Malé město Wolin leží na severu Polska přibližně 20 km od Baltského moře a 30 km od hranic s Německem. Mezi zájemci o raně středověkou historii je toto místo velmi známé.
Ostatním se možná do povědomí zapsala spíše nedaleko ležící města Štětín (Szczecin) nebo Svinoústí (Świnoujście).
Wolin Polsko – historie
Slovanské sídliště ve Wolinu obývali v raném středověku pomořanští Volyňané. Místu se dle závěrů historiků rovněž říkalo i Vineta nebo Jómsborg a vzhledem ke svému umístění asi nikoho nepřekvapí, že se jednalo o obchodní centrum, kde se místní obyvatelé střetávali zejména s Vikingy. V předkřesťanské době zde ctili slovanské bohy a posvátné kopí. Původní Wolin byl zničen Dány ve 12. století, následně bylo vystavěn nově. V témže století přešli jeho obyvatelé ke křesťanství.
Festival Slovanů a Vikingů
Na malém wolinském ostrově se nachází skanzen (Centrum Słowian i Wikingów – Jomsborg – Vineta Wolin) zaměřený právě na dobu, kdy se zde Slované s Vikingy střetávali. Najdete zde raně středověkou osadu s mnoha staveními, která respektují poznatky archeologů z této oblasti, dále opevnění vč. brány s věží a třeba i pohanskou svatyni.
Během roku se zde koná několik různých akcí. Největší a nejznámější z nich je bezesporu třídenní Festival Slovanů a Vikingů, jehož se v roce 2019 bude konat již 25. ročník. Návštěvníci si zde mohou prohlédnout dobová řemesla, zažít atmosféru raně středověké osady a vojenského tábora, přihlížet pohanskému obřadu, poslechnout si naživo kapely hrající středověký folk a zejména se mohou těšit na jednu z největších raně středověkých bitev v Evropě.
Co dále navštívit ve Wolinu a okolí
Muzeum
Ve Wolinu si kromě samotného městečka můžete prohlédnout i místní muzeum, v němž se nachází archeologické nálezy z blízkého okolí.
Wolinský národní park
Wolinský NP chrání část útesového pobřeží a delty řeky Swiny. Zajímavá jsou zejména jezera (u obce Domysłów) a také vojenské objekty (u obce Biała Góra).
Jak do Wolinu autem
Do Wolinu se nejrychleji dostanete autem z Čech po německých dálnicích navazujících na dálnici D8 za Ústím nad Labem. Další možností je jízda po českých a polských silnicích navazujících na dálnici D11 u Hradce Králové. V obou případech vás od našich hranic čeká zhruba 450 km. Z Moravy a Slezska se jako nejrozumnější nabízí rovněž druhá zmíněná možnost nebo polská dálnice navazující na D1 za Ostravou. V tomto případě vás od našich hranic čeká zhruba 660 km.
Přímo ve Wolinu se dá zaparkovat prakticky všude, avšak pozor na termíny konání akcí v místním skanzenu. Zejména během té hlavní v létě sem přijíždí návštěvníci z celé Evropy a s parkováním může být problém.
Ubytování
Polské kempy v blízkém okolí bohužel zrovna nevoní čistotou. Pokud se rozhodnete je navštívit, raději se připravte na to, že nemusí fungovat WC a v místě bude nepořádek (to platí zejména v turistické sezóně). Pokud si na čistotu opravdu potrpíte, raději zvažte ubytování v penzionu či hotelu (pro pokračování do Wolinského NP se nabízí ubytování v Międzyzdrojích).
Čtěte také
- Wolinský národní park – obora se zubry
- Tyrkysové jezero je v Polsku na ostrově Wolin
- Cestování autem v Polsku – povinná výbava, dálniční poplatky, rychlostní limity
Naše tipy
Kde vybíráme ubytování
Už mnoho let používáme aplikaci Booking. Nic neřešíte, klidně hodinu příjezdem na místo si pobyt rezervujete a je to. Ceny jsou často nižší, když si ubytování zamluvíte na poslední chvíli.
Kde kupujeme vstupenky
Neradi celá rodina čekáme ve frontě. Kdo máte malé děti, je vám to jasné. Proto můžete na stránkách GetYourGuide koupit online vstupenky na mnoho míst, kde byste jinde stáli frontu. A v zahraničí klidně i výlety, kde byste jinak u cestovky platili 2x tolik.
Kde koupit zážitky
Každý určitě zná web Slevomat. Zde máte na výběr z mnoha zážitků, což může být ideální dárek.
Kde se pojistit
Cestovní pojištění je důležité mít, i když jedete jen na den do zahraniční. Protože cestujeme hlavně autem, je nezapomínám ani na havarijní pojištění. Vše si vyberete na webu ePojištění.