St.), jenž nabízí hlavně elegantní oblečení a domácí potřeby. Obrovský výběr nejrůznějšího zboží má Arnotts na Henry St.

Úžasnou nákupní ulicí je Grafton Street, v jejíž bočních uličkách sídlí spousta obchodů, restaurací a hospod.

Dobře se nakupuje i na Powerscourt Centre se spíše luxusními butiky, osobité kouzlo má pak čtvrť Temple Bar.

Máte chuť na trochu historie? Vydejte se kolem katedrály Nejsvětější Trojice na Dublinský zámek, kde sídlí vláda republiky. Odsud zamiřte na Merrion Square, tam na vás čeká socha slavného spisovatele Oscara Wilda. Prohlédnout si můžete i jeho rodný dům – ovšem pozor, otevírací doba je velmi omezená a často se mění. Vrcholem dne pak bude bezpochyby návštěva dechberoucí Trinity College Library, kde zaplesá srdce nejednoho knihomola. Putování příjemně zakončíte v ulici Temple Bar plné hospůdek. Dostanete tu výborné pivo i rybu s hranolky.

Temple bar Dublin
Temple bar Dublin

Typická irská tržiště můžete okusit na Meeting House Square v Temple Baru, zdejší trh se koná pouze v sobotu a koupíte zde hlavně domácí potraviny, vitamíny v podobě ovoce a zeleniny vám nabídne trh na Moore Street.

Knihomolům srdce zaplesá při návštěvě největšího dublinského knihkupectví, kterým je Hodges Figgis na Dawson St., jehož součástí je i kavárna.

Dublin co vidět

Druhým plusovým bodem, který si město může hned po své výjimečné architektuře, o níž jsme se zmiňovali na začátku, připsat, je malá rozloha centra, takže se všechny pamětihodnosti dají v klidu projít pěšky.

Centrum města protíná řeka Liffey, ač s bahnitou a špinavou vodou, místní lidé k ní mají blízký vztah. Řeka se dá šikovně využít i při prohlídce města – jezdí po ní totiž stařičká loď Viking Splash, jež umožňuje turistům prohlédnout si Dublin ze své paluby.

Guiness Storehouse

Jak jsme již uvedli výše, v irské metropoli se vyrábí světoznámé pivo Guiness, jehož producentem je stejnojmenný pivovar nacházející se na St. James Gate. Ten sice není veřejně přístupný, avšak pro návštěvníky je tu Guiness Storehouse, kde v rámci prohlídky můžete pivo ochutnat a zároveň se pokochat skvělým výhledem na město. Díky expozici se také můžete seznámit s technologií výroby zlatého moku.

Vstupenky je možné zarezervovat online na stránkách pivovaru.

Dublinský hrad

Symbol anglické nadvlády nad irskem představuje zdejší hrad, jenž až do roku 1922 sloužil coby sídlo anglických panovníků v Irsku. Hrad byl 18. století přestavěn v gregoriánském slohu, a byl také doplněn o další věže, sály a Kryptu, v níž jsou k vidění některé původní části hradu vzniklé ještě za dob Vikingů. Hlavní trasa prohlídky však vede přes překrásně zdobené Státní sály. V prostorách pevnosti jsou umístěné i mnohé galerie a muzea, namátkou jmenujme Galerii orientálního umění a Knihovnu Chestera Beattyho.

Zoo v Dublinu

Zoologická zahrada byla otevřena roce 1831, a je jednou ze světově nejstarších a nejpopulárnějších zoologických zahrad. Rozloha zahrady je více než 28 hektarů a domov zde má na 400 druhů zvířat. Velké množství z nich jsou vzácné druhy a jejich přežítí ve volné přírodě je v ohrožení. Dublin Zoo je domovem zvířat z celého světa. Doprava do ZOO: Autobusy číslo 25, 26, 46A, 66 / 66A / 66B, 67, 69.

Web: www.dublinzoo.ie

Zelenou oázou v centru města je půvabný Phoenix Park, jenž je se svými 700 ha největším ohrazeným parkem v Evropě. Dubliňané tu rádi tráví svůj volný čas, proto zde o víkendech můžete sledovat třeba zápasy gelského fotbalu či hurlingu. Přímo v parku má své sídlo irský prezident, ale nachází se tu i zoologická zahrada a nemocnice.

Nedaleko tohoto parku, ve čtvrti Kilmainham v ulici Inchicore Rd., stojí ponurá budova Kilmainhamské věznice, která pro změnu představuje symbol irského boje za nezávislost. Během prohlídky (která je možná jen po předchozí domluvě!) na návštěvníky vždy hluboce zapůsobí zdejší stísněná atmosféra, ve které se odráží utrpení a beznaděj dávných vězňů, z tohoto důvodu je návštěva věznice velice silným zážitkem.

