Z Dolomit do Chorvatska za relaxací směr Vrsar


Většina z nás vyráží do Chorvatska s touhou po odpočinku, po útěku od všedních starostí. Naložíme zavazadla a po celonoční jízdě se spokojeně uložíme k odpočinku u průzračných vod Jaderského moře. My jsme však zvolili jiný systém.

Zatímco jsme ještě před obědem zdolávali poslední úseky ferraty v italských Dolomitech, teplý, letní večer nás už zastihl na balkónu apartmánu v chorvatském městečku Vrsar.

Vrsar – městečko s bohatou historií

Toto rybářské městečko se může pochlubit poměrně bohatou minulostí. Již ve dvanáctém století bylo zmiňováno jako sídlo biskupa, které se sice později přestěhovalo do nedaleké Poreče, nicméně vysoký církevní hodnostáři se pravidelně vraceli do své zdejší rezidence v kaštelu Vergolini. Dost možná krása zdejších dam ale určitě i krása Vrsaru přitahovala samotného Giacoma Casanovu, který zde také často pobýval.

V úzkých uličkách městečka

Městečko působí na návštěvníka dojmem, jako kdyby se zde zastavil čas, jako kdyby sem ani nedoléhal zběsilý rytmus moderní doby. Snad jen po ránu, dříve než se sluneční paprsky opřou plnou silou dláždění uliček, ožijí zdejší zákoutí hlasy návštěvníků. Brzy však horký vzduch zalehne městečko jako těžká peřina a jen v těch nejužších uličkách, někdy i jen pár desítek centimetrů širokých, pod střechou barokního kostela sv. Antona, nebo ve stinných prostorách Mariánského kostela lze nalézt trochu úlevného stínu.

Vrsar – místo rekreace, sportu, kultury

Vrsar Chorvatsko

Život se v časném dopoledni přesouvá k životodárné vodě a tisíce rekreantů si užívají chvíle volna na kamenitých plážích Limského zálivu i blízkých ostrovů. Zdejší letovisko ale nenabízí jen koupání.

Na milovníky cyklistiky to čeká síť cyklostezek, zklamáni nebudou ani milovníci vodních sportů nebo adrenalinových aktivit.

Pro vyznavače naturismu je připraven oblíbený naturistický kemp Koversada, diskrétně situovaný na okraji města Vrsar, a na milovníky kultury se pamatuje především hudebními koncerty.

Za historií, odpočinkem i poznáním.

Malebné letovisko na pobřeží Jaderského moře osloví každého. Člověk toužící po klidu tu nalezne tichá zákoutí, gurmána potěší typické chorvatské hospůdky s bohatou nabídkou kulinářských specialit a romantici se mohou pokochat výhledy na sluncem zalitý Limský záliv. Není proč váhat. Léto je tady a do Vrsaru je to jen pár hodin cesty!

Ubytování Vrsar Chorvatsko

Sdílejte článek s přáteli
  •  
  •  

Napsat komentář