Čtvrtý díl cestopisu z Ameriky, který Vás tentokrát zavede do hlavního města Spojených států amerických, a to do Washingtonu.
Budík zvoní ve 4,30 hod., protože Martina + maminka jedou stát frontu před Bílý dům, přivezou pět vstupenek a razítko na ruce jako na diskotéce.
Co znamená Washington DC (hlavní město Ameriky)
Po rychlé snídani jedeme zpět do Washingtonu ve státě District of Columbia (již rozumím pojmu – Ivan Medek, Hlas Ameriky, Washington D.C.) a v 10,45 hod. se řadíme do 5. skupiny.
Od 1.9.2001 byly zrušeny lístky (dávaly po čtyřech/osoba) a frontu nyní musí stát všichni, ze 132 místností Bílého domu procházíme přízemí + 1. patro, zelený, modrý a červený salón, státní jídelnu a vycházíme kolem obrazů všech prezidentů, Ronald Reagan je jako živý.
Fotíme se na místě známém z ČT1 – Petra Flanderková, Bílý dům, Washington a s kopií zvonu svobody. Od Lincolnova památníku kolem memoriálu vietnamských bojovníků se jmény všech padlých, memoriálu bojovníků korejské války a 169 m vysokého Washingtonova monumentu ujdeme pět kilometrů ke Kapitolu = senátu, schvalují v něm zákony.
Zastavujeme v muzeu letectví a kosmonautiky – sonda Pioneer, Sojuz-Apollo, vnitřek rakety – mytí, jídlo, spánek. Kolem nejvyššího soudu a jezírka po schodech na Kapitol, všude potkáváme běžce, chodce, racky, veverky a kachny. Martina si sedá v 1. patře na ochoz a již přibíhá bdělý strážce a musí dolů.
Po Pensylvania a New York Avenue se vracíme ke garáži, ráno jsme „žánovi“ předali pěkné auto Grand Caravan Dodge, zeptal se, kdy si ho vyzvedneme a dal nám lístek jako na kabát v šatně, večer nám za tento lístek auto vrátil !! Martina kupuje materiál na bramboračku a koláče, nemají mletý mák, zato ale mají tři druhy brambor a cibulí. Snídani vaří Tony – míchaná vejce, vegetariánský párek, lístek papíru s příchutí šunky, buchta, máslo, grapefruitový juice a káva, co jsme nesnědli, odchází dřezem dírou o průměru 10 cm do kanalizace.
Ve městě Washington (USA hlavní město) si na památky vyhraďte minimálně 2 dny
Druhá návštěva Washingtonu začíná na Arlingtonském národním hřbitově s 245.000 pohřbenými hrdiny převážně z válek + rodinných příslušníků. Nahoře je dům generála Lee a krásný výhled na Lincolnův a Washingtonův memorial, jsou zde i Kennedyovi, obě děti a bratr Robert. JFK má zde do žuly vytesánu větu ze svého prezidentského inauguračního projevu z 20.1.1961: “Neptej se, co může udělat tvá zem pro tebe. Ptej se, co můžeš ty udělat pro svou zem.“ Scházíme ke hrobu neznámého vojína těsně před střídáním stráží. Na Roosveltově ostrově máme piknik = sendvič + bluma + rozinky v krabičce + buráky + chipsy, zapíjíme vodou, jsme v oáze klidu kousek od ruchu velkoměsta, po dřevěném mostě se vracíme zpět na parkoviště.
George Washington byl první americký president a na jeho počest bylo toto nově založené hlavní město USA pojmenováno.
Šetříme čas a nejedeme k Pentagonu, je opačným směrem a nedá se vyfotit. Fotíme Fordovo divadlo, kde byl zastřelen president Lincoln, v protější budově zemřel, fotím rozbitý chodník na 8. Avenue. Ve Smithsonian National Museum of American History jsou američtí prezidenti a jejich manželky, pro vstup je nutno si v pokladně vyzvednout vstupenku, je zadarmo, ale bez ní nás nechtějí vpustit, fotíme se jako prezidentští kandidáti, Lincolnovy šachy nefotím. Při výjezdu nám Martina ukazuje ulici boháčů.
Důležité odkazy:
Poznávací zájezd New York Washington
1.Díl cestopisu – Letíme do New Yorku
2.Díl cestopisu – Niagarské vodopády
3.Díl cestopisu – Po stopách Dominika Haška a Jaromíra Jágra
4.Díl cestopisu – Washington – Hlavní město USA
5.Díl cestopisu – New Bohemia a opět Jágr
6.Díl cestopisu – Philadelphia, oceán a návrat domů