Wolin v Polsku – cesta nejen za středověkou bitvou

Malé město Wolin leží na severu Polska přibližně 20 km od Baltského moře a 30 km od hranic s Německem. Mezi zájemci o raně středověkou historii je toto místo velmi známé.


Ostatním se možná do povědomí zapsala spíše nedaleko ležící města Štětín (Szczecin) nebo Svinoústí (Świnoujście).

Wolin Polsko – historie

Wolin Polsko

Slovanské sídliště ve Wolinu obývali v raném středověku pomořanští Volyňané. Místu se dle závěrů historiků rovněž říkalo i Vineta nebo Jómsborg a vzhledem ke svému umístění asi nikoho nepřekvapí, že se jednalo o obchodní centrum, kde se místní obyvatelé střetávali zejména s Vikingy. V předkřesťanské době zde ctili slovanské bohy a posvátné kopí. Původní Wolin byl zničen Dány ve 12. století, následně bylo vystavěn nově. V témže století přešli jeho obyvatelé ke křesťanství.

Festival Slovanů a Vikingů

Na malém wolinském ostrově se nachází skanzen (Centrum Słowian i Wikingów – Jomsborg – Vineta Wolin) zaměřený právě na dobu, kdy se zde Slované s Vikingy střetávali. Najdete zde raně středověkou osadu s mnoha staveními, která respektují poznatky archeologů z této oblasti, dále opevnění vč. brány s věží a třeba i pohanskou svatyni.

Wolin Polsko 2

Během roku se zde koná několik různých akcí. Největší a nejznámější z nich je bezesporu třídenní Festival Slovanů a Vikingů, jehož se v roce 2019 bude konat již 25. ročník. Návštěvníci si zde mohou prohlédnout dobová řemesla, zažít atmosféru raně středověké osady a vojenského tábora, přihlížet pohanskému obřadu, poslechnout si naživo kapely hrající středověký folk a zejména se mohou těšit na jednu z největších raně středověkých bitev v Evropě.

Wolin Polsko 3

Co dále navštívit ve Wolinu a okolí

Muzeum

Ve Wolinu si kromě samotného městečka můžete prohlédnout i místní muzeum, v němž se nachází archeologické nálezy z blízkého okolí.

Wolinský národní park

Wolinský NP chrání část útesového pobřeží a delty řeky Swiny. Zajímavá jsou zejména jezera (u obce Domysłów) a také vojenské objekty (u obce Biała Góra).

Wolin Polsko 4

Jak do Wolinu autem

Do Wolinu se nejrychleji dostanete autem z Čech po německých dálnicích navazujících na dálnici D8 za Ústím nad Labem. Další možností je jízda po českých a polských silnicích navazujících na dálnici D11 u Hradce Králové. V obou případech vás od našich hranic čeká zhruba 450 km. Z Moravy a Slezska se jako nejrozumnější nabízí rovněž druhá zmíněná možnost nebo polská dálnice navazující na D1 za Ostravou. V tomto případě vás od našich hranic čeká zhruba 660 km.

Přímo ve Wolinu se dá zaparkovat prakticky všude, avšak pozor na termíny konání akcí v místním skanzenu. Zejména během té hlavní v létě sem přijíždí návštěvníci z celé Evropy a s parkováním může být problém.

Ubytování

Polské kempy v blízkém okolí bohužel zrovna nevoní čistotou. Pokud se rozhodnete je navštívit, raději se připravte na to, že nemusí fungovat WC a v místě bude nepořádek (to platí zejména v turistické sezóně). Pokud si na čistotu opravdu potrpíte, raději zvažte ubytování v penzionu či hotelu (pro pokračování do Wolinského NP se nabízí ubytování v Międzyzdrojích).

Čtěte také

Napsat komentář