Z Kvildy na Bučinu – zaniklou osadu, repliku železné opony i skvělou vyhlídku


Kvilda patří mezi nejvýše položenou obec v České republice s nejnižšími teplotami po celý rok. To jí ale na oblíbenosti neubírá – v zimě je rájem lyžařů, v létě pak turistů. Nejen že z Kvildy můžete dojít k turisticky oblíbenému pramenu Vltavy, navštívit lze i další neméně zajímavé místo se svou historií a tajuplností. Je jím Bučina. Místo, kde to dříve žilo. Místo, které patří mezi zaniklé obce Šumavy.

Z Kvildy na Bučinu

Bučina je osada, v níž žilo na počátku 20. století přes 300 obyvatel, kteří se živili především zpracováním dřeva. Stálo zde zhruba 30 stavení. Od druhé světové války ale počet obyvatel klesal, až došlo k samotnému zániku obce.

Z Kvildy na Bučinu

Dnes zde naleznete jen pár známek, které nasvědčují tomu, že zde žili lidé. Toto místo má svou atmosféru a senzační vyhlídku – když máte štěstí, můžete vidět i Alpy.

Osada Bučina - vyhlídka

Výlet na Bučinu nejsnáze zahájíte z Kvildy, kdy vyrazíte po fialové turistické značce. Cesta není náročná, ač po celou dobu stoupáte. Není zde ani běžný silniční provoz, proto není problém jet na kole/elektrokole, s dětmi či kočárkem. V 2/3 cesty se můžete odpojit na zmíněný pramen Vltavy. Tam ale dnes nemíříme. Když zvládnete zhruba 4,5 km stoupání, nabídne se vám fotokoutek, kde se můžete vyfotit (stejný jako je u Obecního úřadu Kvilda a fotografie jsou dostupné na internetu). Pak už pokračujete jen po užší asfaltové stezce, která není nijak náročná, a dojdete až k bývalé osadě, po níž zde zůstalo jen několik základů domů a kamenů.

TIP: Na Šumavu v zimě přes Borovou Ladu na Knížecí Pláně

Přesto je dobře vidět, kde stála stavení, kde byly sady, zahrady, kde kamenné ploty. Místo má nádhernou atmosféru. Po zhlédnutí bývalé osady pokračujte dále – k replice železné opony, která se nachází v těsné blízkosti hotelu alpského typu Alpská vyhlídka. Replika hraničních zátaras s ostnatými dráty, strážní věží a informačními tabulemi je velice zdařilá a autentická. O několik metrů dále je již hraniční přechod do Německa. Pár metrů od repliky železné opony pak můžete navštívit hotel Alpská vyhlídka, jehož název napovídá, že při dobré viditelnosti můžete z jeho prostorné terasy spatřit i Alpy. Hotel je velký, udržovaný s milou obsluhou, přijatelnými cenami a půjčovnou koloběžek, na kterých se můžete svézt až dolů do Kvildy. A že to sviští! V Kvildě pak koloběžky odevzdáte v půjčovně a můžete ochutnat produkty místního pivovaru.

Výlet na Bučinu není jen pěší pochod do kopce, je to setkání se se starými šumavskými časy, těžkým obdobím 2. světové války, skvělou přírodou a příjemnými službami hotelu Alpská vyhlídka. Bučinu byste při cestě na Šumavu rozhodně neměli minout!

Ubytování v okolí

Kam na výborný oběd:

Do restaurace hotelu Rankl na Horské Kvildě