Z Grand Canyonu do San Franciska


Snídám 4. díl kuřete + 2x žemle + jablko z VONS za 3.09 $, v rámci posouvajícího se zasedacího pořádku v autě sedím jako spolujezdec řidiče, stavujeme se na kávu a kupujeme Petrem doporučené pivo Milwankees Best firmy Miller.

grand canyon san francisco

Kalifornie

Přejíždíme směrem západním do Kalifornie, vidíme několik vlaků s kontejnery na sobě, jeden se 116 vagóny táhly tři lokomotivy – 3 km délka, fotím zajímavý strom – Joshua Tree.

Joshua Tree

Mimo program jedeme do města duchů – Calico, dříve se zde těžilo stříbro, nyní je to skanzen, kupuji bankovku milión dolarů a magnety „Route 66“. Další atrakcí je oběd v čínském bufetu za 8 $ – polévka, maso kuřecí + vepřové, sýr, žampióny, ryba, zákusky, ovoce, pepsi + káva.

Petr nás veze tak, abychom viděli největší leteckou základnu US Army – Edwards, kde někdy přistávají raketoplány Columbia – dráha měří 4 km. Rovnoběžná dálnice má 16 mílí bez zatáčky = 25.6 km. Vidíme vrakoviště letadel, kde z několika dělají jedno pořádné, na kopci jsou stov

ky větrných elektráren, zeleným prý nevadí !? Hotel Best Western Fresno – Kalifornie nás bude hostit dva dny. Petr radí, jak chladit pivo – do odpadkového koše dáš z ledovače hromadu ledu a pivo, vydrží mrazit několik hodin, dále ukazuje princip kávovaru. Koupeme se v bazénu.

Yosemite národní park

Snídaně – 3x žemle + jablko + 2x káva, přesun do Yosemite parku (z indiánského – divoký býk) do výšky 1.200 m a více. Podél silnice jsou tyče jako na hřebenech Krkonoš, aby řidiči v zimě našli silnici. V borovicovo-sekvojovém lese vidíme bakaláře se třemi sestrami, Grizzly Giant, sekvoji s tunelem pro auto a Glaciér ponts – nejhmotnější sekvoje na světě váží 1.385 tun, má 100 m do výšky a obvod 40 m. Sekvoje rostou pouze zde + Sequoy park + Čína, je nutné řízené vypalování pro uvolnění prostor, minerály využijí přeživší stromy, možná jim ohoří kůra. V Albertson kupuji francouzské bagety a jablka za 3.45 $.

TIP: Národní park Wrangell-St. Elias

V údolí řeky Mercedes slézají horolezci tři dny 1.650 m stěnu nejvyššího žulového monolitu na světě – El Capitana (2.307 m) a monumentální 1450 m vysoký žulový útvar Half Dome (2.695).

Half Dome

Pod ním se nacházející Yosemite vodopád je v létě suchý, údolí vytvořil ledovec, třetí největší vodopád světa – Vernal Falls (700 m výška) je prý nejkrásnější v parku. U visitors centra je řez sekvojí starou 3.000 let, poražena v roce 1919, kruhy ukazují roky …., 1.066, 1.215, 1.492, … Večeříme v americkém bufetu Home Town za 10.50 $ – boršč, šunka, rostbíf, kuře, sýrové makaróny, zmrzlina, káva. V hotelu pijeme pivo u bazénu a se spolubydlícím se koupeme ve vířivce – podruhé (2001 + 2005) slavím narozeniny v Americe !

Snídaně – francouzská bageta + jablko + 2x káva, na pokoji si vařím kávu i do cestovní lahve. Přesun do San Franciska je tradičně rychlý, Petr jede po Evropsku v levém pruhu a překračuje povolenou rychlost o +10 mil, 2x prudce brzdí, když vidí policii – asi „Kryštof“ po americku.

Dovolená v Americe nemusí být drahá. Podívejte se na nabídky českých cestovek.

Yosemite national park – oficiální stránky