Z Kvildy na Bučinu – zaniklou osadu, repliku železné opony i skvělou vyhlídku


Kvilda patří mezi nejvýše položenou obec v České republice s nejnižšími teplotami po celý rok. To jí ale na oblíbenosti neubírá – v zimě je rájem lyžařů, v létě pak turistů. Nejen že z Kvildy můžete dojít k turisticky oblíbenému pramenu Vltavy, navštívit lze i další neméně zajímavé místo se svou historií a tajuplností. Je jím Bučina. Místo, kde to dříve žilo. Místo, které patří mezi zaniklé obce Šumavy.

Bučina je osada, v níž žilo na počátku 20. století přes 300 obyvatel, kteří se živili především zpracováním dřeva. Stálo zde zhruba 30 stavení. Od druhé světové války ale počet obyvatel klesal, až došlo k samotnému zániku obce. Dnes zde naleznete jen pár známek, které nasvědčují tomu, že zde žili lidé. Toto místo má svou atmosféru a senzační vyhlídku – když máte štěstí, můžete vidět i Alpy.

Osada Bučina - vyhlídka

Výlet na Bučinu nejsnáze zahájíte z Kvildy, kdy vyrazíte po fialové turistické značce. Cesta není náročná, ač po celou dobu stoupáte. Není zde ani běžný silniční provoz, proto není problém jet na kole/elektrokole, s dětmi či kočárkem. V 2/3 cesty se můžete odpojit na zmíněný pramen Vltavy. Tam ale dnes nemíříme. Když zvládnete zhruba 4,5 km stoupání, nabídne se vám fotokoutek, kde se můžete vyfotit (stejný jako je u Obecního úřadu Kvilda a fotografie jsou dostupné na internetu). Pak už pokračujete jen po užší asfaltové stezce, která není nijak náročná, a dojdete až k bývalé osadě, po níž zde zůstalo jen několik základů domů a kamenů. Přesto je dobře vidět, kde stála stavení, kde byly sady, zahrady, kde kamenné ploty. Místo má nádhernou atmosféru. Po zhlédnutí bývalé osady pokračujte dále – k replice železné opony, která se nachází v těsné blízkosti hotelu alpského typu Alpská vyhlídka. Replika hraničních zátaras s ostnatými dráty, strážní věží a informačními tabulemi je velice zdařilá a autentická. O několik metrů dále je již hraniční přechod do Německa. Pár metrů od repliky železné opony pak můžete navštívit hotel Alpská vyhlídka, jehož název napovídá, že při dobré viditelnosti můžete z jeho prostorné terasy spatřit i Alpy. Hotel je velký, udržovaný s milou obsluhou, přijatelnými cenami a půjčovnou koloběžek, na kterých se můžete svézt až dolů do Kvildy. A že to sviští! V Kvildě pak koloběžky odevzdáte v půjčovně a můžete ochutnat produkty místního pivovaru.

Výlet na Bučinu není jen pěší pochod do kopce, je to setkání se se starými šumavskými časy, těžkým obdobím 2. světové války, skvělou přírodou a příjemnými službami hotelu Alpská vyhlídka. Bučinu byste při cestě na Šumavu rozhodně neměli minout!

Ubytování v okolí

Sdílejte článek s přáteli
  •  
  •  

Napsat komentář