Z Čech až na Velkou čínskou zeď

Cestopis z poznávací dovolené v Číně. Líbila se nám Velká čínská zeď, viděli jsme Peking, Šanghaj a rychlovlak Maglev nás dopravil přes velkou část země.

Tak dlouho vybírám z katalogu Čedoku, až vyloučím Tibet pro výšku přes 5.000 m s hrozbou výškové nemoci, cestu 2x nočním vlakem do vnitrozemí po přečtení článku v Respektu o přepravě slepic v kupé místními Číňany a když už se smiřuji s „holým“ Pekingem, uvidím nabídku Firo tour se slevou 7 % – Čínské metropole rychlovlakem a mám rozhodnuto. Než sepíšu smlouvu, vzroste sleva po veletrhu cestovního ruchu v Brně na 10 %.

Než se probírat mnoha papírovými katalogy, lepší varianta je na tomto webu, kde je zadáte požadované položky a najde Vám to nejlepší cenu.

Busem 119 jedu poprvé na letiště Václava Havla a poprvé k terminálu 2. V prvním patře u okénka Firo touru se nás schází 10 včetně průvodkyně, přestože minimální počet podle katalogu je 16 účastníků. Do dvoulůžkového pokoje nemám parťáka, tím pádem mám celý pokoj pro sebe bez doplatku ! Do Moskvy letíme Airbusem A 321 s Aeroflotem, mraky jsou již ve výšce 100 m nad zemí a zmizí až za 2.15 hod. při přistání, na letišti Šeremeťjevo (Šeremetěvo) dáváme přednost právě vzlétajícímu stroji, přestupujeme do busu, přejíždíme v dešti k budově Terminálu E, vystupuje do rozbředlého sněhu, procházíme tranzitem do Terminálu F. Na internetu jsem se dočetl, jak pomalu probíhalo odbavení dvěma celníky v roce 2010 a že voda na WC není pitná.

Času mám dost a posádka Airbusu A 330-300 asi také, ve 21.45 hod. našeho času má začít odbavení, ale posádka již delší dobu tiskne cosi na papíry formátu A3 na starých tiskárnách, které již v ČR 10 let není vidět a je v klidu. Odlétáme s 35 min. zpožděním, čeká nás téměř 10 hodin letu, 2x jídlo, začínáme přípitkem vína bílého nebo červeného. Po krátkém spánku se probouzím do nového dne, z okna vidím rudý konec křídla a hory pod námi, na obrazovce po startu v Moskvě i přistání v Pekingu. Odevzdáváme půl vyplněné Departure Cart, odebíráme zavazadla, vtipně se vyhneme opětovné kontrole zavazadel, seznamujeme se s naším čínským průvodcem Markem. Řidič nás veze k hotelu Dong-fang, má 16 pater, bydlím v 9. patře.

TIP: Dovolená v Číně již od 16 330kč.

Velká čínská zeď

Jedeme k Velké čínské zdi, cestou na ukazatelích vidím i směr Lhasa s přelepeným grafickým symbolem, sjíždíme z dálnice, platíme mýto, podjíždíme ji a přijíždíme k jedné turisty navštěvované části zdi.

Měří celkem 8.851 km včetně odboček, na některých místech je přerušena, počet věží se odhaduje na 25.000,  byla vystavěna v letech 221 př.Kr. – 1.644, od roku 1987 je zapsána na Seznam světového dědictví UNESCO, to ale místním vůbec nevadí a v odlehlejších místech dochází k jejímu rozebírání na stavební materiál. Ve větších rozestupech pak byly budovány kasárny, zásobovací skladiště a velitelství. Dne 7. 7. 2007 byla Velká čínská zeď zařazena mezi nových sedm divů světa, patří mezi ně v dnešní době jako nejdelší stavba světa. V rozhovoru pro státní televizi první čínský kosmonaut Jang Li-wej po návratu na Zemi 15.10.2003 vyvracel desetiletí tradované tvrzení o mimořádné viditelnosti Velké čínské zdi z vesmíru.

Z varianty lehčí nebo těžší si všichni volíme tu těžší a po společné fotce lezeme do prudkého kopce, následují schody s průměrnou výškou 35 cm, někdy až 45 cm, jindy 15 cm.

Zábradlí vpravo a někdy i vlevo je nutné i pro mladé, pod průhlednou záminkou focení okolí se často zastavujeme a odpočíváme.

>> Nabídka zájezdů do Číny ZDE <<

Podle sil fyzických i psychických dojdeme ke druhé, třetí a jeden odvážlivec až ke čtvrté věži, navíc přitom počítal schody a bylo jich 1.027. Za třetí věží je krátká rovinka a malinký sestup před dalším „krpálem“, ve věži jsou schody na vrchol věže, ale nikdo po nich neleze, není tam zábradlí. Fotíme jarní květenu, sebe i krajinu, majitelé chytrých telefonů posílají fotky přátelům. Vracím se zpět, prohlížím si jména cestovatelů, moje babička říkala „jména hloupých na všech sloupých“ a zámečky milenců, jsou na zábradlí i na drátěných zábranách.

Udělám radost jedné Číňance, dcera chce vyfotit maminku s exotickým cizincem – Číňané nenosí fousy.

Certifikát s vyrytým jménem za 40 juanů nechci, lehčí cestu zpět v serpentinách nevyužiji, v katalogu o zdi se dočtu, že „kdo nebyl na Velké čínské zdi, není chlap“.

zájezdy

Fotogalerie

Doporučujeme:

Peking ubytování – pokud najdete akční letenky, tak v Číně to může být celkem levná dovolená.

Čína mapa

Víza do Číny

1. díl cestopisu – Z Čech až na Velkou čínskou zeď
2. díl cestopisu – Peking – Hrobky císařské dynastie Ming
3. díl cestopisu – Peking – Letní palác
4. díl cestopisu – Olympijský Peking
5. díl cestopisu – Pekingská kachna
6. díl cestopisu – Zakázané město
7. díl cestopisu – Rikšou po Hutongu v Pekingu
8. díl cestopisu – Chrám nebes v Pekingu
9. díl cestopisu – Peking – Náměstí Nebeského klidu
10. díl cestopisu – Pěšky po Pekingu
11. díl cestopisu – Doprava v Číně
12. díl cestopisu – Co nám chtěli prodat
13. díl cestopisu – Rychlovlakem po Číně
14. díl cestopisu – Zahrada Yu Yuan v Šanghaji
15. díl cestopisu – Vodní město Zhouzuang
16. díl cestopisu – Pěšky po Šanghaji
17. díl cestopisu – Čína v noci
18. díl cestopisu – Rychlovlak Maglev v Číně
19. díl cestopisu – Uletělo nám letadlo