Trinity College

Nicméně přesuňme se na poněkud veselejší místo, a tím je Trinity College. Jedná se patrně o nejhezčí univerzitní areál v celém Irsku, jenž je známý hlavně díky tomu, že ukrývá podle mnohých názorů nejkrásnější knihu světa, Knihu z Kellsu.

Trinity College Library Dublin
Trinity College Library

Historie samotné univerzity je velmi dlouhá, sahá až do roku 1592, kdy byla založena královnou Alžbětou I. Za více než čtyři století se tu samozřejmě vystřídala spousta studentů, mezi kterými najdeme i známá jména, jako např. Oscar Wilde či Bram Stoker.

Nejnavštěvovanější budovou celého areálu je Stará knihovna, kam davy turistů chodí obdivovat již zmíněnou Knihu z Kellsu, a nachází se zde i tématická expozice Vyobrazení světa, dokumentující techniky psaní a ilustrování náboženských textů.

V horním patře staré knihovny najdete šedesátimetrový Dlouhý sál, jehož  působivá klenba je na první pohled podepřená sloupy, jež se na druhý pohled promění ve stohy knih, kterých je tu na čtvrt milionu! Kromě nich stojí za pozornost i starobylá harfa z roku 1000 a zdánlivě nezajímavý starý plakát, ze kterého se ale při bližším pohledu vyklube unikátní původní Deklarace Irské republiky.

Dublinská divadla

Divadel je ve městě bezpočet, mezi ta, která byste si neměli nechat ujít, ale patří Abbey Theatre na Lower Abbey St., v němž hrají jak klasická díla irských autorů, tak aktuální novinky; Project Art Centre na East Essex St. a Gate Theatre na náměstí Parnell Sq.

Zázrak jménem Howth

Jistě jste slyšeli o irských Cliffs of Moher. Kvůli jejich prohlídce byste nicméně z Dublinu cestovali celý den. Podobný skvost ovšem naleznete pouhých dvacet minut cesty vlakem z centra. I přestože jste ve městě jen na víkend, vřele doporučujeme věnovat půlden návštěvě přímořského Howthu, odkud se vydáte na procházku po nádherných útesech. Po návratu do přístavu rozhodně nevynechejte restauraci Craby Jo´s, kde připravují ty nejlepší těstoviny s lososem a červenou omáčkou.

Howth Irsko
Howth Irsko

Zábava a bary v Dublinu

Jak známo, Irové jsou velice společenští a svůj volný čas rádi tráví v hospodách, barech, ale i divadlech a dalších kulturních zařízeních. Dublin coby hlavní město samozřejmě v tomhle ohledu nepokulhává, koncentrace zábavních podniků je tu snad největší v Irsku.

Centrem nočního života ve městě je čtvrť Temple Bar, což je něco jako u nás Stodolní ulice v Ostravě. Přitom jako místo zábavy vznikla tahle část Dublinu vlastně náhodou, původně měla být srovnána se zemí, než se skupinka mladých architektů rozhodla, že opuštěné a zchátralé domy se dají ještě nějak využít, a tak tu vznikly nejdříve extravagantní galerie, divadla a butiky, teprve postupem času čtvrť získala svou nynější podobu (extravagance se tu ale drží pořád) a věhlas.

Známé kluby jsou např. na Parliament Street (Fitzimons, Turk´s Head), populární je i Club M na Cope St. Živou hudbu nabízí každou noc minipivovar The Porterhouse, taktéž na Parliament St., a Viperoom Theatre Bar and Club (ulice Aston Quay).

Dubliňané a Irové obecně rádi chodí posedět do hospod, ve kterých panuje skvělá přátelská atmosféra a hosté mezi sebe rádi přijmou všechny nově příchozí, jestliže chcete poznat skutečný irský temperament.

Hlavně se neděste, až se ocitnete pod palbou všetečných otázek místních lidí, není to ,,čmuchalství“, nýbrž jen upřímná srdečnost, Irové jsou prostě takoví.

Ve všech hospodách jsou populární hudební sešlosti (sessions, proslulý je jimi Cobblestone Bar na North King Street), takže pokud hrajete na nějaký hudební nástroj, který se vleze do kufru, nezapomeňte si ho přibalit, ať máte čím oslňovat publikum. Předvést se totiž může snad každý.

Co rozhodně nesmíte vynechat, je vyhlášené pivo Guiness, jež se vyrábí přímo v Dublinu (prohlídka- viz níže) a údajně jde o jeden z nejlahodnějších nápojů na světě. Nejlepší je prý v podniku Mulligan´s na Poolbeg Street. Hodně známé jsou i hudební hospody O´Shea´s Merchant a Brazen Head na ulici Bridge Lower Street. Perličkou je, že Brazen  Head je nejstarší hospodou v Dublinu.