Z Břeclavi na kole do tří států


Chcete na výlet někam, kde nebude přelidněno a užijete si chvilku klidu a krásnou přírodu? Tak přesně cyklistický výlet z Břeclavi na trojmezí, kde se protínají hranice České republiky, Slovenska a Rakouska, je pro vás.

Okruh z Břeclavi měří šestatřicet kilometrů a na mnoho lidí po cestě nenarazíte. Výlet je vhodný pro celou rodinu včetně malých dětí. Celou dobu totiž jedete po značené cyklotrase, na které nepotkáte žádné auto a užijete si klidnou jízdu bez náročných stoupání do kopců či prudkých sjezdů a většinu cesty strávíte na asfaltce.

Celá trasa začíná na parkovišti u obory Soutok a hned po dvou kilometrech se před vámi objeví krásný pohled na zámeček Pohansko. Nejprve se vám předvede z dálky a následně projedete přímo kolem něj a odbočíte doprava na Moravskou stezku.

Na ní vás čeká nekonečná desetikilometrová rovinka, na které se můžete kochat okolní krajinou. Oblast soutoku Moravy a Dyje je nazývána Moravskou Amazonií. Jedná se o jeden z nejrozsáhlejších a nejcennějších lužních lesů v Evropě. Je domovem pro nesmírnou spoustu vzácných živočichů i rostlin. Některé duby a jasany jsou staré až 450 let..

TIP: Lužními lesy Jižní Moravy.

Kilometr a půl před cílem opravdu přijde alespoň částečně pocit, že se nacházíte v Amazonii. Po projetí bránou se v lese napojíte na povalový chodník, po kterém dojedete nejprve ke starému hraničnímu kameni, který byl osazen roku 1755 v době vlády Marie Terezie a označoval hranici Markrabství moravského.

Od něj už jen párkrát šlápnete a dorazíte na konec trasy do cíle k soutoku Moravy a Dyje, jimiž prochází hranice všech tří států. Jedná se o nejjižnější místo Moravy. Že jste správně poznáte jednoduše, protože v obklíčení řek už není kam pokračovat.

Abyste nemuseli zpátky stejnou trasou, tak se vydáte Jiklínskou a následně Anglickou cestou směrem na Lanžhot. I ten může být výchozím bodem pro celý výlet. Při návratu ještě minete zámeček Lány a kolem již známého zámečku Pohansko se napojíte na cestu, která vás k němu přivedla z parkoviště.

Doporučené období pro výlet je od dubna do října. Za vyššího vodního toku není vhodné vyrazit, protože oblast bývá často zaplavována. Pokud byste chtěli vidět trojmezí i z jiné strany, než je ta česká, tak se k němu dá dostat i z Rakouska či Slovenska.

Tip na závěr: Určitě si nezapomeňte repelent proti komárům, protože bez něj v lese nevydržíte. Rovněž je potřeba mít dostatek tekutin, případně nějakou tyčinku, protože po celou cestu nenarazíte na žádné občerstvení, hospůdku ani obchůdek.

Fotogalerie

Související: