Z Nimes do Marseille

Budíme se do zatažené oblohy a po snídani (opět bez masa) začne pršet a prší až do odpoledne, první hodinu stojíme před obchoďákem Carrefour Avignon, všichni kromě mě a jedné babky nakupují.

St. Remy de Provence má románskou historii, je podobné Forum Romanum v Římě, šetřím 24 F (v roce 1997 je měnou frank). Městečko Les Baux je vytesáno ve vápenci včetně kostela sv. Vincenta, patřilo rodu Grimaldiů, stejně jako Monako, trhám si olivovou ratolest.

provence

Nimes

Nimes je Maison Care postavená za císaře Augusta v r. 25 př.Kr., arénu objíždíme, pro velkou frontu nevcházíme, stejná a bez fronty je v Arles, večer bude rodeo a ve čtvrtek korida, obvodové zdi arény jsou zajímavě tvarované. Řeka Rhona odnesla most – zbyly jen dva pilíře a 2 x 2 lvi přeříznutí v půli, voda je teplá, fotím staré domky a fitnes centrum California.

Spíme v hotelu Nuit = noc, místo klíče je číslo kódu, v televizi vidím záplavy v Marseille a Saint Tropez, večerní prohlídku máme pěší, neb nám ujel autobus asi o jednu minutu, ale stálo to za to, v parku kluci a dědci hráli petang, zpět jede bus ve 22.30 hod. Kdysi se stavělo kolovým jeřábem – veverkovým = 200 lidí šlapalo a lano se natáčelo na buben a tím zvedalo předmět.

Provence Francie

Oblast Camarque je přírodní park, jedeme vláčkem 3.5 km a vidíme volavky, plameňáky, kachny a rýžová pole „ukradená“ moři, fakultativní projížďka na koních nebyla možná, protože majitelé honili uprchlého býka. V Aiquest Mortes  šetříme  32 franků za vstup na hradby a v kavárně pijeme pivo GRY 0.25 l za 13 F (cca 65 Kč). Koupeme se v mořiSt. Maries de la Mer a samozřejmě se připaluji, monokin je spousta a nečekaně je mezi nimi i jedna z Čedok výpravy.

Marseille

Marseille je krásné přístavní město, v kostele jsou děkovné desky + obrazy věřících, nedaleko je ostrov If, kde žil hrabě Monte Christo, vedle parkoviště fotím somráka na židli i s jeho bytem = křoví, prý ho zde vedoucí potkává každý rok. Večer hledáme podnik pro večeři, recepční v hotelu nekomunikuje francouzsky ani anglicky (bydlíme mimo mapu města), pěšky jdeme hledat a po pěti minutách a šoku ze Nimes dvou vlčáků vcházíme do Pizzerie, pijeme Martini + 3x Pastis, jíme 4x salát + treska s mandeli – ňam, ňam !

Francie je krásná, nemáte v plánu ji taky navštívit?

Odkazy

1.Díl cestopisu – Báječná Provence
2.Díl cestopisu – Z Nimes do Marseille
3.Díl cestopisu – Cannes a Monte Carlo