Work and Travel USA je jedinečný program v mnoha ohledech. Je na 3-4 měsíce, když jsou prázdniny a navíc pouze pro studenty. Já už student moc let nebudu, takže buď tu příležitost popadnu teď a nebo už tu nikdy víc nemusí být.
Po zkušenostech z Anglie jsem už znova nechtěl skončit v nějakém skladě a práce plavčíka v Americe by přece jenom mohla být trochu jiný kafe. Nejsem ani ten typ, co by toužil někde dělat číšníka nebo barmana. Byl bych z takové práce jenom otrávený a nevěřím, že bych si léto tak moc užil.
Vlastně jsem o žádné jiné zemi ani neuvažoval. Kanada, Austrálie a Nový Zéland jsou super na dlouhodobější pobyty a mám je v plánu ihned po studiu. Zajímavé by mohlo být Španělsko, ale už vidím nadšené Španěly, jak mě zaměstnávají, když neumím španělsky ani pípnout.
Work and Travel je navíc tak hlídaný program, že se není čeho bát a v případě jakéhokoliv problémů mi bude vždy někdo připraven pomoct. Srandy na vlastní pěst už jsem si zkusil 🙂
Proč agentura Czech-us?
U mě nebylo žádného váhání, protože pro agenturu Czech-us od listopadu pracuji jako brigádník. Za těch několik měsíců musím říci, že je to firma naprosto výjimečná. Ve své kariéře jsem pracoval už pro více než 10 firem a žádná z nich nebyla tak super jako tato.
Všiml jsem si, jak je o klienty všech programů maximálně pečováno. Vidím zblízka, jak se firma snaží nabídnout ten nejlepší poměr ceny a kvality na trhu. Není proto náhodou, že 99% referencí od klientů jsou kladné. Doporučuji u firem sledovat facebook reviews, kde je pouze 1 negativní recenze jinak samé pozitivní.
Každý rok agentura vyšle kolem 900 lidí v rámci programu Work & Travel a z toho cca 500 plavčíků. Patří tedy mezi 3 největší hráče na českém a slovenském trhu. Agentura sama plavčíky školí a od roku 2003 jich bylo více než 5000.
Agentura je i nejvíc aktivní na serveru youtube, kde vás budou svádět všechna ta krásná videa bývalých účastníků Work and Travel a ostatních programů.
Už jsem zaslechl příběhy, jak někoho nějaká agentura napálila. Někdo se mě dokonce ptal, jestli se nebojím, že agentura zkrachuje nebo nebude plnit, co slíbila. Takové obavy nejsou vůbec na místě, protože Czech-us je sázka na jistotu. 🙂
Přišel mi dotaz od Petry
Nabízí tato agentura i jiná místa, než plavčíka? Slyším o tom poprvé a na stránky jsem narazila náhodou. To je nějaká agentura, že zaměstná Čechy a poskytne jim v zahraničí jakékoliv místo?
Dobrý den Petro,
projeďte si webové stránky. Do USA je tam spousta pozic ve službách – hotely, restaurace. A samozřejmě tam jsou i jiné pracovní programy než USA. Mně osobně však přijde plavčík nejzajímavější.
Jinak jsou 2 varianty. Vybrat si z nabízených pozic, které naleznete na webu a nebo si najdete práci sama a agenturu použijete jako partnera pro víza a větší podporu.
Počáteční náklady – cena
Počáteční náklady na vycestování do Ameriky nejsou malé. A odhady se různí. Proto jsem se rozhodl sepsat konkrétně ty svoje.
Základní odhad si lze udělat z ceníku programu. Přijde mi však lepší ukázat vám konkrétně, kolik co stálo v korunách a s čím je potřeba počítat.
Počáteční náklady
Předodletové náklady:
- Poplatek agentuře: 4 000 kč
- Poplatek vízovému sponzorovi: 12 000 kč
- Poplatek ambasádě + SEVIS poplatek: 5 000 kč
- Zpáteční letenka: 14 000 kč
- Kurz plavčíka: 9 000 kč
Celkem: 44 000 kč
Peníze nutné před první výplatou
Je doporučeno mít s sebou 1000 dolarů (cca 24 000 kč). Na deposit, první nájem, nákup kola, uniformy, potravin do první výplaty a dalších nezbytných výdajů.
Celkové počáteční náklady tedy vychází na 68 000 kč
Kolik si beru s sebou já?
777 USD v hotovosti + 10000 kč na kreditní kartě (cca 400 USD) = 1177 USD
Původně jsem myslel, že to nedám dohromady, ale s pomocí kreditky se to vyškrábalo.
Navíc jsem slyšel, že na některé transakce v Americe kreditní kartu přímo vyžadují. Pro studenty doporučuji A-kartu od Komerční banky.
Předodletová orientace
Předodletová orientace je poslední ze série školení, kterým je potřeba v rámci programu Work and Travel USA projít. Tady je prostor pro veškeré dotazy a dozvíte se spoustu praktických informací ohledně pojištění, ubytování, stravování, telefonování, cestování, zkrátka poslední otázky dostanou své odpovědi.
Školení trvalo 4 hodiny. Spousta materiálů přišla už předem na email ohledně bankovního účtu, pojištění a telefonování v USA. Všechny tyto informace vám dá agentura, tak to asi nebudu rozepisovat v tomto článku. Ale možná v budoucnu udělám články o tom, jaké bylo například zakládání bankovního účtu.
Toto závěrečné školení vám dodá pocit jistoty, že všechno víte a když Vás něco napadne, tak můžete použít skupinu na Facebooku Czech-us Work and Travel USA – kde vám odpoví účastníci minulých ročníků a nebo přímo koordinátoři programu :)